1 Zemanovy výroky

Provokatér Zeman. Kvůli jeho výrokům se schází poslanci a chystají žaloby

NOVÉ

Témata: , , ,

Nemine snad jediné televizní vystoupení prezidenta Miloše Zemana, aby jeho výroky někdo nedementoval, aby se kvůli jeho slovům nescházeli poslanci, nebo nepodávaly žaloby. V zatím posledním vydání pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem pronesl Miloš Zeman dva výroky, které rezolutně vyvrátili zainteresovaní lidé. Kvůli informacím o Zemanovu ovlivňování justice se také sejde podvýbor pro justici. Kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta se chystají žaloby.

První Zemanův výrok, který byl krátce poté dementován, se týkal zrušení z čínské strany plánované schůzky ministerstev zahraničí. Podle tuzemského resortu zahraničí to ale není pravda. Prezident Zeman ve čtvrtek řekl, že Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku schůzku zástupců ministerstev zahraničí obou zemí zrušila. Podle Černínského paláce se ale česko-čínské konzultace neruší, budou v únoru.

„Nedošlo ke zrušení česko-čínských konzultací na úrovni ministerstev zahraničí, ale pouze k přeplánování jejich termínu na druhou polovinu února. To potvrdilo jak čínské ministerstvo zahraničí, tak čínská ambasáda v Praze,“ uvedl mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček.

Další dementovaný Zemanův výrok se týkal justice. Zeman hovořil ve čtvrtek o setkání ústavního soudce Jana Filipa s kancléřem Vratislavem Mynářem. Kancléř se měl podle Zemana sejít s ústavním soudcem Janem Filipem kvůli ústavní stížnosti, kterou prezident podal na zákon o střetu zájmů. Soudce Filip ale uvedl, že o ničem neví. „Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl Filip bez dalších podrobnost.

Poslanci zvou Mynáře a soudce na jednání

Kvůli Zemanovu přístupu k justici se sejde sněmovní podvýbor pro justici a část poslanců chce prosadit diskuzi na samotném plénu Poslanecké sněmovny. Mluví se také o svolání mimořádného jednání ústavně-právního výboru, prosazují ho Piráti.

Jisté je zatím to, že sněmovní podvýbor pro justici a soudní samosprávu zve na své středeční jednání bývalého předsedu a dnes soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka a hradního kancléře Vratislava Mynáře.

„S ohledem na závažná vyjádření některých představitelů justice jsem se po konzultaci s kolegy i z jiných politických stran rozhodl svolat na středu 23. ledna v 19 hodin podvýbor pro justici, jemuž předsedám,“ uvedl předseda podvýboru Pavel Blažek (ODS). „Na jednání jsem pozval pány Josefa Baxu, Vratislava Mynáře a Vojtěcha Šimíčka, aby se k celé záležitosti mohli vyjádřit před příslušným orgánem Poslanecké sněmovny. Doufám, že tímto přispějeme k vyjasnění situace a k tomu, aby mohlo být Sněmovnou či jejími orgány přijato k celé záležitosti relevantní stanovisko,“ dodal Blažek.

Fajt chystá na Zemana žalobu, správní žalobu zvažuje univerzita

V uplynulém týdnu se Zeman rozhodl nejmenovat historika umění a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory. Znovu o tom hovořil i ve čtvrtek na TV Barrandov. Fajt se hodlá bránit a uvedl, že chystá žalobu. Prezident podle něj není schopen interpretovat podklady, které dodal k profesorskému jmenovacímu řízení. Argumenty, kterými se hodlá proti rozhodnutí Hradu bránit, doloží v chystané žalobě.

Naopak Zeman tvrdí, že Univerzita Karlova nevedla řízení o jmenování profesorem u fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta řádně. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Sdělil to mluvčí univerzity Václav Hájek. Škola podle něho znovu zvažuje podání správních žalob. Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Poslanci si předvolávají Baxu, Mynáře a Šimíčka kvůli Zemanovu ovlivňování justice

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.