Mezi zraněnými po zemětřesení na Tchaj-wanu jsou i Češi

Mezi zraněnými po zemětřesení na Tchaj-wanu jsou i ČešiAKTUALIZUJEME
Svět

Zemětřesení na Tchaj-wanu

Echo24

Při úterním zemětřesení na Tchaj-wanu byli zraněni muž a žena z Česka, zřejmě turisté. Bydleli v jednom z hotelů ve městě Chua-lien, který otřesy poškodily. Jejich zranění jsou lehká, hospitalizace podle lékařů nebyla nutná. Oba jsou v kontaktu se svými příbuznými, oznámil ve středu zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-peji Václav Jílek.

„Mezi zraněnými jsou dva občané České republiky, kteří byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu,“ řekl Jílek. „Podle vyjádření lékařů se jednalo o lehká zranění, která nevyžadovala hospitalizaci,“ doplnil. V kontaktu se zraněnými jsou dva pracovníci českého zastoupení na Tchaj-wanu.

Podle Jílka zranění Češi bydleli v Chua-lienu v hotelu, který byl mezi budovami, které se částečně zřítily. „Byli za pomoci záchranářských týmů vyproštěni a byla jim poskytnuta lékařská pomoc v blízké nemocnici,“ uvedl. „Po dohodě s oběma občany České republiky očekáváme, že během několika hodin dorazí do Tchaj-peje, kde s nimi budeme vyřizovat další potřebné náležitosti spojené se situací, ve které se ocitli,“ dodal.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo Tchaj-wan v úterý. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice. Zemětřesení si podle aktuálních agenturních zpráv vyžádalo pět obětí na životech a 243 zraněných, 60 lidí je pohřešováno. Mezi zraněnými jsou podle Reuters vedle Čechů také občané z Japonska a pevninské Číny.

O zemětřesení na svém webu informuje české ministerstvo zahraničí. „Doporučujeme všem před případnou cestou do Chua-lienu ověřit si aktuální podmínky a dbát pokynů složek záchranného systému,“ uvedl úřad.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí poměrně malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 000 budov.

Zemětřesení ve městě ve městě Chua-lien na Tchaj-wanu má nejméně pět mrtvých a 243 zraněných, mezi nimi Číňané, Japonci, Singapurci, Jihokorejci i dva Češi. Záchranáři ve středu pokračují v pátrání po 60 pohřešovaných. Zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města v hloubce jednoho kilometru. V Chua-lienu žije zhruba 100 000 lidí. Ulice města jsou propadlé, bez vody zůstává kolem 40 000 domácností a asi 1 900 domácností je bez elektrické energie. Školy a kanceláře zůstaly v důsledku katastrofy zavřené. Úřady varovaly, že v průběhu následujících dvou týdnů mohou ostrov zasáhnout následné otřesy o síle nejméně 5,0 stupně.

Čtěte také: Pobřežím Peru otřáslo zemětřesení. Jsou mrtví i pohřešovaní

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.