1 Budoucnost NATO

Kolumbie bude prvním globálním partnerem NATO v Latinské Americe

NOVÉ

Témata: , ,

Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Status takzvaného globálního partnera NATO má například Irák, Japonsko, Jižní Korea či Afghánistán, ale zatím žádná země z Latinské Ameriky. Kolumbie se jím podle agentury EFE stane oficiálně ve čtvrtek, kdy se prezident Santos v Bruselu setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Být globálním partnerem NATO znamená spolupracovat v oblastech společného zájmu, země se ale nemusí podílet na mezinárodních vojenských operacích aliance.

„Jde o strategickou alianci ve vojenské spolupráci, Kolumbie se nemusí účastnit vojenských akcí NATO v mezinárodních krizích,“ řekl profesor univerzity v Bogotě Rafael Piňeros. Kolumbie se ale například už v roce 2015 podílela na operaci NATO proti pirátům u východních břehů Afriky.

Kolumbie chce podle prezidenta Santose využít partnerství s NATO i k výcviku armády, která má pomoci čelit kriminálním gangům a případné nestabilitě v sousední Venezuele. Tamní vláda, v jejímž čele stojí autoritářský prezident Nicolás Maduro, v sobotu alianci Kolumbie s NATO kritizovala. Madurově vládě se nelíbí, že „zavádí Latinskou Ameriku do vojenské aliance s nukleární kapacitou“, což podle Madurovy vlády znamená „vážnou hrozbu pro mír a stabilitu v regionu“.

Kolumbie začala vyjednávat o partnerském statusu NATO v roce 2013, příslušnou dohodu s aliancí uzavřela podle agentury Reuters loni v květnu. Stalo se tak poté, co na podzim 2016 uzavřela kolumbijská vláda mírovou dohodu s levicovými povstalci z FARC, kteří vedli boj proti vládě téměř 50 let.

Takzvanými globálními partnery NATO jsou podle BBC nyní Afghánistán, Austrálie, Irák, Japonsko, Jižní Korea, Mongolsko, Nový Zéland a Pákistán.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.