1 TÝDENÍK ECHO

Týdeník Echo: Alternativní historie, migrační pakt a scenárista televizního Rédla

NOVÉ

Týdeník Echo se tentokrát zabývá hned dvěma texty chystaným migračním paktem, věnuje se však i alternativní historii a současné televizní tvorbě.

Nové číslo Týdeníku Echo má na obálce fotografii druhého československého prezidenta jako odkaz na článek Lukáše Visingra Kdyby Beneš nebyl na Hradě. Obsah textu lapidárně shrnuje podtitulek: Alternativní historie jako zdroj poučení a varování pro budoucnost. „Kulaté výročí mnichovské dohody opět vyvolalo intenzivní diskuse o ,Žábách‘, tedy o slavné knize, která popisuje scénář úspěšné obrany ČSR. V polovině listopadu se na pultech objevila další originální česká publikace z oboru alternativní historie, a sice sbírka povídek Verschluss. A v televizi sklízí aplaus seriál Muž z vysokého zámku, ve kterém nahlížíme do Ameriky pod nacistickou okupací. Proč vlastně kontroverzní žánr ptající se Co kdyby…? dosahuje takové popularity? Co je na ,hře s dějinami‘ tak přitažlivého?“ ptá se autor v úvodu a odpověď hledá na dalších stránkách.

Takzvanému migračnímu paktu se věnuje ve dvou textech Daniel Kaiser. Jedním z nich je beseda u kulatého stolu Salon Týdeníku Echo, druhým pak analýza nazvaná Globální přerozdělování lidí: „V pondělí a v úterý bude svět v Marrákeši přijímat podivuhodný dokument známý jako migrační pakt. Jeho autoři a příznivci vytvářejí dojem, že pakt je dobrý, protože je nezávazný. Asi i dítě pochopí, že na této argumentaci něco nesedí.

Kritici naopak dramaticky tvrdí, že Globální dohoda o bezpečné, řízené a legální migraci Evropu promění navždy, každopádně víc, než když Angela Merkelová dramaticky otevřela hranice v září 2015. Už ze skutečnosti, že souběžně vzniká Globální pakt o uprchlících, plyne, čím je tento migrační pakt tak výbušný: nejde v něm o uprchlíky před politickým postihem nebo před válkami, jde o ekonomické běžence, lidi, kteří se přesouvají za lepším. Což je naprosto srozumitelná pohnutka, nicméně pakt zavazuje signatářské země k různým povinnostem vůči těmto hospodářským migrantům, de facto je staví na úroveň politických azylantů i uprchlíků před válkami (na ty se vztahuje Ženevská konvence). V tom spočívá radikální potenciál paktu.“

Jiří Peňás připravil rozhovor s Mirem Šifrou, jenž se zasloužil o mimořádný úspěch televizního seriálu Rédl, o němž se ještě před odvysíláním posledního „neslo prostorem, že jde snad o nejlepší politickou krimi, která v Čechách vznikla“.

To a ještě mnoho dalšího najdete na stránkách Týdeníku Echo č. 49.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.