Policie tají jména obviněných. Vyšetřování se točí i kolem vlivného politika ANO Švachuly

Vyšetřování

Policie tají jména obviněných. Vyšetřování se točí i kolem vlivného politika ANO  ŠvachulyNOVÉ
Jiří Švachula (ANO) Foto:

Foto: MČ Brno-střed

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Příslušníkům vedení radnice městské části Brna-střed chybějí informace, co se aktuálně děje v souvislosti se čtvrteční a dnešní policejní razií na radnici Brna-středu. Útržkovité zprávy se dozvídají z médií. Druhá místostarostka Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL) ČTK řekla, že situaci budou řešit v pondělí v rámci rady.

„Nemáme žádné bližší informace. Spojila jsem se s panem starostou, policie svoji práci ještě neskončila. V pondělí se sejdeme, máme radu, budeme o tom hovořit,“ řekla místostarostka. Doufá, že snad už bude mít oficiální závěry. Ani neví, kdo byl obviněn. „Nevíme, zda budou všichni radní na radě, stav je takový, jaký je,“ řekla. Policie ji osobně nekontaktovala. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v noci na dnešek uvedla, že v souvislosti s radniční razií obvinila devět lidí.

Informace nemá ani čtvrtý místostarosta Martin Schwab (ANO). „Mám jen informace z médií. Je to složitá situace. V pondělí je rada, potkám se na ní s kolegy. Nějaké řešení to mít bude, ale co chcete řešit, když nic nevíte,“ řekl místostarosta.

Kriminalisté na Brně-středu zasahovali celý čtvrtek, úřad byl zavřený. Zásah pokračuje i dnes, zavřená zůstává budova úřadu v Dominikánské ulici.

Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Podle některých médií policisté ve čtvrtek zadrželi radního, někdejšího místostarostu a člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachulu (ANO). Švachula působí podle serveru Lidovky.cz na ÚOHS jako člen rozkladové komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek v Brně. Není zřejmé, zda je mezi obviněnými.

Policie nebyla sdílná ani ohledně šéfa ÚOHS. Neví se ale, kde Petr Rafaj je, ani to, zda přijde do práce. „Pan předseda včera (ve čtvrtek) na úřad nepřišel, zda přijde dneska, zatím netuším. Nemáme žádné informace o tom, že by byl někdo z úřadu obviněn,“ řekl ČTK Švanda. Rafaj nebyl ve čtvrtek k zastižení. Podle informací ČTK nemohli pracovníci antimonopolního úřadu po celý čtvrtek používat počítače, a chod úřadu tak byl zcela ochromen.

Rafaj podle zjištění ČTK nepobýval v posledních dnech ani v místě svého trvalého bydliště v Dobré na Frýdecko-Místecku. „Bývá tady už jen občas. Jednou za měsíc přijede na víkend,“ řekl ČTK jeden ze sousedů. V rodinném domku podle něj bydlí Rafaj sám. Dřív tu ale žil s manželkou a dcerou. Policie tu podle sousedů ve čtvrtek nebyla. „Přijeli jen čtyři lidi. Ti ale tvrdili, že jsou návštěva. Pan Rafaj s nimi nebyl,“ řekl soused.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:43 Vazba bude pro pět lidí, zbylí čtyři byli propuštěni

Detektivové chtějí vazbu pro pět lidí z kauzy údajné korupce kolem veřejných zakázek městské části Brno-střed. Ostatní čtyři obvinění byli propuštěni a dále budou stíháni na svobodě. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že se s podnětem policie ztotožňuje a návrh na vzetí do vazby doručí soudu asi večer. Detektivové NCOZ zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově, mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval ÚOHS, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl. Potvrdili to Ibehej i Šereda.

17:30 Svolává se mimořádné zasedání výboru ke kontrole doposud otevřených zakázek investičního odboru

Vedení městské části Brno-střed připravuje hloubkovou kontrolu dosud otevřených zakázek investičního odboru. Bude se na ní podílet kontrolní výbor zastupitelstva. Na úterý je svolané mimořádné zasedání výboru. Důvodem je policejní razie na radnici části Brno-střed, která začala ve čtvrtek a dosud neskončila. Policie zkoumá starší zakázky investičního odboru.

16:44 Hamáček je s hodnocením situace opatrný

„O věci mám tak málo informací, že nemůžeme říkat, jaký bude další vývoj. Počkáme,“ sdělil vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Uvedl, že jde o živou kauzu a informační exkluzivitu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

15:02 Setkával jsem se s i dalšími účastníky soutěže, říká Faltýnek. Konkrétní ale nejmenuje

„Stejně jako jsem se potkával se zástupci Kapsch, tak jsem se scházel i se zástupci ÚOHS a dalšími účastníky soutěže, kteří měli zájem na provoz mýta,“ uvedl spolu s dalším Jaroslav Faltýnek v prohlášení k prověřování policie okolností výběru provozovatele mýtného systému. „Našim cílem bylo to, aby tendr vůbec proběhl a ČR nemusela složitě řešit, že systém na výběr mýta přestane být funkční a ČR bude přicházet o finanční prostředky, které z mýta plynuly,“ napsal Faltýnek v pátek.

14:19 Se zástupci Kapsche se scházel i poslanec a dřívější náměstek ministra dopravy Milan Feranec (ANO)

Feranec novinářům řekl, že jej policie kontaktovala a prohlédla jeho mobil.

14:05 Rafaj by mě odejít z čela ÚOHS,vyzvala Transparency International

Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), by měl skončit jeho šéf Petr Rafaj, vyzvala protikorupční organizace Transparency International ČR (TI). Vedení úřadu by mělo vyvodit personální i systémové důsledky, uvedla TI v tiskové zprávě.

13:40: Faltýnek připustil jednání s Kapschem i schůzky se zástupci ÚOHS

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek připustil v dnešním tiskovém prohlášení, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem.

12:44 Kapsch: Šéf Kapsche ani nikdo jiný z firmy nebyl obviněn

Ředitel společnosti Kapsch Karel Feix ani nikdo jiný z firmy provozující v ČR mýtný systém nebyl obviněn. Dnes to řekl mluvčí podniku David Šimoník.

12:12 Zásah policie na Brně-středu od rána nepokročil

Policie zatím nenavázala na čtvrteční šetření na radnici Brno-střed, které přerušila dnes v brzkých ranních hodinách. Policisté v budově úřadu hlídkují, podklady zůstávají zapečetěné v místnostech, čeká se na dokončení zásahu. Řekl to tajemník úřadu Petr Štika. Budova v Dominikánské ulici je pro veřejnost uzavřená i dnes, ostatní samostatné budovy úřadu jsou v provozu.

12:00 Vedení radnice Brno-střed chybí informace,dozvídají se je z médií

Příslušníkům vedení radnice městské části Brna-střed chybějí informace, co se aktuálně děje v souvislosti se čtvrteční a dnešní policejní razií na radnici Brna-středu. Útržkovité zprávy se dozvídají z médií. Druhá místostarostka Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL) řekla, že situaci budou řešit v pondělí v rámci rady.

11:38 Jihomoravské ANO čeká na zprávy od policie o razii v Brně-středu

Členům ANO v Brně chybí informace o policejním zásahu na radnici Brna-střed a údajném zadržení radního Jiřího Švachuly (ANO). Čekají na oficiální informace policie a vyjádří se k věci, až je budou mít. „Nemám žádné bližší informace, čekáme na oficiální vyjádření policie. Vydali jsme k tomu tiskové prohlášení a vyjádříme se v té věci, až nějaké relevantní informace mít budeme,“ řekla předsedkyně krajské organizace Taťána Malá.

11:10 Antimonopolní úřad dnes normálně pracuje, zásah policie skončil

Budova Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je po čtvrtečním celodenním policejním zásahu dnes od rána přístupná veřejnosti, úředníci se mohli vrátit k práci. Podatelna úřadu, která ve čtvrtek nefungovala, je přístupná. Předseda ÚOHS Petr Rafaj ve čtvrtek na úřadu nebyl a není zřejmé, zda přijde dnes, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda

10:44 Městský soud v Brně neeviduje žádné návrhy na vazbu

„Dle mých aktuálních informací by měly případné návrhy dojít až během sobotního dne, kdy by o nich mělo být také rozhodnuto,“ uvedla mluvčí soudu Petra Hovorkova. Kriminalisté obvinili v noci na dnešek devět lidí v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části Brno-střed.

8:55 Faltýnek je v Poslanecké sněmovně

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes dorazil na jednání poslanců.

4:00 Po razii na radnici Brna-středu je devět obviněných

Kriminalisté obvinili v noci na dnešek devět lidí v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části Brno-střed. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. O návrhu na vazbu má státní zástupce rozhodnout dnes. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Pátek 8. března

18:40 Razie se šéfa Kapsche Karla Feixe netýkala, tvrdí firma

Policejní prohlídka v sídlu firmy Kapsch skončila kolem 17. hodiny. „Kapsch policii poskytl veškerou součinnost a tím je pro nás věc skončena,“ uvedl mluvčí David Šimoník. Podle něj se bydliště ředitele Karla Feixe žádná razie ani prohledávání netýkaly. „Tam za ním policie pouze ráno přijela, poté ale odjeli činit úkony trestního řízení do budovy Kapsch,“ dodal mluvčí.

17:10 Obviněn zatím nebyl nikdo

Podle žalobce Petra Šeredy se policie na ÚOHS zajímá o některé veřejné zakázky, jež úřad řešil, včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo nebyl obviněn.

16:40 Faltýnek s policií spolupracuje 

Jaroslav Faltýnek médiím sdělil, že s policií spolupracuje a předal jí dokumenty k mýtu.

16:15 Babiš s Faltýnkem nemluvil. Doufá, že z toho vyjde dobře

Premiér Andrej Babiš novinářům ve Washingtonu řekl, že s místopředsedou jeho hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem nehovořil. Faltýnek měl být dle informací Echo24 zadržen při čtvrtečních policejních zátazích ve spojitosti s firmou Kapsch. „Doufám, že pan Faltýnek z toho jako v minulosti vyjde s čistým štítem,“ řekl Babiš s tím, že Kapsch v minulosti kritizoval.

15:30 Policie zadržela Rafaje i Faltýnka

Důvěryhodný zdroj deníku Echo24 potvrdil, že policie zadržela ředitele ÚHOS Petr Rafaje a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Faltýnka policie zadržela v Praze a poté jej odvezla do jeho domu v Prostějově. Byl mu zabaven i telefon.

13:51 Olomoučtí žalobci sdělí více informací až v tiskové zprávě

Deníku Echo24 to řekl náměstek vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár. „Nejsem schopen zatím říct, kdy to bude a zda vůbec,“ dodal Komár.

13:45 Kapsch spolupracuje s policií, nikdo nebyl obviněn, uvedla firma

Generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix spolupracuje s policií v prověřované trestní věci, oznámil mluvčí firmy David Šimoník. Policie pracuje v sídle Kapsche, potvrdil. Nikdo nebyl zadržen ani obviněn, doplnil. Policisté zasahují v sídle Kapsche v pražském Karlíně od dnešního rána, přišli i na jiná místa v Česku. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej uvedl, že útvar provádí úkony ve dvou samostatných trestních věcech.

13:18 Rafaje zadržela policie

Podle informací deníku Echo24 policie zadržela předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje.

13:17 Mluvčí ÚOHS Martin Švanda potvrdil deníku Echo24 policejní zásah na úřadě

13:15 Ředitel Kapsche a předseda ÚOHS jsou podezřelí z korupce

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu podezřívají předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Píšou to Novinky.cz. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k domovní prohlídce, který zmiňuje i Evu Kubišovou z ÚOHS.

12:51 Nacher: Novináři vědí více než já

Poslanec a nestraník za hnutí ANO Patrik Nacher se o čtvrteční policejní razii dozvěděl z médií. „Novináři toho vědí v této chvíli více než já,“ okomentoval Nacher pro deník Echo24 situaci i fakt, že policie zasahuje i u předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

12:20 Stanislav Blaha (ODS): Brzy uslyšíme slova účelovka a kampaň

„Policie zasahuje u Faltýnka. A taky u ředitele fimy Kapsch. Zajímavé spojení, podtržené zařazením zprávy do rubriky KRIMI. a jen si tady odložím – slova „účelovka kampaň“ uslyšíme za tři, dva, jedna…“ uvedl poslanec ODS Stanislav Blaha na svém twitterovém účtu.

11:45 Opozice zvažuje zařazení mimořádného bodu na jednání sněmovny

Podle informace Echo24 zvažuje opozice, že navrhne zařadit mimořádný bod v souvislosti se zásahy policie na program jednání Poslanecké sněmovny.

11:40 ČT: Policie zasahuje v Prostějově

11:00 Policisté zasahují i u místopředsedy ANO Faltýnka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují i u místopředsedy hnutí ANO a předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Podle jeho advokáta Josefa Bartončíka ale není z ničeho podezřelý, policie od něj chtěla dokumenty. Upozornil na to server iROZHLAS.cz. Faltýnek se bez udání důvodu omluvil z dnešního jednání Poslanecké sněmovny.

10:30 Policie je zřejmě i v sídle antimonopolního úřadu

Policie zřejmě podle serveru lidovky zasahuje i v sídle antimonopolního úřadu, což ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

9:30 Na radnici části Brno-střed zasahuje policie, úřad je uzavřen

Na radnici městské části Brno-střed zasahuje policie, úřad bude celý den pro veřejnost uzavřený. Důvody zásahu nejsou známy, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Na úřadu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

8:40 Policie zasahuje v sídle společnosti Kapsch

Policie zasahuje v sídle společnosti Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Prohledává i byt generálního ředitele firmy. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Kdo je Jiří Švachula – brněnský „kmotr“ hnutí ANO?

Komunální politik Jiří Švachula, jehož jméno zaznívá v médiích v souvislosti se čtvrteční policejní razií, se v Brně do veřejného povědomí dostal nejprve jako galerista. V jeho Galerii Aspekt vystavovali přední čeští umělci. Do politiky vstoupil v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed má jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů.

Kriminalisté v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části obvinili v noci na dnešek devět lidí. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Jména obviněných nejsou zatím známá. Podle některých médií policisté zadrželi i Švachulu.

V minulém volebním období byl Švachula místostarostou Brna-středu, i tehdy se zabýval například problematikou oprav a privatizace bytů v centru Brna. Působil i v představenstvu Veletrhů Brno. Zatímco v roce 2014 kandidoval z druhého místa kandidátky, loni to bylo z devátého místa, přesto uspěl a získal mandát.

V rámci brněnského hnutí ANO nepatřil Švachula k mediálně nejviditelnějším členům. Náleží však ke sponzorům hnutí. Server Hlídač státu eviduje na transparentním účtu ANO několik plateb od Švachuly. Celková hodnota darů činila 115 000 korun.

Před vstupem do politiky se Švachula věnoval výtvarnému umění. Galerie Aspekt sídlí v někdejším letohrádku na špilberském svahu za domem na adrese Údolní 13, kde Švachula podle veřejného rejstříku působí ve společenství vlastníků a podle katastru je také spolumajitelem nemovitosti.

Dvoupodlažní galerie vznikla v roce 1990, vystavuje hlavně moderní a současné české umění. Galerie vydávala také autorské monografie o výtvarnících zvučných jmen, jako jsou Václav Boštík, Stanislav Libenský nebo Michal Gabriel.

Kurátorem a architektem všech výstav i autorem všech knih je podle webu galerie právě Švachula. Kromě toho působil také v dalších firmách. Podle obchodního rejstříku to byla například reklamní firma Aspekt Advert, výrobce elektřiny Pure Power (dnes Rouchovanská sluneční) nebo vinárna Garage Wine.

Aktuálně je ve veřejných rejstřících vedený jako zakladatel Nadace Aspekt 2000 a člen dozorčí rady ČD Cargo. Podle serveru Lidovky.cz Švachula působí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jako člen rozkladové komise. I na antimonopolním úřadu byla ve čtvrtek policie.

Čtěte také: Ištván znovu udeřil, tentokrát v blízkosti hnutí ANO, v Kapschi a ÚOHS. Bude mýto vůbec fungovat?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články