Kdo vlastnil podle Babiše Čapí hnízdo? Nejdříve „nějací advokáti“, pak firma z holdingu...

kauza Čapí hnízdo

Kdo vlastnil podle Babiše Čapí hnízdo? Nejdříve „nějací advokáti“, pak firma z holdingu...NOVÉ
farma Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Původně šlo o nenápadnou kauzu, dnes však pojem Čapí hnízdo otřásá politickou scénou. Nejnovější aféra kolem syna Andreje Babiše může vést až k pádu vlády. Současný premiér o svém vztahu k farmě Čapí hnízdo mluvil v uplynulých letech různě. K farmě se neoficiálně hlásil, ale jindy tvrdil, že farmu vlastnili „nějací advokáti.“ Postupně Babiš přiznal, že byla do kauzy zapletena i jeho rodina včetně syna, kterého teď novináři Seznamu nalezli ve Švýcarsku. „Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl v minulosti Babiš. 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010, už v té době bylo Čapí hnízdo v médiích běžně spojováno s Babišem, ten však vlastnictví odmítal. „Jsme jenom strategičtí partneři,“ řekl tehdy týdeníku Ekonom.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:15 Zahraniční se už 2. den věnuje Babišově kauze

Vývoji kolem českého premiéra Andreje Babiše se dnes věnovala řada zahraničních médií, například německá agentura DPA. Podle které kauza Čapí hnízdo otřásá českou politickou scénou. Přijde klub populistů z východní Evropy o jednoho ze svých členů, ptá se zase ve svém článku věnovaném vládní krizi v Česku francouzský list Les Echos. Politické situaci v Česku se věnuje například i rakouská agentura APA či evropský server Politico.

19:40 Češi většinou věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, říká průzkum

Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se snaží, aby jeho blízcí nevypovídali v kauze Čapí hnízdo. Podle průzkumu agentury Median takový názor zastává 57 procent lidí. Také 54 procent lidí věří, že Babišův syn skončil v cizině právě proto, aby nemohl vypovídat. Přesně polovina zastává názor, že Babiš mladší podepisoval dokumenty k Čapímu hnízdu, aniž by věděl, jaké. Syn Andreje Babiše řekl serveru Seznam Zprávy, že premiér chtěl, aby kvůli kauze zmizel z Česka. 

19:30 Byla to košatá debata, hodnotí ČSSD

Premiér Andrej Babiš odpoledne hovořil o údajném únosu svého syna na jednání poslaneckého klubu ČSSD. Poslanec Jan Birke (ČSSD) po jednání novinářům řekl, že debata byla rozumná a košatá, ale je teprve v poločase. Podle poslance Petra Dolínka (ČSSD) nyní není předmětem jednání, zda bude ČSSD ve vládě. „Teď je důležité, aby byl schopen všechna fakta říct lidem, tak jak on to uzná za vhodné. Čím víc jich řekne, tím budu raději,“ řekl. 

19:10 Lidé s duševní poruchou mohou být svědky

Policisté mohou při vyšetřování trestních kauz vyslýchat i lidi, kteří jsou psychicky nemocní. Jejich svědectví mohou použít i u soudu. Shodli se na tom mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný a advokát Tomáš Sokol. Je podle nich však třeba zvážit, nakolik je výpověď daného člověka důvěryhodná.

18:00 Reportáž byla eticky v pořádku, říká Seznam

Redakce pořadu Zvláštní vyšetřování, který v pondělí večer přinesl rozhovor se synem premiéra Andreje Babiše, postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem.Uvedla to mluvčí společnosti Seznam.cz, která pořad umístila na svůj web, Aneta Kapuciánová.

17:25 Babiš dorazil na jednání klubu ČSSD

V Poslanecké sněmovně zasedl poslanecký klub koaličního partnera hnutí ANO, sociální demokracie, aby probral aktuální situaci vyvolanou vyjádřeními Babišova syna ke kauze Čapího hnízda. Přítomen je i sám premiér, který chce poslancům objasnit informace o údajném únosu jeho syna.

16:45 Babišovi sklízí posměch za slova o rozvědce

Do premiéra Babiše se lidé na sítích strefují za jeho prohlášení, že je třeba klást si otázku, kdo financování reportáže televize Seznam o jeho synovi financoval. Babiš se kvůli kameře v brýlích použité k pořízení záběrů dokonce tázal, zda se zprávou nepomáhala rozvědka. Podobné kamery schopné natáčet ve vysokém rozlišení lze přitom pořídit za pár tisíc korun. 

16:15 Hrad zveřejnil plán na další dny

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek kvůli aktuální situaci přijme šéfa ČSSD Jana Hamáčka, v neděli pak expertní včetně ministra obrany Lubomíra Metnara. V pondělí přijme přímo premiéra Andreje Babiše a ve středu předsedu komunistů Vojtěcha Filipa.

16:00 Hamáček s Babišem budou jednat i zítra

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček už ve středu s premiérem Babišem jednou o aktuální situaci vyvolané vyjádřeními Babišova syna ke kauze Čapího hnízda hovořil. Na odpoledne mají naplánované setkání znovu, nově ohlásili i čtvrteční schůzku.

15:45 Babišův syn byl na Krymu, únos to podle premiéra není

Premiér Babiš novinářům řekl, že jeho syn byl na Krymu i na Ukrajině, podle jeho slov však legálně. K novému vývoji kauzy Čapí hnízdo se údajně vyjádří v neděli večer v televizi. Uvedl také, že Petr Protopov, který měl podle Seznamu odvézt premiérova syna Andreje mladšího na Krym, aby nemohl vypovídat ve vyšetřování kauzy, poskytne médií v dalších dnech vyjádření. Několikrát zopakoval, že práci novinářů Seznamu považuje za lži a hyenismus.

15:10 Hamáček už seznámil ČSSD o obsahu rozhovoru s Babišem

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček už sdělil svým spolustraníkům detaily ze svého středečního rozhovorů s premiérem Babišem, na nějž se vrší kritika za to, že měl nechat svého syna odvézt na Krym, aby jej dostal ze sféry vlivu vyšetřování kauyz Čapí hnízdo.

15:00 Po schůzi s americkým ministrem Babiš nic neřekl

Poté, co premiér Andrej Babiš po jednání s americkým ministrem energetiky Rickem Perrym předstoupil před novináře, odmítl o kauze Čapí hnízdo hovořit. „Já bych naši návštěvu neobtěžoval vnitropolitickými problémy,“ odvrátil otázky na tiskové konferenci.

14:10 Lékařka Protopopová nepochybila

Psychiatrička Dita Protopopová nepochybila ve zprávě o zdravotním stavu premiérova syna Andreje Babiše mladšího. V oficiálním prohlášení to uvedl Národní ústav duševního zdraví, kde lékařka pracuje na malý úvazek.

12:05 ČSSD se sejde odpoledne

Poslanecký klub sociálních demokratů probere výsledek jednání mezi předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Poslanci se mají sejít v půl druhé odpoledne.

11:50 Kdo tam Andreji Babišovi vleze hlouběji

Miroslav Kalousek (TOP 09) uvažuje, kdo se bude chtít vetřít do přízně premiéra Andreje Babiše.

11:05 Komunisté v úterý projednají, zda podrží vládu

Komunisté svolali na příští úterý jednání výkonného výboru, který rozhodne, jak se KSČM postaví k hlasování o nedůvěře vládě vyvolanému opozicí. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že kvůli hlasování o nedůvěře vládě, které by se mělo uskutečnit příští týden, svolal jednání výkonného výboru. „Podle rozhodnutí kolektivního orgánu se poslanecký klub zachová,“ řekl novinářům předseda KSČM.

10:09 Hamáček během dne vystoupí

Předseda ČSSD Jan Hamáček se během středy vyjádří ke schůzce s premiérem Andrejem Babišem, na níž vysvětloval vývoj kauzy Čapí hnízdo. Deníku Echo24 to sdělil mluvčí strany Petr Vurbs. Přesný čas brífinku není jasný.

10:00 Okamura by toleroval úřednickou vládu

Předseda SPD Tomio Okamura jednal s premiérem Babišem, SPD by podle Okamury byla ochotná tolerovat vládu odborníků.

9:45 Filip očekává Babišovo stanovisko

Před jednáním s premiérem Andrejem Babišem (ANO) situaci pro Radiožurnál okomentoval předseda KSČM Vojtěch Filip. „Očekávám jeho stanovisko. Ale nemám nějaké přehnané očekávání, protože nejde o žádnou novou informaci. Už v době jednání o vydání pana premiéra bylo jasné, že jeho syn je nemocen a že v podstatě policie čekala, kdy bude souhlas lékařů s jeho výslechem. Že to udělali novináři bez souhlasu lékařů, považuji za hyenismus,“ uvedl Filip pro Radiožurnál.

9:30 Babiš dnes nepřijde do Poslanecké sněmovny

Do dolní komory doručil omluvu, v níž absenci vysvětlil pracovními důvody. Podle některých zdrojů by za Babišem do Strakovy akademie kromě Filipa mohl dorazit i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

9:14 Babiš jedná s Filipem

Po předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi jedná s Andrejem Babišem o kauze Čapí hnízdo i předseda KSČM Vojtěch Filip.

8:45 Maláčová neurčitě

„Ty věci, kterém tam zazněly, spíše produkují více otázek, než odpovědí, já si myslím, že je potřeba dostat na tyto otázky reakce od pana premiéra, poté co dostaneme ty odpovědi, můžeme se k tomu kvalifikovaně vyjadřovat,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně Maláčová (ČSSD).

8:25 Pan premiér nám stručně osvětlil některé souvislosti, uvedla ministryně Maláčová

„Stále platí to, co bylo včera řečeno na tiskové konferenci sociální demokracie, pro ČSSD jsou stále otevřeny všechny možnosti,“ uvedla Jana Maláčová (ČSSD) na tiskové konferenci.

7:00 Hamáček s Babišem si po jednání vlády promluví

ČSSD se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) rozhodne o svém postoji po setkání předsedy ČSSD Jana Hamáčka a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Vicepremiér Richard Brabec (ANO) uvedl, že vláda má na programu i jiné věci, než řešení kauzy Čapího hnízda. „Já si nemyslím, že ovlivní jednání vlády, to je profesionální jednání, máme tam řadu důležitých bodů, ale předpokládám, že potom proběhne jednání s panem Hamáčkem“ uvedl Brabec.

Středa 14.11

21:08 Babiš byl snadno vydíratelným cílem, domnívá se Rakušan

„Že syn premiéra pobýval nějakou dobu na Krymu, to znamená v současné době na Rusy okupovaném území, tak o tom musela mít informace i ruská tajná policie,“ řekl Vít Rakušan (STAN) v České televizi.

20:30 V normální zemi za takové situace premiér odstoupí, řekl Petr Fiala v ČT24

„Nejde čistě o politický problém. Kdybychom vyvolávali nedůvěru vládě na základě špatně sestaveného rozpočtu nebo kvůli problémům s infrastrukturou, tak chápu, že by se koaliční partner snažil držet vládu. Ale tohle je problém osobní a morální,“ míní předseda ODS.

19:59 „Divoká konspirace,“ řekl Miloš Zeman o únosu Babiše mladšího

„Myslím si, že pokud něco napíší česká média, je dobré nepodlehnout jejich dezinformacím. Vládu to neohrozí. Doporučuji Andreji Babišovi, aby mu neselhaly nervy,“ řekl Zeman v televizi. „Nečekejte ode mě, že budu reagovat jako detektiv-amatér a ptát se, jak je možné, že syn z prvního manželství je údajně unášen na Krym,“ dodal prezident.

19:22 Babišova kauza zaujala světová média

O případu bez větších komentářů informují tiskové agentury, jako je Reuters, AP, Bloomberg, DPA nebo Ria Novosti, všímá si jich také britská zpravodajská stanice BBC nebo Rádio Svobodná Evropa.

18:47 Na demonstraci za rezignaci Babiše se během několika hodin svolaly už desetitisíce lidí

V reakci na nově zjištěné okolnosti v případu Čapí hnízdo týkající se syna premiéra Andreje Babiše svolává aktivistická skupina AUVA demonstraci na Malostranské náměstí. O akci se na facebookové události zajímá už téměř 30 tisíc lidí. „Děsivé svědectví Andreje Babiše juniora. Únos Andreje Babiše mladšího na Krym, prohlášení za neschopného vypovídat, uklizení syna našeho premiéra!“ píší organizátoři v popisu události.

17:34 Krymské úřady nemají žádné informace o pobytu Babiše

Záležitost nehodlají komentovat, píše podle České televize ruská agentura RBK. Ruská i ukrajinská média ovšem mají o kauzu velký zájem a informují, že premiérův syn měl být ukrýván v Jaltě a Sevastopolu, kam ho údajně dopravil Rus Petr Protopopov, manžel lékařky, která napsala zprávu o Babišově synovi.

17:10 Komunisté mimořádnou schůzi nepodpoří

Podle Pavla Kováčika jde o živou kauzu, kterou by měl probrat maximálně bezpečnostní výbor. Obdobně to vidí i předseda komunistů Vojtěch Filip. „Jsem atakován novináři, abych se vyjádřil k tzv, novým informacím syna A. Babiše. Připomínám, že informace nejsou nové, novináři si nemohou přisvojit, že našli vyšetřovaného, protože policie jeho pobyt znala, jen neměla souhlas lékaře k jeho výslechu, a hyenismus se mi hnusí,“ napsal ve svém tweetu.

16:43 Bookmakeři už Babišovi nevěří. Sázejí na jeho konec v čele vlády

Na to, že Babiš nebude 1. února předsedou vlády s důvěrou Sněmovny, je aktuálně vypsán kurz 1,5:1, opačná možnost je ohodnocena kurzem 2,38:1. Sdělil to mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Jiří Hadrava. Ostatní sázkové společnosti s výjimkou dceřiné firmy Chance podobné kurzy nevypsaly.

16:18 Pro hlasování není žádný nový důvod, míní Dolejš

„Až bude svoláno, klub se poradí, ale oproti hlasování v červenci nevidím žádnou novou podstatnou skutečnost – trestně stíhaný premiér už byl problém tehdy. Jak se říká: V tuto chvíli NE!“ řekl redakci Echo24 komunistický poslanec Jiří Dolejš.

15:55 Senát bude ve čtvrtek řešit údajný únos Babišova syna

Senát se bude ve čtvrtek zabývat údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO) a požádá předsedu vlády o vysvětlení. Dohodli se na tom zástupci čtyř opozičních klubů ODS, STAN, KDU-ČSL a Senátor 21, které nyní mají v horní komoře pohodlnou většinu. Předseda vlády by měl podle nich vzniklou situaci, která mimo jiné souvisí s jeho střetem zájmů, řešit odstoupením z čela vlády.

15:37 Situace v Česku si všímají zahraniční média v USA i Británii

O situaci informuje americká agentura Bloomberg i britská BBC. Připomínají kauzu kolem Čapího hnízda i bohatství a styl vládnutí, kvůli kterému je Andrej Babiš přirovnáván k Donaldu Trumpovi. Zároveň zmiňují reakci opozice a možné hlasování o nedůvěře vládě.

15:19 Na sociálních sítích se svolávají demonstrace

Zájem o facebookovou akci k demonstraci Požadujeme demisi Andreje Babiše vyjádřilo už přes 20 tisíc lidí, z toho 3,5 tisíce se plánuje akce zúčastnit. Demonstrace se má konat ve čtvrtek 15. listopadu na Malostranském náměstí. „Jsme civilizovaná země? Jsme stále ještě právní stát? Kam až musíme klesnout? Proč policie případ únosu AB ml. odložila, že nedošlo k trestnému činu? Kdo hlídá hlídače?“ uvádí organizátoři v popisu události.

15:10 Vracíme se do divokých devadesátých let

K novým okolnostem v kauze Čapí hnízdo se vyjádřili předsedové několika senátních klubů. Zmínili střet zájmů Andreje Babiše i jeho možný vliv na průběh vyšetřování pokud neodstoupí. „Velmi nás to znepokojuje, myslíme si, že patříme do středu Evropy, že by se u nás tyhle věci dít neměly a bohužel se díky tomu vracíme nazpátek do divokých devadesátých let,“ řekl senátor STAN Jan Horník.

14:55 Zaorálek: Babiš své děti do kauzy zatáhl sám

Poslanec Lubomír Zaorálek okomentoval Babišův skandál na svém Twitteru. S metodami investigativních novinářů také nesouhlasí, ale vina leží na Babišovi, píše poslanec. Babiš své děti prý do kauzy zatáhl sám a musí být připravený vše vysvětlit.

14:00 Babiš si stěžuje na novináře i opozici

Premiér Andrej Babiš ze zahraniční cesty promluvil o kauze okolo jeho syna. Stěžoval si na postup novinářské dvojici Slonková a Kubík. „Natáčeli ho tajně s kamerou a kladli mu sugestivní otázky, to je skutečně vrchol hyenismu. Tajně natáčet psychicky nemocného je odporné a hnusné,“řekl Babiš. Stěžoval si i na postup opozice, celou kauzu označil za kampaň proti své osobě, která prý souvisí s blížícím se 17. listopadem. Snahy opozičních stran označil za pokus o destabilizaci země.

13:39 ANO stojí za svým předsedou

„Opozice celou věc politizuje,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, podle kterého postup opozice vytváří tlak na policii a další orgány. Za nekorektní označil postup Slonkové a Kubíka, kteří Babiše mladšího natáčeli skrytou kamerou. „Pro mě to je hyenismus,“ řekl Brabec. Podle ministra by se měl Babiš ke kauze vyjádřit ještě dnes.

13:26 Opozice podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, dnes podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Podle nich je možné, že se Babiš dopustil maření vyšetřování kauzy farmy Čapí hnízdo. Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců. Předseda ODS Petr Fiala vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby Babiše nadále nepodporovali. Na návrhu na vyslovení nedůvěry se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří se sešli ke zhruba půlhodinovému jednání.

13:11 Senát požaduje vysvětlení

Informace o údajném nedobrovolném držení syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krymu kvůli kauze Čapí hnízdo je podle představitelů Senátu z ODS a ČSSD třeba nejprve prověřit před vyvozováním závěrů. Podle členů klubu STAN by měl premiér odstoupit. Vyplývá to z dnešních reakcí členů horní komory. „Musí se ověřit informace, co je pravdivé, co je přidané,“ řekl novinářům dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

12:56 Budeme případně hlasovat pro nedůvěru, tvrdí SPD

Pokud by některá ze stran vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, SPD bude hlasovat pro nedůvěru, řekl dnes novinářům šéf poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala. O tom, zda SPD podpoří projednání věci v bezpečnostním výboru, bude hnutí ještě jednat. „Jsme pro jakékoli další projednávání věci ve Sněmovně. Pokud někdo navrhne mimořádný bod, podpoříme ho, pokud někdo navrhne mimořádnou schůzi, podpoříme ji,“ řekl Fiala. SPD podle něj také připravuje interpelaci ministra vnitra, chce se ptát na postup orgánů činných v trestním řízení v případě farmy Čapí hnízdo.

12:36 Prototopová rezignuje na post v zastupitelstvu Prahy 8

Lékařka Dita Prototopová, která je autorkou zprávy o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, se rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát na Praze 8. Prototová tvrdí, že vždy ctila lékařskou etiku. „Lživé informace, které se v posledních informacích objevily v médiích, mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku.“ uvedla Prototopová. Její vyjádření poskytl redakci Echo24 předseda pražské buňky ANO Jan Říčař.

12:30 KSČM požaduje prošetření kauzy

Poslanecký klub KSČM požaduje, aby kauzu okolo premiérova syna prošetřili příslušné orgány. Komunisté si chtějí počkat na vysvětlení od Andreje Babiše, než budou vyvozovat důsledky. Věc ale považují za závažnou, uvedl na brífinku Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu strany.

12:10 ČSSD: Situace je velmi vážná, nevylučujeme žádný scénář

„Jako koaliční partner budeme a musíme jednat s hnutím ANO,“ Hamáček dodal, že je s premiérem v kontaktu a o situaci se budou s hnutím ANO bavit na středečním koaličním jednání. „Rozumím kolegům z opozice, ta situace je velmi vážná,“ okomentoval Hamáček požadavky opozičních stran na odstoupení premiéra nebo vyvolání hlasování o důvěře vlády. Podle Hamáčka se policie i státní zastupitelství již zabývá novými zjištěními.

11:50 Pokud nepřijde vysvětlení, chceme hlasovat o důvěře vlády, říkají lidovci

„Klademe si otázku, zda orgány činné v trestním řízení udělali maximum pro vyšetřování kauzy,“ oznámil na brífinku novinářům předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Pokud se nevysvětlí vzniklé otázky, KDU-ČSL podpoří svolání mimořádného jednání poslanecké sněmovny a hlasování o důvěře vlády, uvedl Bělobrádek.

11:34 TOP 09: Pokud Babiš neodstoupí, ať ČSSD odejde z vlády

Na úterním brífinku poslaneckého klubu TOP 09 vyzval předseda strany Jiří Pospíšil premiéra, aby z kauzy vyvodil osobní odpovědnost a podal demisi. Pokud tak neučiní, vyzval předseda strany Jiří Pospíšil sociální demokracii, aby opustila menšinovou vládu. Předseda TOP 09 uvedl, že Babiš by měl kauzu vysvětlit na mimořádné schůzi Sněmovny, nevyloučil hlasování o nedůvěře v menšinový kabinet. Policie a státní zastupitelství by měly vysvětlit, proč dosud Andreje Babiše mladšího nevyslechly, dodal.

11:28 Na reakci členů hnutí ANO se teprve čeká

Podle poslance Patrika Nachera (nestraník za ANO) zatím hnutí ANO ani on osobně situaci komentovat nebudou. „Nejprve si chci poslechnout stanovisko A. Babiše,“ uvedl Nacher pro Echo24.cz.

11:00 STAN: Na naše otázky musí přijít odpovědi

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan na úterním brífinku poslaneckého klubu uvedl, že reportáž přinesla otázky, na které musí přijít odpovědi. Před příslušnými orgány poslanecké sněmovny by je měli zodpovědět ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zástupci státního zastupitelství či policie, řekl Rakušan. „Měli bychom se nyní ptát na těch platformách, které jsou k tomu zřízeny,“ uvedl. Hamáček, představitelé policie a žalobců by podle něj měli vystoupit na jednáních sněmovního bezpečnostního výboru a komise dolní komory pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

10:55 Ústav duševního zdraví prověří výroky týkající se Babišova syna

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) prověří informace, podle kterých manžel lékařky pracující na malý úvazek v NUDZ odvezl na poloostrov Krym syna premiéra Andreje Babiše (ANO), sdělil ČTK mluvčí ústavu Jan Červenka. Andrej Babiš mladší byl v ústavu jako pacient. „Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí NUDZ Červenka.

10:40 Bartoš: K jednání je potřeba přizvat i SPD a KSČM

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že případné projednávání kauzy okolo premiéra a jeho syna by se nemělo omezit pouze na tzv. demokratický blok, přizvány by měly být všechny opoziční strany.

10:19 Nejvyšší státní zastupitelství chce prověřit údajný únos

Nejvyšší státní zastupitelství podalo kvůli reportáži a výpovědi Andreje Babiše ml. podnět městskému státnímu zastupitelství v Praze. To má prověřit, zda v tomto případě nedošlo k omezení svobody nebo k únosu. „V části týkající podezření ze zbavení osobní svobody či únosu, jak bylo naznačeno při rozhovoru reportérů s panem Andrejem Babišem mladším, Nejvyšší státní zastupitelství sděluje, že již dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření daného podezření. Upozorňuje však, že prověření daného podnětu se bezesporu neobejde bez výslechu pana Babiše mladšího.“ uvedlo NSZ na svém webu.

10:13 ČSSD musí chtít premiérovo vysvětlení, požaduje Netolický

Podle místopředsedy sociálních demokratů Martina Netolického bude strana probírat reportáž Televize Seznam v úterý. Považuje za povinnost ČSSD, která je koaličním partnerem ANO ve vládě, žádat naprosto otevřené vysvětlení. Netolický to řekl ČTK. Pokud by se podle něj potvrdila byť jen polovina informací z reportáže, mohla by se situace v Česku podobat mečiarismu.

09:38 Informacemi z reportáže se zabývá policie

Policie ČR se bude zabývat zjištěními z reportáže Slonkové a Kubíka, kontaktovat má v úmyslu i oba novináře.

09:20 „Syna nikdo neunesl, odjel dobrovolně“ vysvětluje Babiš

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolarní chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil,“ napsal Andrej Babiš deníku Echo24.

07:30 Vyšetřovatelé nevěří, že jsou Babišovy děti duševně nemocné

Server iRozhlas.cz přišel s informací, že vyšetřovatelé kauzy Čapího hnízda považují údajný zdravotní stav Babišových potomků za snahu vyhnout se vyšetřování. Andrej Babiš ml. i jeho sestra Adriana Bobeková jsou v kauze obviněni.

22:16 „Křivě si přísahal na zdraví svých dětí,“ reaguje Kalousek

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se krátce po vysílání Zvláštního vyšetřování opřel do premiéra Andreje Babiše na svém twitteru.

22:09 Policie ho najít nedokázala, novináři ano

Podle předsedy ODS Petra Fialy je zvláštní, že novináři dokážou najít muže, kterého policie dva roky najít nedokázala.

21:28 Může jít o účelové vyhýbání se stíhání, říká Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil si myslí, že musí soudy určit, zda je premiérův syn opravdu nezpůsobilý k trestnímu řízení. Vyjádření zveřejnil na svém twitterovém účtu.

21:51 ČR má východní směřování, reaguje Jakub Michálek

Předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek označil zjištění novinářů za skandál. „Syn premiéra, Andrej Babiš junior, byl podle televize Seznam UNESEN NA KRYM. Tohle už není dotační podvod, ale to je na úrovni ruské mafie, napsal v pondělí večer na svůj Facebook. Podle Michálka budou Piráti v úterý projednávat další kroky.

20:30 Televize Seznam odvysílala reportáž o Andreji Babišovi ml.

Investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík v pondělním pořadu Zvláštní vyšetřování navštívila syna premiéra Andreje Babiše. Reportéři televize Seznam našli Andreje Babiše ml. ve Švýcarsku, kde má Babiš junior občanství. Novinářům na skrytou kameru řekl, že jeho otec chtěl, aby zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo. Potvrdil také, že byl unesen na Krym a tam držen proti své vůli. V ní je premiér Babiš obviněn z dotačního podvodu.

V roce 2013, pět let od udělení dotace, přebral Agrofert Čapí hnízdo zpět. Ještě před tím přitom Babiš na Twitteru o farmě psal způsobem, jako by ji vlastnil. „Zkušenosti v podnikání i politice mě ujistily, že nejlepší místo k životu je moje farma. Zvířata nelžou, nekradou a nemají lidské problémy,“ napsal Babiš na Twitter 12. dubna 2013. O deset dní později pokračoval v podobném duchu: „Na naši farmu přiletěl čáp, takže už by se nemělo ochladit.“

V říjnu směřovalo 2013 hnutí ANO k úspěchu ve sněmovních volbách. V té době Babiš však stále tvrdil, že netuší, kdo farmu vlastní. „S Čapím hnízdem nemám nic společného. Nevím, komu to patří,“ řekl Babiš pro Respekt. „Farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ dodal. Agrofert navíc v listopadu farmu převzal, stalo se tak tedy těsně po volbách do Poslanecké sněmovny. V červnu 2014 zanikla společnost Farma Čapí hnízdo poté, co zákon zakázal anonymní akci na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti pro Agrofert.

V dokumentu Víta Klusáka Matrix AB z roku 2015 Babiš znovu označil Čapí hnízdo za svůj nejlepší projekt. „Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ konstatoval v dokumentu.

Je potřeba aby případ vyšetřil OLAF, říkal Babiš v roce 2016

V listopadu 2015 přijalo státní zastupitelství trestní oznámení na dotační podvod. Již v prosinci začala policie případ prověřovat. V březnu 2016 reagoval Babiš na dotaz Novinek ohledně vlastnictví Čapího hnízda vyhýbavě: „Není to moje. Je to nějaké firmy, která patří do holdingu.“

Následující den se Babiš snažil svá slova na Facebooku vysvětlovat: „Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na vaše tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo.“

Ve stejném příspěvku zároveň zdůraznil nutnost, aby kauzu prověřil evropský úřad OLAF: „Podstatné je, aby celý tento případ byl řádně vyšetřen hlavně evropským úřadem OLAF a Evropskou komisí, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich peníze a zároveň ale i českou policií.“ OLAF nakonec v prosinci 2017 vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Babiš poté OLAF označil za zpolitizovaný.

„Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl Babiš

Kvůli stále rostoucímu vlivu kauzy Čapí hnízdo se v březnu 2016 mimořádně sešla sněmovna. „Nechtěl jsem ohrozit své děti, to nejcennější, co mám,“ řekl Babiš poslancům, proč vlastníky tajil. „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl před poslanci Babiš.

Žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání přišla do sněmovny 10. srpna 2017. „Všechny věci jsou absurdní a mají za úkol pošpinit mě a mou rodinu. Žádný podvod se nekonal,“ řekl Babiš 6.9. 2017 při jednání o vydání k trestnímu stíhání.

Babiš musel být vydán i po znovuzvolení do sněmovny. V lednu 2018 během svého druhého vydání k trestnímu stíhání řekl, že je možné si objednat trestní stíhání. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení“ vzkázal Babiš poslancům. „Že mi sahají na rodinu, na děti, na manželku, to je neuvěřitelné. Přeji všem, aby se to nikomu nestalo, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny,“

Jako útok na svojí rodinu vidí i pondělní reportáž serveru Seznam. „Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil,“ napsal Andrej Babiš serveru Echo24.

- Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.
- Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
- V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.
- Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010.
- Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
- Okolnosti získání dotace začala prověřovat policie, v prosinci 2015 o tom informoval server Aktuálně.cz. Vyšetřování zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). 
- V březnu 2016 na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní již manželky).
- V srpnu 2017 policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací. Poté, co v září Sněmovna oba vydala, byli politici obviněni z dotačního podvodu.
- V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. ​​​​​​ Vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Koncem ledna 2018 pak ministerstvo financí oznámilo, že vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování.
- V lednu 2018 sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.
- Počátkem května 2018 Úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Společnost následně s vrácením dotace souhlasila.
- V listopadu zveřejnil server Seznam video, kde Babišův syn řekl, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, prý ale nevěděl, co podepisuje. 

Čtěte také: V Česku začíná politická krize. Ani vládní ČSSD „nevylučuje žádnou alternativu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články