1 mise pod Hundúkušem

Z Afghánistánu odejdeme, pokud se stáhnou USA, řekl Metnar

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Česká armáda stáhne vojáky z Afghánistánu, pokud ze země odejdou Spojené státy. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl dnešnímu Právu. Česko bude podle něho adekvátně reagovat na snížení počtu nebo stažení amerických vojáků.

ČR se účastní v Afghánistánu alianční mise Resolute Support, USA stahování svých sil zvažují.

Americký prezident Donald Trump na konci ledna uvedl, že stáhne vojáky USA z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán o ukončení 17 let trvající války v zemi. Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad řekl, že Spojené státy a Tálibán načrtly obrysy možné mírové dohody, ale zatím se podle amerických médií nezdá, že by povstalecká skupina přijala klíčové americké požadavky.

Tálibán i Američané po skončení posledního kola rozhovorů z konce ledna pouze uvedli, že dospěli k významnému pokroku. Pozorovatelé však vyjádřili názor, že se pokrok týká možného stažení amerických vojáků z afghánského území výměnou za záruku Tálibánu, že už nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS).

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Podle Pentagonu v Afghánistánu v současné době působí kolem 14.000 amerických vojáků.

Čtěte také: Z Afghánistánu se stáhneme, pokud podepíšeme mírovou dohodu s Tálibánem, řekl Trump

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.