WHO: Poznatky o původu koronaviru nejsou dostatečné, Čína odmítá poskytnout část dat

KORONAVIRUS

WHO: Poznatky o původu koronaviru nejsou dostatečné, Čína odmítá poskytnout část dat
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: Reuters
Svět

Echo24

Jsou potřeba další studie původu nového typu koronaviru, dosavadní poznatky nejsou dostatečné. Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ koronaviru, měl totiž problém dostat se k původním datům, řekl generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Tým WHO už dříve prohlásil, že mu Čína odmítla poskytnout surová data ohledně prvních případů koronaviru v zemi.

Vědecký tým sice dospěl k závěru, že nejméně pravděpodobnou hypotézou je to, že virus unikl z laboratoře, podle WHO ovšem tato záležitost vyžaduje další vyšetřování.

Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl, řekl, že je „naprosto možné“, že už v říjnu nebo listopadu 2019 se okolo čínského města Wu-chan objevovaly případy onemocnění covid-19. Potenciálně to mohlo vést k tomu, že infekce se do zahraničí rozšířila rychleji, než bylo doposud zdokumentováno.

Mezinárodní mise expertů byla v Číně letos v lednu a únoru, celkem trvala čtyři týdny.

Virus SARS-CoV-2 byl poprvé zaznamenán v prosinci 2019 ve Wu-chanu a od té doby se rozšířil téměř do celého světa. Podle názoru některých expertů se přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Zpráva připomíná, že se však koronavirus mohl nepozorovaně šířit ještě dříve, než byl na trhu odhalen. Čínská vláda zpochybňuje, že by virus pocházel z wuchanského tržiště, a tvrdí, že mohl být zavlečen ze zahraničí, například s dodávkou mořských plodů.

Foto: Echo24.cz