Týdeník Echo: Jak nestagnovat, záhadná Božena Němcová, zločin a sex v Hollywoodu
TÝDENÍK ECHO
Z obálky nového čísla Týdeníku Echo se dívá známá tvář největší české spisovatelky, od jejíhož narození nás v těchto dnech dělí už 200 let. Pokud tedy věříme, že opravdu přišla na svět 4. února 1820 ve Vídni. O Boženě Němcové píše Jiří Peňás.
Budeme stagnující společností penzistů? Sugestivní otázku klade ve své analýze Lenka Zlámalová. O úskalích vnitrostranické demokracie v Evropě i USA uvažuje Ondřej Šmigol, rozhovor se Stanislavem Křečkem, navrhovaným prezidentem Zemanem do funkce ombudsmana, vede Daniel Kaiser. Do zákulisí nenadálého odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka nahlíží Petr Holub a reportáž z Vejprt přivezl Vojtěch Šeliga.
„Uvázli jsme v mrtvém bodě,“ říká Lenka Zlámalová, „stojíme před obrovskou výzvou. To, jak ji zvládneme, rozhodne o tom, jestli zůstaneme v příštích desetiletích bohatnoucí, prosperující společností, nebo budeme stagnovat a upadat. Rozhodovat bude, jestli se staneme společností důchodců, nebo se této pasti, která přinese stagnaci, dokážeme vyhnout. Na rozhodnutí je nejvyšší čas. V nejbližších několika letech se ale nic nestane. V čele vlády a parlamentní většiny stojí člověk, který je lídrem jediné seniorské strany v Evropě. Andrej Babiš.“
„Hypotézy o původu Boženy Němcové by vydaly na tlustou knihu a zavařil by se z nich mnohem výkonnější mozek, než je ten autora tohoto článku,“ míní Jiří Peňás. A pokračuje: „Je to dobrodružství pro archiváře, historiky a pisatele literatury faktu (Miroslav Ivanov o tom napsal tlustou knihu), i když hlavní ukazatel se zdá být namířen směrem k sestře ,paní kněžny‘ z Babičky. K sestře, nikoli k ní, ke Kateřině Vilemíně Zaháňské, která ji měla mít podle staré šeptandy se samotným Metternichem, což je nejspíš definitivně vyvráceno, neboť existuje kněžnin dopis, ze kterého plyne, že po náročném porodu (nemanželského) dítěte v roce 1801 byla neplodná.“
Článek Ondřeje Štindla Hledání spravedlnosti pro Harveyho Weinsteina začíná takto: „Jeho jméno dnes znají i lidé, kteří se o film ani v nejmenším nezajímají. Protagonista světoznámého příběhu o vzestupu a pádu, filmový magnát, velkoproducent, sběratel Oscarů. A také sexuální predátor, jehož oběťmi se měly stát desítky žen, především hereček, které vydíral, napadal a v některých případech měl i znásilnit, přesvědčený, že si může dovolit všechno, a v tom přesvědčení také udržovaný pasivitou okolí, jež se mu z různých – třeba taky zištných – motivů nestavělo na odpor. A pak přišla odplata – americká média, jež Weinstein měl dříve spolehlivě ochočená, zveřejnila obsáhlé texty o skandálním zneužívání a sexuálním vydírání. Z cézara se stal vyděděnec, který přišel o svou filmovou produkci. A teď stojí v New Yorku před soudem, obviněný z trojího znásilnění.“