Slovinci volí parlament. Favoritem je protiimigrační strana expremiéra Janši

Slovinci volí parlament. Favoritem je protiimigrační strana expremiéra JanšiNOVÉ
Svět

Volby ve Slovinsku

Slovinsko rozhodne v předčasných volbách o novém složení svého parlamentu. Podle všech průzkumů by se vítězem měla stát Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši, který se v předvolební kampani inspiroval volebním úspěchem maďarského premiéra Viktora Orbána s protiimigrační politikou. SDS by mohla podle některých průzkumů získat až 25 procent hlasů, Janša nicméně nemá návrat do čela vlády jistý. Rozhodně by totiž potřeboval partnery do koalice, a s tím může mít podle médií problémy.

Migrační politika je ve Slovinsku citlivým tématem zejména nyní, kdy se mluví o možné nové migrační vlně přes „novou balkánskou cestu“, která by opět vedla přes Slovinsko. Důraznějším upozorňováním na migrační politiku zaujal Janša voliče natolik, že odsunul na předpokládanou druhou příčku dosud neparlamentní stranu Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ). Otázkou ovšem je, zda se k Šarecovi nakonec nepřikloní zhruba dvacet procent dosud nerozhodnutých voličů.

Do osmých parlamentních voleb od nabytí samostatnosti Slovinska v roce 1991 se přihlásilo 25 stran a kandidátek. Mezi 1600 kandidáty na 90 poslaneckých míst budou moci Slovinci vybírat od 07:00 do 19:00 hodin. První neoficiální částečné výsledky se čekají v dnes večer.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovinsko zvýšilo minimální mzdu v přepočtu na 21 tisíc korun

Související články