Je třeba zabít Harryho Pottera
ECHOPRIME
Nový školní rok snad bude pro děti vysvobozením. Po půlroční absenci ve školních lavicích je možné, že se do třídy bude těšit i ten největší záškolák. Také pro nejslavnější literární postavu současnosti, Harryho Pottera, byl školní rok vysvobozením z tyranie jeho opatrovníků, strýce a tety Dursleyových. Pro generaci mileniálů byly knihy o Potterovi možná důležitější než škola. Vytvářely jejich světonázor a základní kulturní body. Nyní již můžeme prohlásit, že to byla chyba.
Ne že by někdo zpochybňoval literární kvality díla. Poutavý příběh pro děti o dění v kouzelnické škole Bradavice a boji proti černokněžníku Voldemortovi je vyprávěn s jemným humorem a okem pro detail. Není náhoda, že právě Harry Potter se stal nejprodávanější knižní sérií na světě. Prodalo se přes 500 milionů výtisků, přeložen byl do 80 jazyků. Lámal rekordy v nejrychleji prodaném počtu knih. Posledního dílu se v USA prodalo 11 milionů výtisků během 24 hodin. Právě tato masovost je však zásadním problémem. Kolem série se vytvořil kult, který dnes ovlivňuje miliony lidí po celém světě.
Zřejmě nezamýšleným, ale geniálním krokem Rowlingové bylo, že knihy psala zhruba tempem jedna za rok, sedm knih vyšlo během deseti let. To čtenářům, jako je třeba autor těchto řádků, umožnilo stárnout společně s postavami. Po formující roky jejich životů Harry Potter pomáhal vytvářet jejich světonázor, stal se styčným bodem. Tak jako předešlé generace dokázaly odůvodňovat své jednání pomocí citátů a podobenství z bible, zejména mileniálové se ohánějí termíny z potterovského světa. Není těžké narazit na člověka, který se popíše, že je z Havraspáru, nebo Nebelvíru, jako by vám to mělo vyjevit jeho celou osobnost. Říká se, že Rowlingová naučila číst celou generaci dětí, kritici uštěpačně dodávají, že tato generace si však již nepřečetla nic jiného.
Celý text si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej může zde.