1 zdanění on-line gigantů

Slovensko chce zdanit Facebook a Google, postup sladí s Bruselem

NOVÉ

Témata: ,

Společnosti Facebook a Google jsou označovány za vyžírky moderního světa. Mají obrovské příjmy, především z reklamy, ale odvádí jen minimální daně. Slovenské ministerstvo financí odhaduje, že zisky těchto firem v zemi jsou v milionech eur, ale na daních zaplatí jen drobné. Proto chce internetové giganty zdanit.

„Podle mých informací 80 milionů eur je část reklamního trhu na Slovensku, který končí na účtech například Googlu a Facebooku,“ řekl serveru Pravda.sk ministr financí Peter Kažimír. Tyto peníze podle něho a odchází ze země bez toho, „aby z nich měl někdo byť jen jediný cent.

V současnosti firmy jako Facebook či Google platí na Slovensku podle informací Pravdy.sk minimální daně. Tržby společnosti Google se v roku 2016 pohybovaly okolo 1,3 milionu eur, na daních zaplatila přes 46 tisíc eur. Facebook daní skrze svou irskou centrálu.

Ze zemí, kde mu zisky reálně vznikly, platí daně pouze v Austrálii a ve Velké Británii. Facebook již daní příjmy z reklamy získané v Británii a v Austrálii přímo v těchto zemích. Na britských ostrovech Facebook loni zaplatil 5,1 milionu liber (více než 148 milionů Kč) z příjmu 842 milionů liber. O rok dříve to bylo 4,2 milionu liber, uvedl zpravodajský server BBC.

Studie Evropské unie uvádí, že společnosti Google a Facebook připravily Evropany v letech 2013 až 2015 na daních o 5,4 miliardy eur (asi 141 miliard korun). K výpočtu došla tak, že srovnala, kolik obě technologické firmy zaplatí na daních v porovnání se svými tržbami v Evropské unii a na ostatních světových trzích, kde působí.

Po zdanění gigantů proto volá i Evropa. Daň musí být zaplacena tam, kde se odehrál obchod. Ať online, nebo offline,“ vyhlásil předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker.

Slovensko nyní čeká, jak Brusel rozhodne. Ve hře je zavedení takzvaných digitálních odvodů. „Budeme jednou z prvních zemí spolu s Francií, které budou chtít zavést takový druh digitálního odvodu,“ uvedl Kažimír. Pokud dojde v Bruselu k dohodě, je podle ministra reálné, že by nové zdanění mohlo platit už příští rok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Facebook slíbil danit ve 30 zemích. Neznamená to ale, že začne platit víc


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.