Jaké demonstrace? Lidi tam chodí na koncerty, tvrdil Babiš. Ráno svá slova mírnil
Babiš o demonstracích
Podle odhadů až 120 tisíc demonstrantů požadujících demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) v úterní podvečer zaplnily Václavské náměstí v Praze. Ani to však nezvýšilo zájem premiéra o ně a nadále nevidí důvod, proč by měl stále početnějším protestům věnovat pozornost.
„Nesleduju to, proč bych to sledoval? Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty,“ vyslovil se Andrej Babiš pro server Novinky. Po kritice, která se na něj za tento výrok snesla zejména na sociálních sítích však ráno svůj výrok zmírnil. A omlouvá se za něj. Vzápětí však hned zaútočil na média i pořadatele masivních demonstrací.
Premiér a vůdce hnutí ANO ve středu ráno na kbelském letišti při živém ranní rozhovoru pro Českou televizi opět obvinil média z neustálé cílené kampaně proti jeho osobě. „To, že lidi na náměstí neustále řvou, že jsem podvodník, že jsem lhář a zloděj, tak to není pravda, jsou to lži,“ hájil se dále Babiš. „Nejsem zloděj, nikdy jsem nic neukradl, nikdy,“ zopakoval. Zároveň však řekl, že jeho výrok o chození na demonstrace „jako na koncerty“ byl prý od začátku míněn v nadsázce.
Řečníci jednoho z největších občanských protestů v polistopadové historii žádali nezávislost justice a veřejnoprávních médií. Vyslovili se pro vrácení dotací, které podle nich neoprávněně získal holding Agrofert dříve patřící Babišovi. Příští úterý se koná další celorepublikový protest mimo Prahu, v hlavním městě bude demonstrace v neděli 23. června na Letenské pláni. Babiš opakovaně tvrdí, že lidé mají právo vyjádřit svůj názor, odstoupit však nehodlá.
Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna, v Praze byla dnes popáté. Na pódiu se v horkém počasí během víc než dvou hodin vystřídali iniciátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii, herci Ivan Trojan, Barbora Hrzánová či Tomáš Hanák, režisérka Helena Třeštíková, publicista Martin Jaroš a mnozí další. Vystoupili také koordinátoři protestů v dalších městech. Projevy, v nichž zaznívala hlavně kritika premiéra a jeho chování, se střídaly s hudebními vystoupeními. Podle transparentů přijeli do centra Prahy lidé z různých koutů republiky.
„Nebudeme dělat, že je normální, aby premiérem naší země zůstával člověk v takovém střetu zájmů, jehož osobní problémy poškozují celou zemi. Požadujeme demisi Andreje Babiše,“ prohlásil předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář před zaplněným Václavským náměstím.
Agrofert by podle něj měl vrátit všechny neprávem vyplacené dotace a tato firma by už neměla dostávat další subvence, daňové úlevy či státní zakázky. Premiér by se podle Mináře měl rovněž „zbavit médií“, která jsou nyní stejně jako Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu. Babiš vzkázal, že jeho vláda vzešla z demokratických voleb a není důvod, proč by měla padnout.
Protestů si všímali i v zahraničí
Demonstraci zaznamenaly i velké světové agentury, které ji označily za jednu z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters byla demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie.
Na dosud největší demonstraci po roce 1989, na které v dubnu 2012 lidé protestovali proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase (ODS), bylo podle odhadů až 150.000 lidí. Dnešní účast je podle organizátorů dvojnásobná proti té, která se na Václavském náměstí konala před dvěma týdny.
Organizátoři kvůli rostoucímu zájmu veřejnosti hledali pro další protestní shromáždění větší plochu. Na neděli 23. června proto svolali demonstraci za nezávislost justice a lepší vládu na Letnou. Podle Mináře se má protestu zúčastnit 200.000 až 350.000 lidí.
Čtěte také: Demonstrace proti Babišovi. Václavák už nestačí, příště se půjde na Letnou
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.