1 Krize na Slovensku

Fico se opřel do Kisky, že konspiruje se Sorosem

, NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

Slovenský premiér Robert Fico se na pondělní tiskové konferenci opřel do prezidenta Andreje Kisky. Obvinil ho, že se postavil na stranu slovenské opozice, která podle něj „požaduje státní převrat“. „Pan prezident netuší, co je v ústavě Slovenské republiky. Tato země má legitimní vládu a problémy si vyřešíme sami,“ hřímal Fico před novináři. Kiska se podle něj spolu s opozicí pokouší o „totální destabilizaci“ Slovenska. Premiérův pondělní projev opozice považuje za „absolutně nepřijatelný“.

Fico v něm ujišťoval, že na případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky pracují stovky policistů. Na rozdíl od prezidenta Kisky mu prý záleží na tom, jaký byl motiv dvojnásobné vraždy. „Na tom sakra záleží, jaký byl motiv,“ řekl na tiskové konferenci.

Prezident Kiska přišel o víkendu se dvěma řešeními nastalé situace, a to buď zásadní rekonstrukcí vlády nebo předčasnými volbami. O budoucnosti vlády hodlá jednat v příštích dnech s politickými stranami. Fico již v neděli v reakci na prezidentovy návrhy hovořil o tom, že projev hlavy státu „zjevně nebyl napsán na Slovensku“. V pondělí doplnil, že rukopis projevu prezidenta „je někde jinde“. Kiskův mluvčí ještě v neděli reagoval ujištěním, že prezidentův projev byl napsán v Tatranské Javorine, která je na Slovensku.

Na závěr tiskové konference se Fico zeptal Kisky, proč na zářijovou schůzku s finančníkem Georgesem Sorosem v New Yorku nevzal žádného zástupce slovenského ministerstva zahraničí ani velvyslance, a vyzval slovenského prezidenta, ať vysvětlí, o co šlo. Obvinil ho tak z konspirace se známým filantropem židovského původu. „Události, které se staly po vraždě, mají nějaký rukopis. (...) Chci panu prezidentovi dát jednoduchou otázku: 20. září 2017, New York, Pátá avenue. Ptám se, proč hlava státu šla soukromě k člověku, který má velmi pochybné jméno? Tím člověkem je pan Soros,“ řekl Fico. 

Kiska dříve uvedl, že se během jeho pracovní cesty do USA se Sorosem sešli kvůli slovenským Romům. „Krátkou diskuzi o romské problematice jsme vedli také s podnikatelem a filantropem Georgesem Sorosem. Setkání inicioval na základě titulky z New York Times z minulého týdne, kde psali o úspěšném příběhu Romů ze Spišského Hrhova,“ napsal Kiska médiím po setkání v září 2017.

Finančník maďarského původu Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Maďarský premiér Viktor Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.

Opozice i vládní strana Most-Híd pondělní Ficovo vystoupení kritizovaly. „V demokratické zemi to považuji za absolutně nepřípustný a neakceptovatelný projev premiéra. Pro mě osobně je to absolutně nepřijatelné,“ citoval list Denník N ministryni spravedlnosti a místopředsedkyně strany Most-Híd Lucii Žitňanskou. Zástupci opozice tvrdili, že Ficovo vyjádření hraničí se ztrátou zdravého rozumu a že Fico projevil nejnižší pudy, aby se udržel u moci.

Vražda novináře a jeho přítelkyně vyvolala na Slovensku kromě vlny občanských protestů také třenice v koalici. O budoucnosti slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka se Fico na tiskové konferenci vůbec nezmínil a po briefingu spěšně odešel, aniž by umožnil novinářům klást dotazy. Kaliňák již dříve uvedl, že nehodlá odstoupit, ačkoliv ho k tomu po vraždě novináře a jeho partnerky vyzvala jedna ze tří koaličních stran a opozice. V pondělí rezignoval ministr kultury Marek Maďarič a prezidentu Andreji Kiskovi předal abdikační list. Zatím ale zůstane ve funkci ministra. Maďarič oznámil rezignaci kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka minulý týden.

Úřad vlády opustili také tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková. „Spojování našich jmen s tímto ohavným činem (vraždou novináře) některými politiky či médii je absolutně za čárou. Vzhledem k tomu, že naše jména jsou zneužívaná v politickém boji proti předsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli jsme se až do vyšetření tohoto případu opustit své pracovní pozice na úřadu vlády,“ napsali Jasaň a Trošková ve společném prohlášení.

Čtěte také: Fico nepochopil vážnost situace, píší na Slovensku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.