ODS nesnesla rebela. Názory nezměním, hlásí Klaus ml. po vyhazovu

Červená karta pro Klause ml.

ODS nesnesla rebela. Názory nezměním, hlásí Klaus ml. po vyhazovuNové
Domov

Karolína Vaverková

Tři roky trvalo v pořadí druhé angažmá výrazného politika a poslance Václava Klause ml. v opoziční ODS. Vedení občanských demokratů mu vystavilo červenou kartu poté, co jej už na podzim varovalo před jednáním a vystupováním, jímž „poškozuje dobré jméno ODS“. Zajímavé bude nyní sledovat, co udělá vyhazov Klause ml. s preferencemi ODS před evropskými volbami. Ty mohou ukázat, jak je pro stranu jméno Klaus cenné. Politik z ODS už jednou odešel, v roce 2009 na protest s politikou expremiéra Mirka Topolánka. O druhém odchodu Klause ml. rozhodla Výkonná rada ODS bez jeho účasti v sobotu večer.

Pro vyloučení zvedlo ruku 20 přítomných členů výkonné rady. Klaus tím končí i v poslaneckém klubu ODS, jehož členem může být jen straník. Občanští demokraté budou také žádat Klausův konec v čele sněmovního školského výboru. Na jeho stranu se ale postavil poslanec Jan Skopeček, který uvedl, že pokud by byl u sobotního jednání přítomen, ruku pro vyhazov Klause by nezvedl.

„Na VR ODS jsem byl připraven v souladu se svým hlasováním na poslaneckém klubu a svými vyjádřeními hlasovat proti vyloučení VK ml. z ODS. Nemohl jsem hlasovat, neboť mám teď trochu jiné starosti a ideovou konferenci a VR jsem musel předčasně opustit. Děkuji za pochopení,“ napsal Skopeček na Twitter, k textu přidal fotografii z dětské ambulance.

K výzvě k odchodu Václava Klause z klubu ODS se předtím postavila odmítavě i poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková.

Z vyjádření šéfa ODS Fialy a výkonné rady

"Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, dokonce dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou," uvedl předseda streany Petr Fiala. Výkonná rada ODS vytýká v usnesení Klausovi mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podpora kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS.

"Václav Klaus mladší otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků armády ČR ve vojenských misích, účastní se akcí pořádaných problematickými organizacemi. Václav Klaus mladší navíc veřejně deklaruje, že v nadcházejících volbách do EP nebude volit kandidátku ODS," stojí v usnesení. Na zasedání padla podle zdrojů ČTK desítka případů Klausových počínání proti ODS.

 

Klaus ml. si nechává otevřené dveře

Sám Klaus junior se nechal slyšet, že „se spoustou členů budu v budoucnosti spolupracovat. Nejenom s těmi, co mě podpořili v posledních dnech“. Zda tím měl na mysli nějaký vlastní politický projekt, o kterém se už v minulosti spekulovalo, není zatím jasné. Nabízí se totiž, že by Klaus ml. kolem sebe koncentroval ty, kteří akcentují suverenitu Česka a rezervovanost vůči EU. „To zatím bez komentáře,“ reagoval Klaus ml. v sobotu večer na dotaz deníku Echo24 ohledně dalších plánů v politice. 

Podobně v rozhovoru pro Českou televizi nechtěl komentovat, zda uvažuje o prezidentském úřadu, který zastával jeho otec. „Tak to bych se musel nejdřív oženit. Takže až se ožením, tak se mě pak zeptejte,“ reagoval v narážce na to, že je podruhé rozvedený. Své další politické záměry podle svých slov sdělí při vhodné příležitosti. Řekl také, že nevidí důvod, proč by se měl proti rozhodnutí výkonné rady o svém vyloučení odvolávat, jak mu umožňují stanovy.

Klause ml. se zastal Zeman

K vyhazovu Klause ml. ze ODS se vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který poslance označil za úspěšného politika. „Jestliže vyloučíte úspěšného politika, pak to stranu oslabí, ale jestliže vyloučíte neúspěšného politika, pak to straně pomůže. Václav Klaus nepochybně není neúspěšný politik,” citoval Zemana na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Výkonná rada ODS vytkla v usnesení Klausovi ml. mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podpora kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách a výroky, které nejsou v souladu s programem ODS.

Dále čtěte: Já bych prof. Fialu nikdy nevyloučil, nebál bych se ho, říká Klaus ml.