Počet obětí tsunami v Indonésii se přiblížil třem stovkám

Počet obětí tsunami v Indonésii se přiblížil třem stovkámNOVÉ
zachránění našli útočiště v mešitách Foto:

FOTO: Reuters

Svět

přírodní katastrofa

Nejméně 281 mrtvých a více než tisíc zraněných si v Indonésii vyžádala ničivá vlna tsunami. Dalších 57 lidí se pohřešuje, a tak počet obětí nejspíše ještě stoupne. Uvedl to dnes podle tiskových agentur mluvčí vládní agentury pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Předchozí bilance čítala 222 mrtvých. Záchranáři pátrají po dalších obětech.

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami. Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny cunami, o život tehdy přišlo na 36.000 lidí.

Mluvčí Sutopo Purwo Nugroho již dříve připustil, že obětí může být víc, protože z některých postižených míst zatím nepřišly informace. „Tsunami mohla nejhůř postihnout obyvatele ostrůvků v Sundském průlivu,“ řekl.

Indonéské úřady dosud uváděly, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané.

Český prezident Miloš Zeman v neděli kondoloval indonéskému prezidentovi a jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

„Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120 000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 000 obětí.

Čtěte také: K polygonu BWM na Sokolovsku povede nová silnice. Kraj ji postaví za téměř 100 milionů

Související články