Itálie odmítla přijmout další loď s migranty, místo ní se nabídlo Španělsko

Itálie migranty nepřijme

Itálie odmítla přijmout další loď s migranty, místo ní se nabídlo ŠpanělskoAKTULIZOVÁNO
Migranti na lodi Aquarius, kterou provozuje humanitární organizace. Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Sdílet:

Itálie i Malta odmítají přijmout loď s 629 migranty, která od neděle krouží ve Středozemním moři u břehů obou zemí. Itálie pravděpodobně odmítne i další loď, informovala o tom agentura ANSA. K přijetí migrantů v pondělí vyzvaly země Evropská komise i OSN, představitelé obou zemí svá stanoviska nezměnili. Možnost vylodění nabídlo plavidlu neziskové organizace SOS Méditerranée v pondělí odpoledne Španělsko.

Přijmout loď Aquarius nabídli starostové dvou španělských měst Barcelony a Valencie. Starostka katalánské metropole Barcelony Ada Colauová vyzvala nového španělského premiéra Pedra Sáncheze, aby přehodnotil migrační politiku svého předchůdce a loď s více než 600 migranty přijal. „Barcelona je připravena pomoci svým přístavem a svými obyvateli,“ řekla dnes Colauová. Starosta Valencie Joan Ribó uvedl, že městská rada zahájila s valencijskou autonomní vládou kroky k možnému přijetí lodi Aquarius ve valencijském přístavu. Premiér později v tiskovém prohlášení požadavek přijal.

Sánchez, který se úřadu ujal minulý týden, vydal pokyn, že loď může zakotvit ve východošpanělském přístavu Valencie, informovala premiérova kancelář. „Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k přistání, abychom tak dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv,“ uvedl Sánchez.

„Vítáme rozhodnutí španělské vlády, která lodi odmítnuté v Itálii umožnila zakotvit ve Valencii,“ komentoval Sanchézův krok eurokomisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos. „Jde o skutečný projev solidarity jak vůči zoufalým a zranitelným lidem na palubě, tak vůči ostatním unijním státům,“ dodal podle agentury Reuters.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá uzavřít přístavy i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch, a jež v noci na dnešek vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů, napsala deník La Repubblica.

„Zvýšit hlas, něco co Itálie už léta neudělala, se vyplatí,“ prohlásil podle agentury ANSA Salvini poté, co Sánchez oznámil souhlas s přistáním lodi Aquarius ve Valencii. „Vítězství. 629 migrantů na palubě Aquaria míří do Španělska. První cíl dosažen,“ dodal.

Italský premiér Giuseppe Conte se kvůli kritické migrační situaci podle médií chce ještě večer sejít se šéfy vládních stran a s ministry, jichž se problém migrace týká.

„A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat,“ napsal na facebooku Salvini. „Dnes operuje u libyjských břehů loď Sea Watch 3. Patří německé neziskové organizaci a pluje pod holandskou vlajkou. Po několikáté nabere migranty a chce je samo sebou dopravit do Itálie. Německá organizace, holandská vlajka, Malta nic nedělá, Francie migranty odmítá a Evropě je to jedno,“ dodal ministr a zároveň šéf protiimigrační strany Liga, která chce prosadit masové deportace migrantů bez patřičných dokumentů.

Le Penová podpořila Italy

„Dobře udělal,“ komentovala rozhodnutí Salviniho uzavřít přístavy lodím s migranty na palubě vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová. „Jen velmi přísná politika nám umožní učinit přítrž masovému přílivu lidí bez dokladů,“ dodala.

Řada politiků a především organizace SOS Méditerranée ale změnu směru plavby lodi Aquarius za žádné vítězství nepovažuje. Jednak nejde o poslední loď s migranty, kteří usilují o to, aby se dostali do Evropy, jednak situace lidí na Aquariu je svízelná.

„Znamená to, že budeme muset plout ještě nejméně další dva dny, což se 629 lidmi na palubě dnes není možné,“ řekl podle agentury AP ředitel operací SOS Méditerranée Antoine Laurent. Zásoby na palubě nestačí a podle Organizace Lékaři bez hranic (MSF) mezi migranty na plavidle narůstá znepokojení a zoufalství. Jeden muž hrozil, že se vrhne do moře kvůli strachu, že bude vrácen do Libye.

Na lodi Aquarius organizace SOS Méditerranée se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a 7 těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ tím pádem nespadá do její kompetence. Nezisková organizace na twitteru informovala, že lidé na palubě o diplomatické roztržce nevědí.

Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie. Ta od roku 2014 vstřebala 600 tisíc uprchlíků vyzdvižených z moře.

„Chceme vyslat jasný signál,“ komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. „Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy – na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu – anebo bude blokáda pokračovat,“ dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Itálie uzavřela přístavy lodi se zachráněnými migranty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články