1 Budoucnost NATO

Kolumbie bude prvním globálním partnerem NATO v Latinské Americe

NOVÉ

Témata: , ,

Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Status takzvaného globálního partnera NATO má například Irák, Japonsko, Jižní Korea či Afghánistán, ale zatím žádná země z Latinské Ameriky. Kolumbie se jím podle agentury EFE stane oficiálně ve čtvrtek, kdy se prezident Santos v Bruselu setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Být globálním partnerem NATO znamená spolupracovat v oblastech společného zájmu, země se ale nemusí podílet na mezinárodních vojenských operacích aliance.

„Jde o strategickou alianci ve vojenské spolupráci, Kolumbie se nemusí účastnit vojenských akcí NATO v mezinárodních krizích,“ řekl profesor univerzity v Bogotě Rafael Piňeros. Kolumbie se ale například už v roce 2015 podílela na operaci NATO proti pirátům u východních břehů Afriky.

Kolumbie chce podle prezidenta Santose využít partnerství s NATO i k výcviku armády, která má pomoci čelit kriminálním gangům a případné nestabilitě v sousední Venezuele. Tamní vláda, v jejímž čele stojí autoritářský prezident Nicolás Maduro, v sobotu alianci Kolumbie s NATO kritizovala. Madurově vládě se nelíbí, že „zavádí Latinskou Ameriku do vojenské aliance s nukleární kapacitou“, což podle Madurovy vlády znamená „vážnou hrozbu pro mír a stabilitu v regionu“.

Kolumbie začala vyjednávat o partnerském statusu NATO v roce 2013, příslušnou dohodu s aliancí uzavřela podle agentury Reuters loni v květnu. Stalo se tak poté, co na podzim 2016 uzavřela kolumbijská vláda mírovou dohodu s levicovými povstalci z FARC, kteří vedli boj proti vládě téměř 50 let.

Takzvanými globálními partnery NATO jsou podle BBC nyní Afghánistán, Austrálie, Irák, Japonsko, Jižní Korea, Mongolsko, Nový Zéland a Pákistán.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.