Útok v Amsterdamu byl teroristicky motivován. Afghánec pobodal dva turisty

Útok v Amsterdamu byl teroristicky motivován. Afghánec pobodal dva turistyNOVÉ
Zasahující záchranáři v Amsterdamu Foto:

Foto: Twitter/ News On The Minute

Svět

Útok nožem v Amsterdamu

Echo24

Páteční útok nožem na dva Američany na hlavním nádraží v Amsterodamu byl teroristicky motivován, informovaly v sobotu místní úřady. Podle nizozemské veřejnoprávní stanice NOS byl útočníkem Afghánec s povolením k pobytu vydaným v Německu. Obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života, sdělila nizozemská policie.

„Z prvního vyjádření podezřelého vyplývá, že měl teroristický motiv,“ uvedla amsterodamská radnice.

„Máme informace, že obě oběti byly američtí občané, kteří byli na návštěvě Nizozemska, a jsme v kontaktu s nimi i jejich rodinami,“ uvedl v prohlášení americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra, který zároveň poděkoval zasahující policii i záchranářům za „nanejvýš efektivní a odvážný“ postup při zadržení útočníka a ošetření jeho obětí.

Útočníkem, kterého policisté na místě činu postřelili, byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý Afghánec. Nizozemská stanice NOS uvedla, že měl mladík povolení k pobytu vydané v Německu. Nyní je Afghánec v nemocnici, kde jej v sobotu vyslechla policie.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250.000 lidí.

Německý list Die Welt upozornil, že afghánské radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek vyzvalo k útokům na nizozemské vojáky. Reagovalo tak na chystanou soutěž karikatur proroka Mohameda, kterou vyhlásil krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders. Předseda Strany pro svobodu (PVV) mezitím soutěž, jejímž vyhlášením rozhořčil muslimy po celém světě, zrušil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útočník v Amsterdamu pobodal dva lidi, policie jej postřelila

Související články