Zabývejte se Babišem, Agrofert by neměl brát dotace, píší Piráti do Bruselu

evropské dotace

Zabývejte se Babišem, Agrofert by neměl brát dotace, píší Piráti do BruseluNOVÉ
předseda pirátů Ivan Bartoš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Od začátku srpna začínají platit přísnější evropská pravidla pro posuzování střetu zájmů. Piráti jsou přesvědčeni, že je český premiér Andrej Babiš nesplňuje. Píší proto dopis evropským komisařům, od kterých žádají jasné stanovisko. Pokud se tvrzení pirátů potvrdí, mohl by Agrofert přijít o stovky miliónů z evropských dotací. Informují Hospodářské noviny.

„Zasíláme dopis komisařům, do jejichž gesce spadá správa a účelné vynakládání peněz z fondů EU. Požadujeme od nich jasné stanovisko, jak budou v případě střetu zájmů Andreje Babiše pokračovat,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Piráti v úterý poslali komisařům seznam podkladů, které podle nich dokazují, že se Babiš nachází ve střetu zájmů a komise by se jeho případem měla zabývat.  

Piráti analýzou právních předpisů či konzultacemi s experty dospěli k názoru, že premiér Andrej Babiš stále ovládá společnost Agrofert. Firma by tak podle pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky, protože zákon o střetu zájmů zakazuje, aby členové vlády byli ovládající osobou ve společnosti, která dotace či zakázky získává. 

Brusel nově požaduje aby politik, který kontroluje státní rozpočet, nebo se zabývá agendou využívání dotací EU, nevlastnil ani neovládal firmy, které čerpají unijní peníze. Babiš již loni v únoru kvůli zákonu ještě jako ministr financí vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů. 

Akcie Agrofertu jsou podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky v majetku, který tvoří svěřenské fondy a jsou spravovány svěřenskými správci. „Vzhledem k tomu, že pan Babiš nemá žádná práva ovlivňovat činnost těchto správců, nemá též právo jakkoli ovlivňovat výkon akcionářských práv spojených s akciemi společnosti. Pan Babiš nemá ani jiná práva jiným způsobem ovlivňovat obchodní vedení společnosti. Pan Babiš tedy ve vztahu k této společnosti není ovládající osobou, ani nemá jinou formu kontroly nad touto společností.“ 

Čtěte také: Že Babiš šéfuje boji s korupcí? Hamáček s tím nemá problém

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články