Skvělý úspěch českého šachu. Talent Finěk získal na mistrovství světa do 10 let stříbro

ŠACHY

postavení figur Movahed - Finěk Foto: diagram ŠSČR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jeden z nejtalentovanějších českých šachistů Václav Finěk vybojoval v online mistrovství světa mládeže v šachu v kategorii do 10 let stříbrnou medaili, když nestačil pouze na Sinu Movaheda z Íránu. Finěk nadále zůstane světovou jedničkou. Deníku Echo24 to oznámil Radim Borůvka, sekretář Šachového svazu České republiky.

Úterní podvečerní finále proti Íránci Movahedovi v neprospěch Fiňka, čerstvého držitele ocenění Talent roku, rozhodlo až nastavení.

„V první partii mohli diváci sledovat bitvu, která trvala celých 102 tahů. Výhoda se přelévala z jedné strany na druhou, nakonec se v samém závěru radoval Íránec. Ve druhé partii měl íránský soupeř zcela vyhranou pozici, ale přehlédl taktický úder, ztratil figuru a výslednou koncovku český reprezentant zkušeně vyhrál. Drama tak musela rozhodnout závěrečná armageddonová partie. V ní byl lepší íránský soupeř a zaslouženě zvítězil. Stříbrná medaile českého reprezentanta je přesto krásný úspěch,“ komentuje průběh finále předseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

Václav Finěk byl jako světová jednička kategorie U10 nasazen přímo do vyřazovací části turnaje. Po snadném postupu z osmifinále se český talent zapotil ve čtvrtfinále proti Malajsanovi Angovi i v semifinále proti Rajkhowi Mrinmoyovi z Indie. První dvě hry skončily remízou a Finěk o svém postupu rozhodl až v partii hrané armageddonovými pravidly. Ind měl sice téměř vyhranou koncovku, ale nepohlídal si čas.

Celkově český reprezentant zakončil online světový šampionát, který se měl původně konat v Gruzii, s bilancí pět výher, tři remízy a dvě prohry. Oficiální stránky mládežnického MS najdete zde.

"Václav Finěk svým vystoupením na online mistrovství světa mládeže potvrdil svůj fenomenální talent. Jeho šachový růst jako svaz podporujeme a budeme podporovat i nadále. K úspěchům v dalších letech a pak i mezi dospělými vede ještě dlouhá cesta, lemovaná hlavně poctivým tréninkem a prací, našlápnuto má ale Vašek skvěle," dodává předseda ŠSČR Martin Petr.

Stříbro z MS je dalším z řady úspěchů mladého českého šachisty. Na mistrovství Evropy do 10 let v roce 2019 skončil rovněž na druhém místě, letos dokonce proháněl adepty na mistrovský titul na domácím šampionátu dospělých v Plzni. Nakonec obsadil čtrnáctou pozici. Kromě kategorie U10 je Finěk světovou jedničkou i mezi dvanáctiletými.

Veleúspěšný týden českých šachistů podtrhla i česká seniorská jednička. David Navara vybojoval na online mistrovství Evropy v bleskovém šachu čtvrté místo, když byl až do poslední chvíle ve hře o titul.