Biatlonistka Markéta Davidová je mistryní světa. Při střelbě ani jednou neminula

ZLATO PRO ČR

Biatlonistka Markéta Davidová. Foto: Shutterstock
1

Česká republika má novou mistryni světa v biatlonu. Markéta Davidová oproti minulým závodům v Pokljuce ve třetím individuálním závodě ani jednou neminula a dojela si pro zlato a titul mistryně světa ve vytrvalostním závodu.

Davidová skončila v této sezoně osmkrát v první desítce Světového poháru, na stupně vítězů sel nicméně probojovala až na mistrovství světa. "Nevím, nevím, nevím," opakovala v cíli, kam dojela ještě nedávno 32. O dvanáct míst hůře skončila předtím ve sprintu. V úterý ale ani jednou neminula a dojela si pro titul světové šampionky.

V Pokljuce dnes po druhému nejrychlejšímu běhu vyhrála o 27,9 sekundy před olympijskou vítězku Hannou Öbergovou ze Švédska. Čtyřiadvacetiletá biatlonistka, která se ve sprintu i ve stíhačce střelecky trápila, tak získala pro Česko první světový titul od Hochfilzenu 2017. Tehdy byla Gabriela Koukalová zlatá ve sprintu. Úterní zlato je první výrazný úspěch českého biatlonu za delší dobu.

Gratulace přicházejí i od politiků. "Markéto, naše jedničko, jsme na tebe neskutečně hrdí! Děkujeme," uvedla Národní sportovní agentura. Poblahopřálo ministerstvo vnitra, protože Davidová je součástí OLYMPu Centra sportu Ministerstva vnitra.

Vytrvalostní závod je úspěšnou českou disciplínou. Světové tituly v této disciplíně získali v roce 2003 Kateřina Holubcová a v roce 2005 Roman Dostál.