Čínští ambasadoři v Evropě zahájili ofenzivu pro podporu politiky Pekingu v Hongkongu
Demonstrace v Hongkongu
Pokračující napětí a demonstrace v Hongkongu nenechávají klidnými ani představitele Číny v zahraničí. Ambasadoři nejlidnatější země světa totiž v různých evropských zemích zahájili mediální ofenzivu s cílem obhajovat jednání policie a naopak kritizovat demonstranty. Někteří z nich pak přímo obviňují některé západní země, že stojí za vyostřováním situace v Hongkongu.
Podle serveru Politico se svými vyjádřeními snaží čínští představitelé v zahraničí získat pro svou zemi mezinárodní podporu a zároveň ji uzmout hongkongským demonstrantům.
V úterý měl na čínském velvyslanectví v Londýně projev k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky tamní ambasador Liu Xiaoming. Ten před novináři vychvaloval správkyni Hongkongu Carrie Lamovou, která od demonstrantů čelí výzvám k rezignaci, a také místní policejní síly a jejich kroky vůči protestujícím. Kromě toho si čínský velvyslanec zároveň pochvaloval čínskou komunitu žijící ve Velké Británii, která dle něj „požaduje po britských politicích odsouzení násilí“ a také to, aby se zahraniční velmoci nevměšovaly do záležitostí Hongkongu.
V nedávné době se představitelé Velké Británie vyslovili ve prospěch hongkongských demonstrantů. Bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt v červnu Čínu varoval, že pokud by země zakázala lidem v Hongkongu protestovat, dočkala by se nejlidnatější země světa následků. Jeho nástupce ve funkci Dominic Raab zase řekl, že „klidný protest je základním lidským právem a měl by být respektován.“
Poměrně ostřeji na podporu Číny promluvil kolega Liu Xiaominga – čínský velvyslanec v Nizozemsku Xu Hong. Ten pro nizozemský deník Het Financieele Dagblad nejprve bránil snahu představitelů Hongkongu prosadit kontroverzní extradikční zákon, který by umožňoval vydávat lidi podezřelé z trestných činů z Hongkongu do jiných zemích, tedy předně do Číny. Právě návrh tohoto zákona stál na počátku hongkongských demonstrací. Ambasador následně kritizoval USA a další země, protože podle něj selhaly a neodsoudily protesty a namísto toho „podporovaly buřiče, kteří přispívají ke zhoršení situace.“
Tito dva čínští velvyslanci nebyli jedinými, kteří ve světě žádají podporu pro Čínu, respektive odsouzení hongkongských demonstrantů. Ambasador ve Španělsku, Lyu Fan, svou kritiku zaměřil přímo na Velkou Británii. „Hongkong již není kolonií spadajícími pod příkazy britských politiků,“ napsal Lyu Fan ve svém komentáři pro španělský deník ABC. „Někteří britští politici měli vážné komentáře ohledně vandalů v Hongkongu, přičemž dle nich Británie musí převzít ‚odpovědnost za ochranu (demonstrantů)‘. Je to však (jejich) pouhá iluze,“ napsal čínský velvyslanec ve Španělsku.
Čína na to jde i jinak
Deník South China Morning Post, který sídlí právě v Hongkongu, ve svém textu připomíná, že Čína se snaží zlehčovat demonstrace či získávat podporu ve světě i jinak, než ústy svých velvyslanců. Podle hongkongského deníku prezentovala čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua sérii rozhovorů „zahraničních expertů“, kteří kritizovali jiné země za vměšování se do situace v Hongkongu. Dle South China Morning Post šlo o odborníky například z Keni, Mexika či Afghánistánu, a měli také podpořit tvrzení, že za aktuálními demonstracemi v Hongkongu stojí „zahraniční síly“, které zde chtějí podkopat místní čínskou suverenitu.
Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.