2 parlament šimpanzů

Nový politický odkaz šimpanzů v britském parlamentu? Otazníky před aukcí Banksyho plátna

, NOVÉ

Témata: , , ,

V říjnu bude vydražen v londýnském aukčním domě Sotheby‘s obraz „Devolved Parliament“, který zobrazuje dolní komoru parlamentu plnou šimpanzů. Jeho autorem je známý anglický streetartový umělec Banksy. Deset let po jeho stvoření se ale věci na obraze změnily.

Zdá se, že neuběhne týden, aniž by Banksy, který se řadí do bristolské undergroundové scény, nezpůsobil nějakou senzaci. Jednou je ukradena pouliční tabulka s jeho dílem, jindy zase vydraží velkou část svých děl. V polovině září byly během dvou týdnů tři aukce, které zahrnovaly jeho díla, a na 3. října už má další aukci u Sotheby‘s – jen několik týdnů před plánovaným termínem brexitu – 31. října. 

Tentokrát je k prodeji „Devolved Parliament“, který vytvořil v roce 2009 pro Bristolské městské muzeum a výstavu „Banksy vs. Bristol Museum“ pod názvem „Question Time“. V roce 2011 ho koupil anonym a v roce 2019, při příležitosti jeho 10. výročí a původně plánovaných termínů brexitu, bylo zapůjčeno muzeu a zpřístupněno veřejnosti.

Dílo široké 4,5 metrů široké a vysoké 2,8 metrů ukazuje dolní komoru britského parlamentu jako šimpanze. Jeho aukční hodnotu odhaduje Sotheby‘s na 1,7 až 2,2 milionů euro. Za pouhé jedno Banksyho dílo je to neobvykle vysoká cena a to hlavně ve srovnání s celkovou částkou ze zářijových aukcí Christie‘s a Sotheby‘s, která odpovídala zhruba 3 milionům euro.

Ještě letos v březnu komentoval Banksy, na svém instagramovém účtu „Devolved Parliament“ s odkazem na den brexitu slovy: „Teď se smějete, ale jednoho dne už nikdo nebude vládnout.“

Nyní si ale dle New York Times a Süddeutsche Zeitung lidé všímají, že se fotka obrazu z Bristolského muzea z roku 2009 liší od aktuálních katalogových záznamů. Okamžitě znatelné je, že dolní komora je tmavší, lustry v horní části obrazu už neosvětlují celou místnost. Parlamentní lavice jsou více vyřezávané a banán, který drží šimpanz v levém dolním rohu je zahnědlý a špičky banánu ukazují směrem dolů. V originále byl banán žlutý a špičky směřovaly směrem nahoru.

Je to reklamní trik, nebo nové politické stanovisko? Sotheby‘s ve svém katalogu zatím změny obrazu nezaznamenaly, a teprve po otázce New York Times uvedly, že o změnách ví. Firma „Pest Control“, Banksyho místo pro kontrolu pravosti jeho obrazů, potvrdila, že jde o stejný obraz. To, jestli Banksy uskutečnil změny sám, zatím není známo.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info
,