VIDEO: Německý supermarket ukázal, jak by vypadal svět bez včel

Chmurná budoucnost?

VIDEO: Německý supermarket ukázal, jak by vypadal svět bez včelNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jak by vypadal svět bez včel, se rozhodl názorně ukázat německý obchodní řetězec Penny Market. Jeho hannoverská pobočka odstranila ze svých regálů vše, co opylují včely. Výsledkem byl drastický úbytek zboží. O obrazu chmurného světa bez hmyzu informoval server The Local.

Po odstranění zboží opylovaných včelami zmizely z obchodu například jablka, cukety, čokoláda, pečivo, některá marinovaná masa nebo dokonce toaletní papír s vůní vanilky. Obchodní řetězec o své akci předem neinformoval, aby byl efekt šoku co největší, a zároveň ukázal, jak jsou včely pro lidstvo důležité. Penny Market uvádí, že z 1500 z jeho 2500 produktů je nějak závislý na včelách.

Ministr životního prostředí spolkové země Dolní Sasko Olaf Lies k tomu uvedl, že svět bez hmyzu by byl velký problém. „Bez hmyzu by naše obchody byly prázdné, a to by zasáhlo nás všechny,“ dodal k tomu Lies. Nejedená se však pouze o dopad na obchodní řetězce, ale i na celou přírodu.

Na prudký úbytek hmyzu a včel v posledních 20 letech upozorňují vědci již řadu let. Hmyzu v některých zemích neprospívá monokulturní krajina, znečištění životního prostředí a velká chemizace zemědělství. To vše přesto, že hmyz opylující rostliny přináší světu přínos ve výši 500 miliard eur. OSN tak vyhlásila 20. květen Světovým dnem včely.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Walmart zažádal o patent na robovčely. Chce kompenzovat úbytek opylovačů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články