Britové si nebezpečně užívají poslední „svobodný“ víkend. Od pondělí začnou platit přísná pravidla

KORONAVIRUS NA OSTROVECH

Britové si nebezpečně užívají poslední „svobodný“ víkend. Od pondělí začnou platit přísná pravidla
Britové relaxují v centru Londýna. Foto: Reuters
Svět

Echo24

Britská policie varuje lidi, aby v sobotu a neděli nevyužívali hezkého počasí k setkávání se ve větších skupinách. Zemi totiž v pondělí čeká zásadní zpřísnění koronavirových pravidel, sejít se bude moci maximálně šest lidí. A policisté se bojí, že takzvaný párty víkend by mohl ještě před zavedením „pravidla šesti“ vést k dalším nárůstům počtu infikovaných a nákaza by se tu mohla vymknout kontrole, píše britská Sky News.

S teplotami, které se i na ostrovech nyní pohybují mezi 20 a 30 stupni, panuje obava, aby Britové nevyužili poslední hodiny k uspořádání divokých večírků. „Je tu reálné nebezpečí, že někteří občané využijí současné situace a před pondělním zavedením přísnějších zákazů tenhle víkend pojmou jako párty,“ prohlásil John Apter, šéf Policejní federace Anglie a Walesu.

„Alkohol a teplé počasí nejsou nejlepší kombinací ani v bezstarostných časech. Využít současnou situaci jako příležitost a výmluvu k popíjení by bylo neobyčejně nezodpovědné a zatížilo by nejen policii, ale také záchranáře a národní zdravotní službu,“ míní Apter. Policisté jsou podle něj kvůli rostoucím počtům nových případů pod tlakem větším, než kdy jindy. Ne všude ale jeho rad uposlechli, Sky News přineslo fotografie velkých skupinek lidí, kteří se v centru Londýna nahrnuli do barů.

V asi 67milionové Británii se počty pozitivních testů drží už několik dní nad hranicí 2000. Podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví za posledních 24 hodin testy potvrdily nákazu u dalších 3539 lidí, což je výrazně více než ve čtvrtek, kdy bylo nových případů 2919, a ve středu, kdy to bylo 2659 případů. Ještě v srpnu hlásili hygienici v průměru zhruba tisícovku nových případů denně. Počty nakažených jsou ale stále na mnohem nižší úrovni než v jarních měsících, kdy epidemie v Británii vrcholila. Nesrovnatelně nižší je i vytíženost nemocnic, kde je nyní necelých 900 pacientů s covidem-19, 78 z nich je napojeno na plicní ventilátor.

Pravidlo 6

Premiér Boris Johnson proto ve středu oznámil, že od pondělka začne v Anglii platit takzvané pravidlo šesti, kdy se bude moci sejít nanejvýš šest osob. Ve Skotsku je to podobné. Ve Walesu ale číslo šest platí jen pro vnitřní prostory, venku se spolu mohou pohybovat až 30členné skupinky, v Severním Irsku pak 15členné.

Na pravidla se snesla kritika, šéf úřadu vlády Michael Gove je ale brání s tím, že jsou přehledná. „Rozumím tomu, že se lidé hodně ptají. Myslím si, ale, že je to zcela jednoznačný pokyn,“ míní. Apeloval také na vlastní disciplínu Britů. Předseda vlády Johnson už dříve prohlásil, že opatření chce nechat účinné je po nezbytnou dobu, chce jím předejít propuknutí nové vlny.