1 Chmurná budoucnost?

VIDEO: Německý supermarket ukázal, jak by vypadal svět bez včel

, NOVÉ

Témata:

Jak by vypadal svět bez včel, se rozhodl názorně ukázat německý obchodní řetězec Penny Market. Jeho hannoverská pobočka odstranila ze svých regálů vše, co opylují včely. Výsledkem byl drastický úbytek zboží. O obrazu chmurného světa bez hmyzu informoval server The Local.

Po odstranění zboží opylovaných včelami zmizely z obchodu například jablka, cukety, čokoláda, pečivo, některá marinovaná masa nebo dokonce toaletní papír s vůní vanilky. Obchodní řetězec o své akci předem neinformoval, aby byl efekt šoku co největší, a zároveň ukázal, jak jsou včely pro lidstvo důležité. Penny Market uvádí, že z 1500 z jeho 2500 produktů je nějak závislý na včelách.

Ministr životního prostředí spolkové země Dolní Sasko Olaf Lies k tomu uvedl, že svět bez hmyzu by byl velký problém. „Bez hmyzu by naše obchody byly prázdné, a to by zasáhlo nás všechny,“ dodal k tomu Lies. Nejedená se však pouze o dopad na obchodní řetězce, ale i na celou přírodu.

Na prudký úbytek hmyzu a včel v posledních 20 letech upozorňují vědci již řadu let. Hmyzu v některých zemích neprospívá monokulturní krajina, znečištění životního prostředí a velká chemizace zemědělství. To vše přesto, že hmyz opylující rostliny přináší světu přínos ve výši 500 miliard eur. OSN tak vyhlásila 20. květen Světovým dnem včely.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Walmart zažádal o patent na robovčely. Chce kompenzovat úbytek opylovačů

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.