Babiš je zoufalec, ale do voleb ho neumíme odstavit, říká Ivan Bartoš

ECHOPRIME

Babiš je zoufalec, ale do voleb ho neumíme odstavit, říká Ivan BartošROZHOVOR
"Jestli už se Andrej Babiš přestal řídit podle průzkumů, tak to oceňuji," říká v rozhovoru Ivan Bartoš. Foto: Jan Zatorsky
3
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Bookmakeři vidí v předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi příštího premiéra. Rozhovor pro Týdeník Echo se odehrával v pondělí večer zrovna ve chvíli, kdy vláda po dlouhých týdnech odmítání přijala dva návrhy, na něž koalice Pirátů a Starostů a nezávislých, stejně jako koalice ODS, lidovců a TOP 09, dlouho tlačily. Povinné testování ve firmách a sto procent náhrady příjmu pro lidi, kteří skončí s pozitivním testem na čínský koronavirus v izolaci nebo je hygiena vytrasuje jako kontakty nakažených. Ivan Bartoš v rozhovoru vysvětluje, proč si ani po měsících chaosu, v němž se z nás stalo nejhorší covidárium Západu, netroufnou pokusit se vyslovit Babišově vládě nedůvěru.

Kdybyste byl v této chvíli premiérem, budete zavírat lidi v okresech a obcích a bránit jim ve volném pohybu jako Andrej Babiš?

Nechci úplně torpédovat to, co vláda zavedla. Něco zásadního se vzhledem k tomu, jak je teď epidemie vyhrocená, muselo stát. Nejsem si ale stoprocentně jist, že tohle jsou ta správná opatření, kterými se dá nákaza zastavit. Za rok s covidem vláda není schopna řešit detaily těch zákazů a restrikcí, což mi strašně vadí. Jsou tam výjimky, které vůbec nedávají smysl. Myslím, že se to s pochopením lidí setká jen z jediného důvodu. Čísla o nových nákazách jsou tak vysoká a zdravotnictví tak zatížené, že lidé čím dál silněji budou cítit faktor strachu. Vůle se teď podřídit zákazům a restrikcím není dána tím, že by lidé začali víc věřit vládě, že ví, jak epidemii řešit.

Vy máte dojem, že se lidé kolem vás covidu víc bojí?

Když to vezmu podle sebe. Ve svém okolí mám známé, kterým v rodinách umřeli na covid mladí lidé.

Kolik jim bylo?

Naposledy umřel bratr kamarádovy manželky ve 39 letech. To není sranda.

Měl nějaké další choroby, patřil do rizikové skupiny?

Tak jestli už se do toho počítá astma... Ale neznám přesně do detailů jeho anamnézu. I některé firmy už dobrovolně přistupují na to, že by měly nákazu řešit právě proto, že v okolí mají příběhy mrtvých. Už tam třeba dva jejich spolupracovníci umřeli. Stejně to bohužel používá i premiér Babiš. Je hodně pozdě, když se ta ohniska nákazy ve firmách začínají řešit až po takových osobních zkušenostech.

Průzkumy ukazují spíš opak: lidé se navzdory vysokému počtu nakažených přestali bát. Chtějí už normálně žít bez zákazů a restrikcí. Co byste teď dělal vy, kdybyste vládl?

Snažil bych se rozhodovat systematicky, ne nahodile a chaoticky. Konkrétní příklad. Vláda vždycky přijde s tím, že má nějaký plán. Že chce třeba otevřít školy s datem, které je hodně daleko v budoucnosti. Vypustí balonek do veřejného prostoru. Nedal bych za to přímo ruku do ohně, ale jsem přesvědčen, že si ANO v průzkumech měří, jak na to lidé reagují. Až poté, co si zjistí, jestli jsou lidé schopni se s tím krokem smířit, tak ho buď udělá, nebo ne. Už jsou lidé dost vystrašení na to, že nám projde nějaké tvrdší opatření? Hm, hm. Po týdnu, co se o tom všude debatuje, už tu odpověď víme, tak to tvrdší opatření prostě uděláme. To je strašně špatné a vytváří to ten chaos. To bych fakt nedělal. Kdybychom to od zítřka měli na starosti my, tak jsem přesvědčen, že politicky se to téměř nedá uhrát.

Celý rozhovor s Ivanem Bartošem si přečtěte už nyní na ECHOPRIME nebo v Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.

Foto: echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články