Šéf GIBS Murín skončil v nemocnici. Důvodem je stres a vyčerpanost

Odchod z funkce

Šéf GIBS Murín skončil v nemocnici. Důvodem je stres a vyčerpanostAKTUALIZUJEME
Ředitel GIBS Michal Murín Foto:

REPROFOTO: ČT24

Domov

nel

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín skončil v nemocnici. Po pravidelné kontrole zůstal na pražské klinice, kde je od poloviny týdne. Spekulace o odchodu Michala Murína z funkce ředitele vyvrátil mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín je od středy hospitalizován v pražském IKEMu. Podle vyjádření mluvčího inspekce Ivo Mitáčka byla důvodem hospitalizace celková vyčerpanost a slabost z dlouhotrvajícího stresu.

Mitáček v prohlášení také uvedl, že v tuto chvíli Murín neuvažuje o svém odchodu z funkce. Mluvčí informaci potvrdil i deníku Echo24. Zatím není jasné, dokdy bude ředitel hospitalizován.

S Murínem má již několik týdnů spor předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš. Vypukl, když inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její ředitel odstoupil do konce února, což by se obešlo „bez skandálu“. Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. Uvedl, že k němu nemá důvěru, a zpochybnil také hospodaření inspekce.

Pře vyvrcholila na březnovém jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tajnosti kolem Murína. Na Babišově úřadu probíhá kázeňské řízení