Týdeník Echo: Hrad versus Peking, šance demokratů v USA a co zbylo z Devětsilu
Týdeník Echo
Prezident Miloš Zeman změnil svůj pohled na Čínu. Říká to obálka nového čísla Týdeníku Echa, této skutečnosti si všímá editorial šéfredaktora Dalibora Balšínka a analýza Lenky Zlámalové nazvaná Procitnutí čínského agentu z Hradu. Osobitost zesnulého předsedy Senátoru Jaroslava Kubery připomíná v nekrologu Daniel Kaiser, autor rozhovoru s Tomášem Zdechovským, ucházejícím se o lidovecké předsednictví. Typologii českých miliardářů předkládá Petr Holub.
Dvěma rozsáhlejšími texty přispěl Martin Weiss: k prvnímu ho inspirovala kniha Pavla Kaliny Hluboké město (ta „sleduje vliv Říma jako archetypu města v západní civilizaci na příkladech několika měst. Je to výběr osobní, zahrnující města od Říma samotného přes některá velkoměsta evropská i americká, i města menší jako je Siena, a nejmenší, jako jsou Mariánské Lázně, ale ne třeba Paříž a Londýn“), ke druhému aktuální situace a politické scéně v USA: „Zdálo by se, že američtí demokraté budou mít jasnou cestu k prezidentským volbám v roce 2020. Prezident Trump dělí lid na příznivce a ty, kteří ho považují za skvrnu na národní cti, a od těch druhých lze často slyšet, že budou volit kohokoli, kdo ho porazí. Jenže tři týdny před prvními primárkami není jisté, jestli budou schopni takového kandidáta dodat.“
Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze navštívil Jiří Peňás a pozorně si tam prohlédl výstavu věnovanou stému výročí založení Devětsilu: „Základ tvoří hoši z dobrých pražských rodin, ale vyskytnou se mezi nimi i přespolní, třeba Jiří Wolker z Prostějova nebo Zdeněk Kalista z Benátek nad Jizerou, a taky hoch z chudé žižkovské rodiny, Jaroslav Seifert, kterému už vyšlo několik básní v Právu lidu. Později přibude mládenec od Třebíče, Vítězslav Nezval, nebo další kamarádi z Křemencárny. A z těchto debat dvacetiletých mladíků, mezi nimiž má hlavní slovo výmluvný a teoreticky fundovaný a dobrou francouzštinou vybavený Teige, vzejde idea na založení ,uměleckého svazu‘, který by spojil všechny obory nového umění, jež má pomáhat připravit nový svět. Pod jménem Umělecký svaz Devětsil vstoupí na podzim 1920 do dějin české moderní kultury: založen byl 5. října v Národní kavárně.“
Celé vydání Týdeníku Echo najdete již nyní v elektronické verzi zde nebo od čtvrtka na stáncích.