Průtok v klíčovém rezortu. Za rok padli dva ministři zdravotnictví, tři hlavní hygieničky a řada náměstků
DALŠÍ PERSONÁLNÍ ZMĚNA
Personální změny na ministerstvu zdravotnictví pokračují. Zřejmě nejdůležitější resort pro úspěšné zvládnutí pandemie očekává další rošádu, kdy má v půlce března místo hlavní hygieničky Jarmily Rážové nastoupit dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Jde už o několikátou výměnu na tomto postu za posledních 12 měsíců, kdy se České republika snaží zkrotit šíření koronaviru. V roli šéfa resortu se už rovněž protočili tři lidé, z ministerstva pak odešlo hned několik náměstků, včetně koordinátorů testování a očkování.
O tom, že se uvažuje o výměně hlavní hygieničky, informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý víkend vyjádřil nespokojenost s prací některých vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru, přičemž narážel právě na práci Rážové. Později médiím uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří.
Netrvalo ovšem dlouho a jen pár hodin poté, co potvrdila nabídku ze strany ministerstva zdravotnictví, se na její konto objevily první kritické ohlasy. Šlo především facebookový příspěvek z loňského října – rasistický vtip – který sdílela Svrčinová na svém profilu. „Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu Facebook nepotřebuju,“ řekla k tomu Svrčinová a odmítla, že by byla rasistkou.
Protiromský rasismus jako nový styl komunikace vládních opatření proti koronaviru? Nová hlavní hygienička se představuje… Více zde: https://t.co/l6AxWWisQE pic.twitter.com/8Hdt3XNEt2
— ROMEA (@romeanews) March 4, 2021
Terčem kritiky se stala i loni v červenci, kdy ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.
Personální rošády na postu hlavní hygieničky začaly 12. března 2020, tedy na začátku jarní pandemie – vláda odvolala tehdejší šéfku hygieny Evu Gottvaldovou. „Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ řekl k tomu premiér Babiš. Řízením úřadu byla místo Gottvaldové pověřena tehdejší ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová, kterou vláda do funkce definitivně jmenovala v červnu. Ta bude nyní končit v půlce března.
Ministerská střídačka
Za uplynulý rok postihly změny i další důležité posty v institucích, které mají koordinovat boj s covidem-19. Na konci května skončil ve funkci náměstka tehdejšího ministra Vojtěcha epidemiolog Roman Prymula. V tomto období se také stal výraznou tváří boje s koronavirem. Jedním z důvodů pro odchod bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti řekl, že ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl.
Od června působil Prymula jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, netrvalo však dlouho a od 21. září vystřídal ministra Vojtěcha na začátku podzimní vlny nákaz. Ten skončil ve své funkci se slovy, že odchodem chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru v době, kdy se situace v České republice výrazně zhoršila. Prymula ale na této pozici vydržel jen do 29. října 2020. Jako ministr skončil poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci (které musely být kvůli koronaviru uzavřené) a usedá do auta bez roušky.
Novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog Jan Blatný, který resortu šéfuje dodnes. Prymula poté působil jako poradce premiéra Andreje Babiše, než mu zlomil vaz další přešlap – v době silných restrikcí proti koronaviru navštívil jako divák fotbalový zápas pražské Slavie. Kritiku odmítl, účast diváků na fotbale byla podle něj povolena, Babiš s ním nakonec stejně rozvázal spolupráci. Místo toho nyní Prymula působí jako neplacený poradce prezidenta Miloše Zemana. Na zápase byl i ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví a zástupce hlavní hygieničky Jan Marounek. Ze své funkce byl rovněž odvolán.
Ani Blatného ministerská role není nejjistější. Podle CNN Prima News padla myšlenka o jeho možném nahrazení, do čela ministerstva zdravotnictví by poté údajně nastoupil poslanec a lékař Jiří Běhounek (ČSSD). Babiš i Blatný ale spekulace o odvolání odmítli. Možnou výměnu zmínil i prezident Zeman s tím, že pozoruje na současném ministrovi syndrom vyhoření. „Nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený,“ řekla hlava státu. Blatný později na tiskové konferenci dodal, že Zemanova slova nebere jako útok, naopak o něm prý mluvil „docela hezky“.
Odliv náměstků a koordinátorů
V létě, konkrétně 24. srpna 2020, skončil epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Dodal, že nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům. Maďar odešel krátce po zmatcích kolem zavádění zpřísněných opatření plánovaných od začátku září. Ministr Vojtěch nejprve oznámil přísnější opatření, mimo jiné povinné nošení roušek na mnoha místech, o den později ale přišel s mírnější verzí. Premiér Babiš k tomu tehdy řekl, že vláda vnímá reakce lidí a nechce dopady do ekonomiky a veřejného života.
Hned na začátku prosince loňského roku nečekaně rezignoval národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. Odůvodnil to mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu. V polovině ledna 2021 odstoupil ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský kvůli tomu, že se v jeho ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní, přestože nespadali do rizikových skupin.
Netrvalo dlouho a přišla další překvapivá zpráva: kvůli zdravotním důvodům se vzdal funkce národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta, údajně ze zdravotních důvodů. „Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné. Ještě, že opravdu zdravotní obtíže mám, takže to je opravdu vše, co k tomu můžu říct,“ řekl Blahuta serveru iRozhlas.cz, který z funkce odešel po necelých dvou měsících. Později popsal, jak probíhala jednání s premiérem Babišem, který chce podle něj o všem rozhodovat sám a své požadavky někdy prosazuje i přes odpor ministra Blatného.
Nejnověji skončil na ministerstvu náměstek pro zdravotní péči Aleksio Šedo, bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy do úřadu nastoupil v září. „Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče,“ uvedl k tomu ministr Jan Blatný. Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý. „Měli jsme trošku jinou představu o fungování sekce, kterou on řídil, tak jsme se takto dohodli. Rozhodně to není žádná zásadní kritika,“ poznamenal ministr Blatný k odchodu náměstka.
Po odchodu ministra Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová.