Česko je 14 dní před kolapsem, varuje Hamáček. Prymula vystoupí s mimořádným projevem

COVIDOVÁ KRIZE

Česko je 14 dní před kolapsem, varuje Hamáček. Prymula vystoupí s mimořádným projevem
Jan Hamáček. Foto: Repro ČT24
1
Domov

Echo24

Ministr vnitra a 1. místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) hájí vládní nařízení a zejména jejich přitvrzení. Podle něj se Česko nachází 14 dní před kolapsem. Hamáček již o víkendu varoval před tolika mrtvými, že by v ulicích musely být „mrazáky na mrtvoly“. V pondělí večer se k aktuální situaci vyjádří také ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který v televizi vystoupí s mimořádným projevem. Ten bude odvysílán v 19:54.

„Vidíme čísla a kapacity našeho zdravotnictví na týdny dopředu. Pokud by se nic nedělalo a nárůst hospitalizovaných by se nezbrzdil, tak dojde k přetížení systému. Lékař by se musel rozhodovat, koho připojí na ventilátor a koho ne. Snažím se lidem vysvětlit, že to není žádná legrace a že jsme 14 dní před kolapsem,“ řekl Hamáček rádiu Impuls.

Jan Hamáček už v sobotu prohlásil, že pokud nedojde k tvrdším opatřením, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly. „Samozřejmě, že to vyjádření bylo extrémní. Já už jsem ale nenašel jiné přirovnání, protože tady pořád vystupují lidé, kteří tvrdí, že je to nějaká „sranda chřipka“. Z mé strany to byl apel, aby si lidé uvědomili, že je situace vážná,“ vrátil se ke svému víkendovému výroku ministr vnitra, který je rovněž předsedou Ústředního krizového štábu.

Večer v televizi k aktuální epidemické situaci vystoupí s projevem ministr zdravotnictví Roman Prymula. Projev bude prvním podobným vystoupením ministra zdravotnictví k epidemii. V září, srpnu a březnu k národu z televizních obrazovek promluvil premiér Andrej Babiš (ANO), ten ale tentokrát nevystoupí. V posledním před třemi týdny spoluobčany vyzval, aby především kvůli ohroženým skupinám lidí respektovali povinnost nošení roušek. Přiznal, že se nechal ukolébat v létě poklesem nových případů a vláda opatření i kvůli atmosféře ve společnosti zmírnila.