Babišovy dotace může po Komisi zkoumat i OBSE a Rada Evropy

Dotace pro Agrofert

Babišovy dotace může po Komisi zkoumat i OBSE a Rada EvropyNové
Budova Agrofertu Foto:

FOTO: Echo24/ jnk

2
Domov
Sdílet:

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy jsou společně s Evropskou komisí dalšími mezinárodními institucemi, které by se mohly zabývat unijními dotacemi pro Agrofert. Ten je ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zda je český premiér ve střetu zájmů, řeší i tuzemské orgány. Aby se možným ovlivňováním evropských voleb kvůli dotacím pro Agrofert OBSE a Rada Evropy zabývaly, žádá senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. Tomu už OBSE potvrdila přijetí dopisu. Andrej Babiš Wagenknechta v sobotním rozhovoru pro Mf Dnes označil za psychopata. 

Senátor se tak rozhodl kvůli tomu, že Evropská komise zatím nezveřejnila výsledky auditu, který souvisel s údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert. Premiér v reakci označil Wagenknechta za psychopata. Wagenknecht přitom působil na ministerstvu financí jako první náměstek v době, kdy ho Babiš řídil. Současný premiér ho v únoru 2014 na úřad přivedl, o rok a čtvrt později jej ale odvolal. Wagenknecht odmítl nabídku stát se politickým náměstkem.

Ve stejné době, kdy Wagenknecht krok oznámil, se posunula i další kauza premiéra Babiše. Vyšetřovatelé totiž státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi navrhli Babiše a některé členy jeho rodiny obžalovat v dotační kauze Čapí hnízdo. Psali jsme o tom ZDE.

Dále čtěte: Zdržovací taktika? Případ Babišova střetu zájmů jen tak neskončí

Senátor se obrací i na evropský soud

Senátor Wagenknecht požádal OBSE a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování skupiny Agrofert nemůže ovlivňovat rovnost šancí v politické soutěži. „Jde minimálně o přímé zemědělské dotace, jimiž je holding přes Andreje Babiše propojen s hnutím ANO 2011 v rozporu s existujícím zákazem střetu zájmů. OBSE a Rada Evropy mají kompetence ke zkoumání řádného průběhu voleb a rovné politické soutěže v evropských zemích,“ zdůvodnil v tiskové zprávě svůj postup Wagenknecht.

Senátor se rovněž rozhodl obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby posoudil, zda je postup Evropské komise a evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera v souladu s evropským právem. Chce předejít možným žalobám na neplatnost voleb do Evropského parlamentu. „Existuje tu riziko, že Evropská komise zvyšuje finanční sílu jedné politické strany a výši jejich prostředků na kampaň v důsledku poskytování dotací pro firmy, jež jsou s touto politickou stranou propojené,“ dodal Wagenknecht.

V sobotním vydání Mf Dnes Babiš uvedl, že postupoval podle českých zákonů. „Nemám na firmu žádný vliv. Těmto lidem se nepodařilo mě odstranit v české politice, tak to zkoušejí přes Evropský parlament. Ti zelení fanatici spojení s Piráty, kteří tam proti mně stále bojují, ten psychopat Wagenknecht, který tam má kontakty. Žádný střet zájmů nemám,“ řekl Babiš deníku.

Piráti už dříve oznámili, že se na Soudní dvůr EU obrátí v případě, pokud Evropská komise výsledky auditu nezveřejní do začátku května. V úterý neúspěšně žádali Sněmovnu, aby vyzvala Evropskou komisi ke zveřejnění závěrů auditu do poloviny května, kdy je má Evropská komise poslat českým úřadům k vyjádření.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Oettinger už dříve oznámil, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články