2 Babiš a komunismus

Babiš netušil, že v komunismu nemohli lidé cestovat: Neměl jsem se to odkud dozvědět

nové

Témata: ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) poskytl Mladé frontě Dnes (z jeho svěřenského fondu) další rozhovor, jehož některé části si patrně veřejnost bude pamatovat ještě dlouho. Například to, že svému nedělnímu hlášení na Facebooku věnuje každou neděli až šest hodin práce nebo že netušil, že lidé v době komunismu potřebovali pro cestu do zahraničí speciální výjezdní doklad.

Premiér v rozhovoru mluvil i o tom, proč se stal členem komunistické strany, na což nyní, podle svých slov, není pyšný. „Mým cílem bylo vystudovat zahraniční obchod a perspektivně pracovat někde v zahraničí, protože jsem měl velkou půjčku na barák, kterou jsem musel splácet. Navíc – a vím, že se mi kvůli tomu lidé smějí, ale zkrátka to tak je – moje matka se nějakým způsobem snažila, abych se stal členem KSČ, abych měl, řekněme, lepší předpoklad se dostat do zahraničí,” řekl Babiš, který se podivuje nad tím, že mu vstup do komunistické strany stále někdo vyčítá, když bylo v této straně 1,7 milionu Čechoslováků.

Český premiér v rozhovoru poznamenal, že nyní zažíváme nejlepší období. Máme například svobodné volby a můžeme cestovat. Babiš však, podle svých slov, přiznává, že vůbec netušil, že lidé v době komunismu nemohli bez zvláštního povolení vycestovat ven – protože mu to nikdo neřekl. „Dnes byla na výstavě v Národním muzeu vystavena tzv. výjezdní doložka. Mladí to dnes ani nepochopí. Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí. Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět,” řekl Babiš.

Předseda vlády se v rozhovoru dotýká také sobotní demonstrace na Letné, kde jej organizátoři vyzvali, aby se vzdal Agrofertu, nebo odstoupil z politiky. Babiš uvedl, že se nemá čeho vzdávat, protože Agrofert už není jeho. „Máme tu lex Babiš, který vymyslely tradiční demokratické strany. Podle toho jsem postupoval, takže jsem to už splnil. Nemám Agrofert. Kdybych šel na valnou hromadu Agrofertu, tak mě vyhodí. Nemám Agrofert. A když jsem se zbavil Agrofertu, tak pod ním jsou i média,“ dodal Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.