EU nemá nutit členské státy přijímat uprchlíky, řekl šéf německé diplomacie

Přijímání uprchlíků

EU nemá nutit členské státy přijímat uprchlíky, řekl šéf německé diplomacieNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Sdílet:

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v nedělním vydání bulvárního a nejčtenějšího listu Bild řekl, že EU by neměla dopustit, aby ji migrace nadále rozdělovala. Jednotlivé členské státy Evropské unie by podle něj neměly být na základě většinového, tedy nikoliv jednomyslného hlasování nuceny k přijímání uprchlíků.

„Nebylo by to rozumné,“ odpověděl Maas na otázku, zda by měly být jednotlivé členské státy nuceny k přijímání uprchlíků na základě většinového hlasování v Radě EU. „Neměli bychom připustit, aby migrační otázka nadále rozdělovala,“ dodal.

Země, které uprchlíky přijímat nechtějí, by ale podle Maase měly pomáhat jinak – například přímo v Africe. Řešením situace, v níž se některé státy EU včetně takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) brání přijímání migrantů, by podle šéfa německé diplomacie mohlo být to, že tyto státy přispějí jinými cestami. „Kdo nechce přijímat uprchlíky, musí převzít odpovědnost jinde. Například přímo v Africe v boji s příčinami toho, proč lidé prchají,“ poznamenal Maas.

Maas se v rozhovoru poskytnutém listu Bild vyslovil také pro reformu zahraniční politiky EU. V té by podle něj na rozdíl od otázky migrace neměla být vyžadována při hlasování jednomyslnost.

„Je velmi důležité, abychom určitá zahraničněpolitická rozhodnutí v budoucnu nemuseli přijímat jen jednohlasně,“ uvedl. „Většinové rozhodování nás chrání před tím, aby měly jiné mocnosti možnost koupit si jen jednu členskou zemi a tím vše zablokovaly,“ dodal. Na reformě systému rozhodování o zahraniční politice by se podle Maase mělo začít pracovat ihned po volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v květnu.

Výrok ocenil Babiš i Hamáček

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pořadu Partie televize Prima uvedl, že podle něj jde o kladný posun. „Pozitivně, určitě pozitivně,“ konstatoval Babiš na dotaz, jak Maasovo prohlášení vnímá. Zmínil, že podobný názor mají i někteří další němečtí a evropští politici, vyslovil například jméno německého ministra vnitra a předsedy konzervativní bavorské CSU Horsta Seehofera.

Dodal, že podporu cítí u předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho (CDU/CSU), s nímž se při středeční cestě do Berlína setká také. Zopakoval, že Česko je solidární, nelegální uprchlíky ale přijímat odmítá.

Maasův výrok přivítal i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, který prozatímně vede i ministerstvo zahraničí. „Naše diplomacie vždy prosazovala, že řešení je pomáhat zemím, odkud migranti přichází, a lepší ochrana hranic. Proto je dnes nelegální migrace na úrovni před vypuknutím migrační krize,“ uvedl Hamáček na twitteru. „Česká republika je solidární. Od roku 2015 tam poslala 2,1 miliardy, a to vedle peněz do Turecka,“ uvedl český premiér.

V Berlíně bude český premiér ve středu jednat s kancléřkou Merkelovou o migraci, rozpočtu EU, brexitu a eurovolbách. Vedle evropských témat se budou věnovat bilaterálním vztahům, například stavbě silnic a spolupráci ve vědě a výzkumu. Vedle Babiše se do Německa chystá i prezident Miloš Zeman, a to ve druhé polovině září. Čeká ho tam jednání s Merkelovou a schůzka s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Cestou do Německa bude Zeman pokračovat v návštěvách zemích sousedících s Českem.

Čtěte také: Poche ministrem nebude. Na ministerstvu působí negativně, řekl Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články