1 SOUD S DROGOVÝM BOSSEM

Dvakrát uprchl z vězení. V USA začal proces s narkobaronem Joaquínem „Prckem“ Guzmánem

NOVÉ

Témata: , , , ,

Výběrem poroty v New Yorku začal za přísných bezpečnostních podmínek proces s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným kvůli nevysokému vzrůstu El Chapo (Prcek).

Výběr 12 porotců a šesti náhradníků potrvá několik dní, samotné soudní řízení úvodními projevy začne 13. listopadu. Očekává se, že proces potrvá asi čtyři měsíce. Guzmánovi, který je obžalován mimo jiné z trestných činů vraždy, únosu, pašování drog či praní špinavých peněz, hrozí doživotí.

Na výběru porotců se podílejí soudce Brian Cogan, prokuratura a obhajoba. Vzhledem k bezpečnostním opatřením jsou kandidáti na soudce označeni pořadovými čísly. O anonymitu porotců se starají americké bezpečnostní složky, které je budou na soudní slyšení eskortovat a následně odvážet domů.

Guzmán ve Spojených státech, kam byl vydán z Mexika, je podle prokuratury zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila a distribuovala na 200 tun drog z Kolumbie do USA a Kanady.

V Mexiku, kde vedl obávaný drogový kartel Sinaloa, byl Guzmán odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům vězení za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce, která vozí prádlo. Na útěku byl 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 se mu ale podařilo utéci z káznice znovu, využil k tomu 1,5 kilometru dlouhý tunel. Dopaden byl v lednu 2016 ve svém rodném státě Sinaloa.


Čtěte dále: Aktivisté se zřejmě budou muset stěhovat z Kliniky. Ústavní stížnost neuspěla

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.