Babiš o komunistické Státní bezpečnosti: Psal jsem hlášení, ale ne té hnusné StB

Spolupráce s Stb

Babiš o komunistické Státní bezpečnosti: Psal jsem hlášení, ale ne té hnusné StBNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Výroky premiéra Andreje Babiše o komunistické tajné Státní bezpečnosti (StB) z roku 2011 během jeho návštěvy v Show Jana Krause znovu vzbuzují díky sdílení na sociálních sítích pozornost a úsměvy veřejnosti. Babiš ve starém televizním pořadu rozlišuje zlou a jakoby hodnou StB. Ta ekonomická, pro kterou podle svých slov psal zápisy a zprávy, byla podle něj „normální StB“. S tou zlou StB prý neměl nic společného. 

Ve svém pořadu Jan Kraus představuje Andreje Babiše jako „mírně rozčileného podnikatele, který se rozčiluje nad poměry v zemi“. Na otázku, zda byl agentem StB Babiš odpovídá, že nikdy žádným agentem nebyl. „Protože jsem pracoval v podniku zahraničního obchodu a ta naše ekonomická StB, ta chránila ekonomické vztahy Československa. To nebyla ta hnusná StB, která utlačovala lidi, že nemohli cestovat, nemohli studovat. To byla normální StB,” říká Babiš Krausovi. 

Andrej Babiš v televizním pořadu upřesňuje, že vždycky, když potkal cizince, tak o tom musel napsat zápis, hlásit zprávy. „To bylo normální v té době. Už jsem stokrát říkal, že jsem nebyl agent, že mě vyšetřovali, proč nedovážím ze Sýrie fosfáty, když Československo tam dováží tanky. Když jsem tam poprvé přišel, tak mi StB řekla: Pane Babiš, vy máte emigraci a vaši dva bratranci jsou ve Spojených státech. Všichni věděli, tak jsem na to čuměl, no, a měli to pod palcem,” říká Babiš.

Babiš spolupráci s StB popírá

Archivní dokumenty spravované slovenským Ústavem paměti národa uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Babiš však spolupráci opakovaně popíral a rozhodl se kvůli tomu soudit. 

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu a zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří svědčili v Babišův prospěch.

Letos v červnu pak Babiš zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články