Praha přiklepla Prague Pride rekordní podporu. Přitom není jasné, jak se uskuteční
PRAGUE PRIDE 2020
Pražský magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) odklepl rekordní dotaci pro letošní ročník festivalu LGBTQ komunity Prague Pride. Zastupitelé o tom rozhodli minulý týden při hlasování ve 3 hodiny ráno. Dotace na akci se každoročně navyšuje a letos mohou účastníci počítat s milionem korun z městské kasy. V současné době však ale není jasné, jak festival proběhne a v jakém formátu bude účastníkům přístupný. Přesné parametry akce nezná ani samotný magistrát, i když podle primátora Hřiba se chystá na sedmdesát různých akcí, jako jsou streamované debaty nebo hudební přenosy.
Zastupitelstvo schválilo zejména hlasy Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu hladce žádost pro navýšení příspěvku na akci Prague Pride. Ta je zaměřená na lesbickou, gay, bisexuální a transgender tematiku. S návrhem pro udělení dotace přišel výbor pro kulturu a cestovní ruch pod vedením radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) a 22. května zastupitelstvo žádost schválilo.
„Organizátoři festivalu Prague Pride si o dotaci požádali na začátku roku, ještě před vypuknutím pandemie. Je na nich, jakým způsobem se s aktuální situací vypořádají. Poskytnuté peníze je třeba v rámci dotačních pravidel důsledně vyúčtovat, pokud nebudou peníze využity v souladu s původním účelem, bude nutné poměrnou částku vrátit,“ řekla pro Echo24 Třeštíková s tím, že se pro město jedná o důležitou akci, která trvá celý týden. Důvodem navýšení podpory bylo také to, že se jedná o desátý ročník, který se má konat od pondělí 3. srpna do neděle 9. srpna 2020.
Magistrát je v poslední době k organizátorům velmi vstřícný. Ještě v roce 2017 dosahoval grant výše 200 tisíc korun. V dalším roce došlo k navýšení na 388 tisíc korun, přičemž zlom nastal v následujících letech. V roce 2019 totiž Praha dala na festival 800 tisíc korun spolu se 100 tisícovým příspěvkem a letos se počítá s rovným milionem korun.
Vydávat rekordní částky na festival přijde v současné době opoziční zastupitelům poněkud zvláštní. „Neprotestuji proti tomu, že něco Prague Pride dostává. Vadí mi kontrast, kdy z posledních let dochází k neustálému navyšování i přesto, že když bude letos příspěvek prokazatelně nejvyšší, tak akce bude prokazatelně nejmenší. Je to logické z pohledu uzavření hranic, omezení příjezdu zahraničních účastníků nebo omezení počtů lidí na jednom místě. Dopředu je tedy dané, že se bude jednat o nejnižší návštěvu a zároveň se jedná o největší dotaci,“ řekl pro Echo24 Patrik Nacher (ANO).
Nacherovi také vadí, že se finanční podpora řešila v minulých letech vždy grantovým řízením. Nyní ale zastupitelstvo protlačilo individuální dotaci, která by se podle něj měla udělovat pouze ve výjimečných případech. „Další moment je, že se jedná o neúctu k penězům daňových poplatníků, protože se na program dostalo až ve 3 hodiny ráno,“ řekl Nacher. Ten spolu s šéfem pražské ODS Tomášem Portlíkem navrhoval, aby se část peněz dala neziskové organizaci Kverulant. S tím ovšem u koalice neuspěli.
Podle Portlíka by město mělo spíše finanční prostředky šetřit, protože budou potřeba po koronavirové krizi. „Vadí mi na tom to, že v době, kdy by se měly snižovat výdaje a šetřit veřejnými rozpočty, tak se peníze naopak rozdávají. Když byl v Praze sraz harleyářů, které podpořila tehdejší primátorka Adriana Krnáčová, tak na ustavujícím zastupitelstvu jsme slyšeli spoustu projevů, jak podobné akce tolerovat nebudou, zvlášť pod záštitou Prahy,“ řekl pro Echo24 Portlík.
Primátor Hřib ale příspěvek hájí. I když zatím nikdo vůbec neví, jak bude festival probíhat a za jakých podmínek. „Duhový průvod se letos neuskuteční v takovém formátu, jak jsme byli zvyklí v minulých letech kvůli koronaviru. I tak ale nabídne zhruba 70 akcí, například komunitní pikniky, streamované debaty, nebo hudební přenosy. V minulých letech šlo třeba i o bohoslužby, HIV testování, vzdělávací akce, nebo panelové diskuze třeba na téma comingoutu. Tento rok navíc oslaví deset let fungování. Poskytnuté dotace podléhají přísnému systému vyúčtování a pokud finanční prostředky nebudou použity na původní záměry, budou v poměrné části vráceny do rozpočtu hlavního města Prahy. Ve společnosti stále narážíme na xenofobii vůči odlišné sexuální orientaci, což může osoby dovést až do stavů těžké psychické deprivace a hrozí dokonce i sebevraždy, jako tomu bylo třeba v medializovaném případě synovce herečky Ester Janečkové. Edukace společnosti v této oblasti si ze strany organizátorů Prague Pride velice vážím,“ řekl pro Echo24 Hřib.
Plánované náklady projektu pro letošní ročník uvádí organizátoři celkem 4,5 milionu korun. Praha se tedy na festivalu bude finančně podílet více než jednou pětinou. Loňského ročníku se podle organizátorů zúčastnilo až 75 tisíc účastníků, samotného průvodu metropolí pak asi 40 tisíc jedinců. Festival má přispívat k popularizaci Prahy jako destinace pro turisty z řad gayů a leseb. Pražský Prague Pride patří mezi největší akci svého druhu v postkomunistických zemích.