Provokatér Zeman. Kvůli jeho výrokům se schází poslanci a chystají žaloby
Zemanovy výroky
Nemine snad jediné televizní vystoupení prezidenta Miloše Zemana, aby jeho výroky někdo nedementoval, aby se kvůli jeho slovům nescházeli poslanci, nebo nepodávaly žaloby. V zatím posledním vydání pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem pronesl Miloš Zeman dva výroky, které rezolutně vyvrátili zainteresovaní lidé. Kvůli informacím o Zemanovu ovlivňování justice se také sejde podvýbor pro justici. Kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta se chystají žaloby.
První Zemanův výrok, který byl krátce poté dementován, se týkal zrušení z čínské strany plánované schůzky ministerstev zahraničí. Podle tuzemského resortu zahraničí to ale není pravda. Prezident Zeman ve čtvrtek řekl, že Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku schůzku zástupců ministerstev zahraničí obou zemí zrušila. Podle Černínského paláce se ale česko-čínské konzultace neruší, budou v únoru.
„Nedošlo ke zrušení česko-čínských konzultací na úrovni ministerstev zahraničí, ale pouze k přeplánování jejich termínu na druhou polovinu února. To potvrdilo jak čínské ministerstvo zahraničí, tak čínská ambasáda v Praze,“ uvedl mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček.
Další dementovaný Zemanův výrok se týkal justice. Zeman hovořil ve čtvrtek o setkání ústavního soudce Jana Filipa s kancléřem Vratislavem Mynářem. Kancléř se měl podle Zemana sejít s ústavním soudcem Janem Filipem kvůli ústavní stížnosti, kterou prezident podal na zákon o střetu zájmů. Soudce Filip ale uvedl, že o ničem neví. „Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl Filip bez dalších podrobnost.
Poslanci zvou Mynáře a soudce na jednání
Kvůli Zemanovu přístupu k justici se sejde sněmovní podvýbor pro justici a část poslanců chce prosadit diskuzi na samotném plénu Poslanecké sněmovny. Mluví se také o svolání mimořádného jednání ústavně-právního výboru, prosazují ho Piráti.
Jisté je zatím to, že sněmovní podvýbor pro justici a soudní samosprávu zve na své středeční jednání bývalého předsedu a dnes soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka a hradního kancléře Vratislava Mynáře.
„S ohledem na závažná vyjádření některých představitelů justice jsem se po konzultaci s kolegy i z jiných politických stran rozhodl svolat na středu 23. ledna v 19 hodin podvýbor pro justici, jemuž předsedám,“ uvedl předseda podvýboru Pavel Blažek (ODS). „Na jednání jsem pozval pány Josefa Baxu, Vratislava Mynáře a Vojtěcha Šimíčka, aby se k celé záležitosti mohli vyjádřit před příslušným orgánem Poslanecké sněmovny. Doufám, že tímto přispějeme k vyjasnění situace a k tomu, aby mohlo být Sněmovnou či jejími orgány přijato k celé záležitosti relevantní stanovisko,“ dodal Blažek.
Fajt chystá na Zemana žalobu, správní žalobu zvažuje univerzita
V uplynulém týdnu se Zeman rozhodl nejmenovat historika umění a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory. Znovu o tom hovořil i ve čtvrtek na TV Barrandov. Fajt se hodlá bránit a uvedl, že chystá žalobu. Prezident podle něj není schopen interpretovat podklady, které dodal k profesorskému jmenovacímu řízení. Argumenty, kterými se hodlá proti rozhodnutí Hradu bránit, doloží v chystané žalobě.
Naopak Zeman tvrdí, že Univerzita Karlova nevedla řízení o jmenování profesorem u fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta řádně. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Sdělil to mluvčí univerzity Václav Hájek. Škola podle něho znovu zvažuje podání správních žalob. Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.