1 Plagiátorství na UK

Etická komise univerzity nevyloučila plagiátorství u bývalého prorektora

NOVÉ

Témata: ,

Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na svém prvním jednání nevyloučila, že se bývalý prorektor Martin Kovář dopustil plagiátorství. Podle ní po prostudování materiálů k případu naopak existuje důvodné podezření, že tak učinil. Bude proto požadovat od Kováře vysvětlení. Opět se komise sejde 3. ledna. Uvedla to ve svém prohlášení na webu fakulty.

Kováře, který vedl 15 let Ústav světových dějin na filozofické fakultě, obvinili z plagiátorství tři doktorandi ze stejné fakulty. Upozornili na shody mezi jeho publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda. Kovář jejich obvinění odmítá. V souvislosti s případem minulý týden rezignoval na svou funkci prorektora a ke konci roku odejde i z fakulty. Škola nechce věc komentovat do konce jejího prošetřování.

Obvinění z plagiátorství Kováře projednává jednak etická komise Univerzity Karlovy, jednak etická komise Filozofické fakulty UK. První jednání etické komise fakulty se podle informací na jejím webu konalo 17. prosince a komise na něm nevyloučila to, že se Kovář dopustil plagiátorství.

„Etická komise FF UK konstatuje, že materiály předložené autory podnětu dne 4. prosince 2018 i všechny následně dodané a prezentované dokumenty zakládají důvodné podezření, že se profesor Martin Kovář opakovaně dopustil plagiátorství,“ stojí v jejím stanovisku.

Komise nyní všechny podklady poskytne Kovářovi a zároveň ho vyzve, aby se k obvinění vyjádřil. Udělat to může písemně, nebo na dalším zasedání komise 3. ledna.

Doktorandi Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák vypracovali pro univerzitní orgány analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat. Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent.

Čtěte také: Prorektor Univerzity Karlovy Kovář kvůli obvinění z plagiátorství rezignoval

Kovář již dříve uvedl, že považuje své obvinění za neetické. Podobnosti v textech zdůvodnil tím, že se danému tématu věnuje jen několik relevantních historiků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.