Diplomatické napětí roste. Trump měl snížit status diplomatů EU v USA

Diplomatické napětí roste. Trump měl snížit status diplomatů EU v USANOVÉ
Svět

Diplomatické napětí

Echo24

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snížila status diplomatů Evropské unie ve Washingtonu, aniž o tom uvědomila Brusel, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na unijní představitele. Změna protokolu týkající se blízkého spojence USA podle ní znamená, že diplomaté EU působící ve Washingtonu nebudou tak často zváni na akce na vysoké úrovni. Jejich postavení bude méně významné než za předchozího šéfa Bílého domu Baracka Obamy.

Krok Spojených států se podle nejmenovaného unijního činitele projevil například na pohřbu někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího 5. prosince, kdy byl zástupce EU vyzván jako jeden z posledních, aby uctil jeho památku.

Mluvčí Evropské komise podle Reuters bez dalších podrobností uvedla, že komise o změnách v uplatňování diplomatické hierarchie v USA ví. "V současné době s příslušnými službami v administrativě hovoříme o možných důsledcích pro delegaci EU ve Washingtonu," dodala.

Snížení statusu unijních vyslanců potvrdili Reuters další dva unijní diplomaté. Podle jednoho z nich je ale nepravděpodobné, že by blok odpověděl stejným způsobem vzhledem k tomu, že usiluje o dobré vztahy se Spojenými státy.

Trumpův přístup k osmadvacítce je odtažitý, prezident mimo jiné podpořil odchod Británie z EU. Hlava USA, která prosazuje politiku "Amerika na prvním místě", opakovaně kritizuje především obchodní praktiky Evropské unie. Loni v červnu začaly USA vůči EU uplatňovat nová cla na dovoz oceli a hliníku.

Související články