1 Omluva za "cikánku"

Franěk z ODS se omluvil, že Meghan nazval cikánkou. Vyznělo to podle něj nevhodně

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Na výzvu předsedy ODS Petra Fialy se ředitel Zoo Chleby a člen ODS René Franěk omluvil za rasistický výrok, ve kterém označil Meghan Markle, vévodkyni ze Sussexu, za cikánku. Uvedl, že jeho slova „vyzněla jako nevhodná narážka na barvu pleti“ a označil je za „nepovedený pokus o vtip“. 

„Omlouvám se za nemístný výrok, který jsem zveřejnil na facebooku a který vyznívá jako nevhodná narážka na barvu pleti. Byl to nepovedený pokus o vtip. René Franěk,“ napsal na facebookový profil Regionální sdružení ODS Středočeský kraj. Jeho osobní profil na Facebooku je totiž zablokovaný.

Fraňkův výrok „následník si bere cikánku“ Fiala označil v pondělí za nechutný, rasistický a urážlivý. Omluva za něj  měla být podmínkou pro setrvání Fraňka ve straně. „Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem ODS,“ uvedl Fiala.

Fraňka se naopak na Faceboku zastal stranický kolega Josef Provazník, a současně se podivoval volbě prince Harryho, jak upozornil server iDNES. „Stejně nechápu, proč si princ Harry bere starší rozvedenou ženskou, která je navíc levicovou lidskoprávní aktivistkou, feministkou, napůl vegankou a hérečkou, která toho má jako taková hodně za sebou,“ uvedl Provazník s tím, že čekal, že princ Harry bude mít nárok na „čerstvější matroš“. Přitáhnout si tuhle dámu můj synátor domů, tak bych se mu asi trochu vysmál. Co ode mě ale také čekat, že jo,“ napsal. 

Franěk na Facebooku původně reagoval na otázku, proč na královskou svatbu nepozvali českého prezidenta Miloše Zemana. „Když si následník bere cikánku, co by tam dělal?“ napsal člen ODS. Sklidil kritické reakce od některých uživatelů, kteří ho označili za rasistu.

„Já napsal slovo cikánka. Vy a vám podobní z toho vyvozujete rasistické předsudky,“ uvedl Franěk podle Aktuálně. „Já to myslel v kontextu následovníka multikulturního obohacení, které rezonuje ve veřejném prostoru,“ dodal.

Předseda nymburského oblastního sdružení ODS Hynek Fajmon uvedl, že Fraňkovy výroky neviděl. „Předpokládám, že se jedná o nepovedený pokus o vtip,“ řekl serveru. „Za své výroky je odpovědný každý sám. Svůj postoj k věci mu sdělím osobně,“ zdůraznil.

Matka Meghan Markleové, která se v sobotu sňatkem s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu, je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

Čtěte také: Člen ODS nazval Meghan cikánkou. Pokud se neomluví, nemůže být naším členem, míní Fiala

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,