1 Americké volby

Rusko, Čína a Írán se snažily ovlivnit volby v USA, tvrdí šéf amerických zpravodajců

NOVÉ

Témata: , , ,

Rusko, Čína a Írán se snažily ovlivnit kampaň před listopadovými kongresovými volbami v USA. V důvěrné zprávě pro Bílý dům, kterou získal americký server The Hill, to uvedl šéf amerických zpravodajských služeb Dan Coats. Uvedl, že volební procedury útoky ze zahraničí neovlivnily.

V listopadu Američané volili nové obsazení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Demokraté ovládli sněmovnu, když oproti dosavadnímu stavu získali kolem 40 mandátů, v Senátu posílili republikáni, kteří mají nyní v horní komoře od dva hlasy více, tedy 53 mandátů. Rozhodovalo se rovněž o obsazení guvernérských postů a zastupitelských sborů jednotlivých amerických států.

Coats ve zprávě uvedl, že Rusko, Čína a Írán „pokračovaly ve vlivových akcích a kampaních na sociálních sítích, kde prosazovaly své strategické zájmy“. Tajné služby USA ale nenašly žádné známky toho, že by útoky poškodily volební infrastrukturu, zabránily občanů volit nebo komplikovaly sčítání odevzdaných hlasů.

Dopad nepřátelských kampaní na rozhodování voličů analýza amerických zpravodajských služeb nevyhodnocovala, upozornil podle amerického serveru Coates. Připomněl, že úkolem tajných služeb není zkoumat politické nálady občanů ani politické procesy v zemi.

Zprávu, kterou Coates vypracoval z pověření Bílého domu, nyní studují pracovníci ministerstev spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti. Podle serveru The Hill obsah analýzy pravděpodobně zvýší tlak na prezidenta Donalda Trumpa, aby alespoň proti Rusku vyhlásil odvetná opatření. Měla by je odradit od pokusů ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2020.

Čtěte také: V USA se nedohodli na dočasném rozpočtu, omezí to chod úřadů. Problémem je mexická zeď


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.