1 TÝDENÍK ECHO

Týdeník Echo: Alternativní historie, migrační pakt a scenárista televizního Rédla

NOVÉ

Týdeník Echo se tentokrát zabývá hned dvěma texty chystaným migračním paktem, věnuje se však i alternativní historii a současné televizní tvorbě.

Nové číslo Týdeníku Echo má na obálce fotografii druhého československého prezidenta jako odkaz na článek Lukáše Visingra Kdyby Beneš nebyl na Hradě. Obsah textu lapidárně shrnuje podtitulek: Alternativní historie jako zdroj poučení a varování pro budoucnost. „Kulaté výročí mnichovské dohody opět vyvolalo intenzivní diskuse o ,Žábách‘, tedy o slavné knize, která popisuje scénář úspěšné obrany ČSR. V polovině listopadu se na pultech objevila další originální česká publikace z oboru alternativní historie, a sice sbírka povídek Verschluss. A v televizi sklízí aplaus seriál Muž z vysokého zámku, ve kterém nahlížíme do Ameriky pod nacistickou okupací. Proč vlastně kontroverzní žánr ptající se Co kdyby…? dosahuje takové popularity? Co je na ,hře s dějinami‘ tak přitažlivého?“ ptá se autor v úvodu a odpověď hledá na dalších stránkách.

Takzvanému migračnímu paktu se věnuje ve dvou textech Daniel Kaiser. Jedním z nich je beseda u kulatého stolu Salon Týdeníku Echo, druhým pak analýza nazvaná Globální přerozdělování lidí: „V pondělí a v úterý bude svět v Marrákeši přijímat podivuhodný dokument známý jako migrační pakt. Jeho autoři a příznivci vytvářejí dojem, že pakt je dobrý, protože je nezávazný. Asi i dítě pochopí, že na této argumentaci něco nesedí.

Kritici naopak dramaticky tvrdí, že Globální dohoda o bezpečné, řízené a legální migraci Evropu promění navždy, každopádně víc, než když Angela Merkelová dramaticky otevřela hranice v září 2015. Už ze skutečnosti, že souběžně vzniká Globální pakt o uprchlících, plyne, čím je tento migrační pakt tak výbušný: nejde v něm o uprchlíky před politickým postihem nebo před válkami, jde o ekonomické běžence, lidi, kteří se přesouvají za lepším. Což je naprosto srozumitelná pohnutka, nicméně pakt zavazuje signatářské země k různým povinnostem vůči těmto hospodářským migrantům, de facto je staví na úroveň politických azylantů i uprchlíků před válkami (na ty se vztahuje Ženevská konvence). V tom spočívá radikální potenciál paktu.“

Jiří Peňás připravil rozhovor s Mirem Šifrou, jenž se zasloužil o mimořádný úspěch televizního seriálu Rédl, o němž se ještě před odvysíláním posledního „neslo prostorem, že jde snad o nejlepší politickou krimi, která v Čechách vznikla“.

To a ještě mnoho dalšího najdete na stránkách Týdeníku Echo č. 49.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.