2 Zemětřesení na Tchaj-wanu

Mezi zraněnými po zemětřesení na Tchaj-wanu jsou i Češi

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Při úterním zemětřesení na Tchaj-wanu byli zraněni muž a žena z Česka, zřejmě turisté. Bydleli v jednom z hotelů ve městě Chua-lien, který otřesy poškodily. Jejich zranění jsou lehká, hospitalizace podle lékařů nebyla nutná. Oba jsou v kontaktu se svými příbuznými, oznámil ve středu zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-peji Václav Jílek.

„Mezi zraněnými jsou dva občané České republiky, kteří byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu,“ řekl Jílek. „Podle vyjádření lékařů se jednalo o lehká zranění, která nevyžadovala hospitalizaci,“ doplnil. V kontaktu se zraněnými jsou dva pracovníci českého zastoupení na Tchaj-wanu.

Podle Jílka zranění Češi bydleli v Chua-lienu v hotelu, který byl mezi budovami, které se částečně zřítily. „Byli za pomoci záchranářských týmů vyproštěni a byla jim poskytnuta lékařská pomoc v blízké nemocnici,“ uvedl. „Po dohodě s oběma občany České republiky očekáváme, že během několika hodin dorazí do Tchaj-peje, kde s nimi budeme vyřizovat další potřebné náležitosti spojené se situací, ve které se ocitli,“ dodal.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo Tchaj-wan v úterý. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice. Zemětřesení si podle aktuálních agenturních zpráv vyžádalo pět obětí na životech a 243 zraněných, 60 lidí je pohřešováno. Mezi zraněnými jsou podle Reuters vedle Čechů také občané z Japonska a pevninské Číny.

O zemětřesení na svém webu informuje české ministerstvo zahraničí. „Doporučujeme všem před případnou cestou do Chua-lienu ověřit si aktuální podmínky a dbát pokynů složek záchranného systému,“ uvedl úřad.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí poměrně malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 000 budov.

Zemětřesení ve městě ve městě Chua-lien na Tchaj-wanu má nejméně pět mrtvých a 243 zraněných, mezi nimi Číňané, Japonci, Singapurci, Jihokorejci i dva Češi. Záchranáři ve středu pokračují v pátrání po 60 pohřešovaných. Zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města v hloubce jednoho kilometru. V Chua-lienu žije zhruba 100 000 lidí. Ulice města jsou propadlé, bez vody zůstává kolem 40 000 domácností a asi 1 900 domácností je bez elektrické energie. Školy a kanceláře zůstaly v důsledku katastrofy zavřené. Úřady varovaly, že v průběhu následujících dvou týdnů mohou ostrov zasáhnout následné otřesy o síle nejméně 5,0 stupně.

Čtěte také: Pobřežím Peru otřáslo zemětřesení. Jsou mrtví i pohřešovaní

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.