Policisté a žalobci mají na Babiše nabito. Proč ho ještě neposlali před soud?

Komentář

Policisté a žalobci mají na Babiše nabito. Proč ho ještě neposlali před soud?KOMENTÁŘ 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Jaké jsou tvrdé důkazy, že Čapí hnízdo patřilo od začátku Agrofertu Andreje Babiše? Proč žalobci tolerují obstrukce ze strany jeho rodiny? Proč je možné případ snadno rozdělit a poslat Babiše před soud i bez výslechu jeho syna?

Policisté a státní zástupci mají na Andreje Babiše, obviněného z dotačního podvodu velkého rozsahu na své haciendě Čapí hnízdo, velmi dobře nabito tvrdými přímými důkazy. Ukazují, že politik, toho času zastávající funkci ministerského předsedy, dotaci určenou pro malé a střední firmy skutečně podvodem zneužil. Nejsou to žádné dojmy a spekulace, ale tvrdé důkazy typu smluv. Při ročním výročí od chvíle, kdy byl Andrej Babiš po volbách podruhé vydán k trestnímu stíhání, to vyvolává velmi naléhavou otázku, proč při tahle silných důkazech Andrej Babiš ještě stále nebyl obžalován a poslán před soud, aby o jeho vině rozhodl.

Reportér Českého rozhlasu Ondřej Golis odvedl špičkovou práci, když ze dvou policejních dokumentů dokázal velmi přesně a jasně popsat důkazy, které policie proti Andreji Babišovi má. Vychází přitom z policejního usnesení o zahájení trestního stíhání a usnesení státního zastupitelství, kterým se letos v květnu vypořádalo se stížnostmi jedenácti obviněných.

Poprvé se tak veřejnosti dostává k posouzení ucelený přehled důkazní situace případu. Z důkazů je zřejmé, že skutečným příjemcem dotace určené pro malé a střední firmy byl obří miliardářský holding Agrofert. Ten na ni ani náhodou neměl nárok, proto svou skutečnou identitu maskoval a podváděl.

Český rozhlas upozorňuje na celkem deset důkazů. Nejsilnější jsou dva. Především smlouva mezi Čapím hnízdem a britskou bankou HSBC. Z ní je zřejmé, že banka půjčovala na projekt, protože ho považovala za součást Agrofertu.

HSBC, která financovala i stavbu centrály Agrofertu v Praze-Chodově, poskytla Farmě Čapí hnízdo celkem tři úvěry. První ve výši 350 milionů korun, druhý dosáhl 25 milionů a třetí 80 milionů. Policie od bankovního domu získala interní zprávu týkající se úvěrů. Z ní vyčetla, že i banka měla za to, že za Farmou Čapí hnízdo stál Babiš a koncern Agrofert. „Z podkladů HSBC Bank bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo je další společností ze skupiny Agrofert, že se jedná o společnost, která je přímo vlastněna Andrejem Babišem,“ parafrázují policisté podle Českého rozhlasu zprávu banky. Policie se navíc domnívá, že bez Agrofertu a Babiše by Farma Čapí hnízdo nikdy úvěr nedostala. Banka ho poskytla – jak dovozuje policie –, jen aby si udržela dobré vztahy s důležitým klientem. A jím nemyslela Farmu Čapí hnízdo, ale Agrofert.

Vzhledem k vynikajícímu vztahu skupiny Agrofert s HSBC, kdy tato banka úvěruje i další společnosti Agrofertu, byla právě tato banka oslovena za účelem financování Farmy Čapí hnízdo, která je pro Babiše velmi důležitá. Právě vzhledem k důležitosti chce HSBC Bank zůstat klíčovou bankou společnosti Farma Čapí hnízdo, i když to není v souladu s její strategií. Financování projektu poskytlo bance Babišovu důvěru, díky čemuž HSBC Bank byla schopna zvýšit objem obchodů se společností Agrofert,“ píše se v obvinění.

Banka si navíc podle vyšetřovatelů nechala zpracovat znalecký posudek, který linku Farma Čapí hnízdo – Agrofert potvrdil. Jeho výstup zní, že bez zemědělského gigantu by areál nepřežil: „Uvedl, že pokud by zařízení bylo odkázáno pouze na běžný komerční provoz, bylo by velmi problematické zajistit plnění projektovaných parametrů, a to i s ohledem na konkurenci v blízkém okolí.“

Ze zprávy banky také vyplývá, že Agrofert jí potvrdil, že Čapí hnízdo hodlá používat pro firemní akce. „Společnost bance potvrdila, že již nechce platit externím poskytovatelům těchto služeb,“ píšou policisté. Společnost HSBC nechtěla nyní informace policie rozebírat. „Banka na vaše dotazy nemůže reagovat,“ napsala serveru iROZHLAS.cz její mluvčí Petra Studená.

Následný ekonomický posudek, který si policie nechala udělat, říká: „Je explicitně patrná vysoce nadstandardní součinnost a zájem koncernu Agrofert pro realizaci projektu. Čerpané úvěry byly podle znalce zajištěny ručitelským prohlášením společnosti Agrofert a dále smlouvou o zástavě nemovitostí, kdy zástavu poskytla společnost Imoba. Bez ručení Imoby s Agrofertem by Farma Čapí hnízdo nikdy od banky peníze nezískala kvůli extrémní rizikovosti projektu a nedostatečné bonity Farmy Čapí hnízdo, která neměla čím ručit.“

HSBC by žádné firmě s akciemi na doručitele nikdy tak obrovské částky nepůjčila.

Dalším velmi důležitým důkazem je, že dotaci pro Čapí hnízdo řešil přímo na platební agentuře pracovník Agrofertu. V době, kdy podle tvrzení Andreje Babiše neměla s Agrofertem nic společného. Farmu Čapí hnízdo s Agrofertem a Babišem spojují materiály Státního zemědělského intervenčního fondu, které si policisté během vyšetřování vyžádali. Ukazují, že Farma Čapí hnízdo získala milionové zemědělské dotace. „Celkem bylo na dotacích v průběhu let 2009 až 2013 vyplaceno více než 2 miliony korun. Kontaktní osobou pro účely žádostí o dotaci byl pracovník Agrofertu,“ načrtává policejní obvinění další propojení.

Všechny stopy Čapího hnízda vedou do Agrofertu. Předsedou představenstva, tudíž osobou zodpovědnou, byl v té době Andrej Babiš.

Policejní vyšetřování v této chvíli zdržuje především to, že policistům se nepodařilo vyslechnout a zjistit zdravotní stav Babišova syna Alexandra, který je podle dostupných informací dlouhodobě mimo Českou republiku a tvrdí, že se ze zdravotních důvodů není schopen účastnit trestního řízení.

Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová už loni v létě při dohledu nad dozorem Městského státního zastupitelství v Praze, který si vyžádal Babiš nebo někdo ze spoluobviněných, napsala, že případ se příliš táhne. „Délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná.“ A přímo konstatuje, že za to můžou obstrukce ze strany Andreje Babiše nebo jeho spoluobviněných, mezi nimiž jsou mimo jiné jeho manželka Monika, její bratr Martin Herodes a obě Babišovy dospělé děti z prvního manželství. „Postup řízení navíc zpomaluje procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů,“ píše Bradáčová. Vrchní státní zastupitelství v tomto směru upozornilo dozorového státního zástupce na jeho povinnost aktivně uplatňovat „všechny zákonné procesní instituty“ vůči subjektům, jejichž postoj může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení.

Lenka Bradáčová to napsala loni 30. června.

Teď je z důkazů, které přinesl z policejních dokumentů Český rozhlas, zřejmé, že klíčovou roli v podvodu sehrál Agrofert. Tedy přímo Andrej Babiš. Role jeho rodiny je vedlejší.

Proč tedy policisté vyčkávají na vyšetření Babišova syna a případ nerozdělí a přímo Andreje Babiše neobžalují a nepošlou před soud? Snadno tím vyklouznou z obstrukcí, kterými Babišova rodina zdržuje vyšetřování. Tvrdých důkazů na to mají dost.

 

 

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články