Macron v Dovosu volal po reformě EU, Cameron uvedl, že brexit byl omyl

Ekonomické fórum v Davosu

Macron v Dovosu volal po reformě EU, Cameron uvedl, že brexit byl omylNOVÉ
Emmanuel Macron a Angela Merkelová Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět

Lídři největších zemí Evropské unie na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu kritizovali situaci ve světě, která je podle nich krizová. Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová varovala před protekcionismem a novým nacionalismem, francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o tom, že Evropská unie se musí v letošním roce zreformovat, aby mohla konkurovat velkým mocnostem, jako je Čína nebo Spojené státy. Bývalý britský premiér David Cameron prohlásil, že brexit byla chyba, ale ne katastrofa.

Macron řekl, že ambicióznější země EU musejí být schopny pokročit k větší integraci Evropy, i když se jiné evropské země nechtějí připojit. „Ti méně ambiciózní by neměli blokovat ty ambicióznější ve skupině,“ řekl. Dodal přitom, že země, které sdílejí měnu euro, musejí být schopny dohodnout se na „mnohem silnějším“ a „mnohem spravedlivějším“ systému. Země EU podle Macrona musejí koordinovat svou daňovou politiku, „protože jinak budou přicházet o talenty“.

Macron uvedl, že Francie vytvoří fond v objemu deseti miliard eur (254 miliard Kč) na financování inovací a výzkumu. Plánuje, aby inovace byla ústředním bodem jeho hospodářské politiky. Přislíbil i daňové úlevy pro podniky a tvrdí, že francouzské pracovní zákony se musejí lépe přizpůsobit podnikatelskému prostředí, aby země byla konkurenceschopnější.

Merkelová zdůraznila, že snaha o izolaci není řešením náročných úkolů, kterým státy v současném světě čelí. Světové společenství kancléřka ujistila, že navzdory komplikacím při sestavování nové vlády bude Německo nadále přispívat k řešení mezinárodních krizí. Pokud je někdo přesvědčen, že nejsou věci ve své současné podobě spravedlivé, je podle kancléřky třeba hledat mnohostranná, nikoli jednostranná řešení. Konkrétního politika či zemi, která se k jednostranným řešením v současnosti uchyluje, Merkelová nejmenovala.

Národní egoismus, populismus a polarizující atmosféru v mnoha státech světa podle Merkelové vyvolal i strach, že tváří v tvář digitalizaci a celosvětovým změnám zůstanou lidé pozadu. Lidé podle Merkelové teď pochybují rovněž o tom, zda může multilaterální spolupráce vyřešit jejich problémy. Pravicový populismus, který posiluje v reakci na tyto obavy, ale Merkelová považuje za „jed“.

USA mají zájem obchodovat, uvedl ministr financí Mnuchin

Ministr financí USA Steven Mnuchin zdůraznil, že Spojené státy jsou absolutně oddány svobodnému a spravedlivému obchodu a mezi politikou prezidenta Donalda Trumpa „Amerika na prvním místě“ a jeho vírou v obchodní spolupráci s ostatními státy neexistuje žádný nesoulad. Učinil tak přitom jen dva dny poté, co Trump podepsal nová cla na dovoz praček a solárních panelů.

Mnuchin také prohlásil, že slabší dolar je v krátkodobém horizontu pro americký obchod výhodou, nicméně očekává, že příznivý hospodářský vývoj měnu dlouhodobě podpoří. V dlouhodobém horizontu je síla dolaru odrazem síly americké ekonomiky a toho, že dolar je a zůstane primární rezervní měnou. Mnuchin zopakoval cíl Bílého domu dosáhnout ekonomického růstu na úrovni tří a více procent ročně.

Brexit byla chyba, ale ne katastrofa, tvrdí Cameron

„Jak stále říkám, je to omyl, nikoliv katastrofa. Ukázalo se to být méně zlým, než jsme si původně mysleli,“ uvedl David Cameron v rozhovoru s indickým ocelářem Lakšmím Mittalem, který je rovněž v Davosu. „Stejně to ale bude složité,“ dodal expremiér, jehož výroky zaznamenaly kamery kanálu Channel 5 News.

O odchodu Británie z Evropské unie nechal předloni 23. června hlasovat právě tehdejší premiér Cameron, který tak splnil svůj předvolební slib. Během kampaně ale bojoval za setrvání Spojeného království v unii. Když se pak voliči přiklonili k brexitu, opustil politiku a moc nad rozhádanou Konzervativní stranou i Británií převzala tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová.

Zastánci setrvání Británie v Evropské unii před referendem varovali, že rozhodnutí opustit unii bude mít okamžité hospodářské následky. Sám Cameron například varoval před ztrátou 820 000 pracovních míst během dvou let po referendu. Kritici jeho kampaň označovali jako „Project Fear“, tedy projekt, jehož cílem je lidem nahnat strach.

Příjezd prezidenta Donalda Trumpa do Davosu se očekává ve čtvrtek, s projevem by měl vystoupit v pátek. Ve čtvrtek na fórum přijede také český premiér Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Začněte na Ukrajině plnit mírové dohody, vyzývají Macron s Merkelovou

Vrátí se Cameron na scénu? Může být šéfem NATO