Odpor mladých k Babišovi prudce sílí

komentář

Odpor mladých k Babišovi prudce sílíkomentář 2
Komentáře

Lenka Zlámalová

Generační střet v Česku se vyostřuje. Hlavní politickou dělicí linií dnes není vzdělání ani to, jestli člověk žije ve městě, nebo na venkově. Je to jednoznačně věk. Aktuální průzkum agentury TNS Kantar pro Českou televizi, který tradičně nejlépe zachycuje, jak volí různé společenské skupiny, hlásí, že podpora Babišova hnutí ANO vystoupala na jeden z rekordů. Premiérův spolek by podle aktuálních průzkumů za březen volilo už 33 procent lidí.

Vypadá to, že Andreji Babišovi snad politicky nezlomí vaz vůbec nic. V době, kdy se sbírala data pro tento průzkum, policie oznámila, že ukončila vyšetřování Babišova dotačního podvodu na Čapím hnízdě. Případ míří k obžalobě před soudem. Ve stejné době Národní centrála proti organizovanému zločinu pozatýkala v Brně zločinné spolčení kolem tamního babišovce Jiřího Švachuly. On i jeho kolega z brněnské buňky ANO jsou spolu s dalšími podezřelými ve vazbě a hrozí jim až 16,5 roku vězení. Do této policejní operace se přimotal i Babišův první sluha Jaroslava Faltýnek. Obviněný Švachula ho doprovázel na schůzku se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, jíž předcházelo setkání s ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem. Policie provedla u všech zmíněných domovní prohlídky kvůli podezření z korupce v případu veřejné zakázky na mýto.

Nic z toho Babišovy voliče nezajímá. Svému favoritovi věří dál. Ve stejné době se totiž důkladně věnoval tomu, o kolik zase zvýší v příštích letech důchody a rodičovskou. Jeho voliče zajímá, kolik jim přihraje z veřejných peněz, nikoliv jeho morální profil. Dávno vědí, že Babiš operuje na hraně zákona, nebo dokonce za ní. Hlavně že se stará.

Tahle mentalita prudce narůstá s věkem. Mezi seniory z generace 60 plus volí Babiše 48,5 procenta z nich. S každou další generací pak podpora oligarchy klesá o zhruba deset procent. Mezi lidmi z generace 45 až 59 let by ho volilo 34,5 procenta. Jen 24 procent hlasů by už dostal mezi voliči ve věku 30 až 44 let. Nejmladší generace voličů mezi 18 a 29 lety by mu už dala jen patnáct procent hlasů.

Legrační slovenský strejda zjevně nemá mladým co nabídnout. S klesajícím věkem naopak prudce stoupá podpora obou dalších nejsilnějších stran – ODS a Pirátů. V té nejmladší kategorii – od osmnácti do devětadvaceti let – by strany společně sebraly 59,5 procenta hlasů (Piráti 42,5, ODS 17 procent). Úspěšní jsou i v generaci do 44 let. Tam mají Piráti 21 procent, což je při započtení statistické chyby podobný výsledek jako u prvního Babiše s 24 procenty. Občanští demokraté se mezi nimi těší podpoře 16 procent.

Volební model - třídění dle sociodemografií
Volební model - třídění dle sociodemografií Foto:

FOTO: Kantar CZ pro ČT

Tvrdý politický střet o budoucnost Česka se bude odehrávat právě ve středních generacích. Mladí lidé si o Babišovi myslí své. Ti nejstarší, jejichž životní úroveň je bohužel v důchodu plně závislá na státu, bude strašně těžké přesvědčovat, dokud jim bude Andrej Babiš z veřejných peněz stále zvyšovat životní úroveň.

A ještě poznámka na závěr. Průzkum Kantaru také ukázal, že lidé úplně nenaskakují na pěnu dní. Data se sbírala poté, co občanští demokraté vyloučili Václava Klause juniora. Nijak je to nepoškodilo. Proti předchozímu průzkumu naopak posílili. To, že Piráti získali ještě větší podporu, je jiná věc. K nim jistě zhrzení fanoušci VK juniora nepřešli. SPD, kam se přechod klausovců očekával, se naopak propadla. To, že nějaká politická událost trhá rekordy ve čtenosti na internetu, zdaleka neznamená, že mění chování voličů. Trochu se tak potvrzuje do médií uniklý interní průzkum občanských demokratů od agentury Ipsos. Václava Klause mladšího podporují především lidé, kteří ODS nevolí ani o tom neuvažují. Otázka je, koho jsou připraveni volit.