Petříček jednal s dcerou zavražděného politika Borise Němcova

Jednání Petříček

Petříček jednal s dcerou zavražděného politika Borise NěmcovaNové
Foto:

Foto: Twitter

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se setkal se zakladatelkou Nadace Borise Němcova Žannou Němcovovou. Ministr na schůzce vyjádřil podporu všem, kdo usilují o dodržování lidských práv a občanských svobod v Rusku, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. S Němcovovou se v Praze setkal také předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„Setkal jsem se dnes s výjimečnou a statečnou ženou, zakladatelkou Nadace Borise Němcova, Žannou Němcovovou. Diskutovali jsme o společných projektech v Praze i Bruselu a také o stavu lidských práv a svobod v Rusku, o tom, jak je důležité se nevzdávat,“ komentoval Petříček schůzku na twitteru.

Ministr s dcerou zavražděného ruského politika Němcova mluvil i o činnosti Akademického centra Borise Němcova, které funguje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a u jehož založení nadace stála. Němcovová v této souvislosti zmínila přípravu letní školy pro novináře a aktivisty z Ruska. Debatovali také o aktuální politické situaci v Rusku a o ruské zahraniční politice.

S Němcovovou se setkal i Fiala. „Mluvili jsme o lidských právech, současném Rusku, jeho budoucnosti, o projektech Nadace Borise Němcova,“ napsal k setkání na twitteru.

Němcov patřil k předním kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. V únoru 2015 byl zastřelen, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi a čtyři Dadajevovy komplice k trestům v rozmezí 11 až 19 let. Podle pozdějšího vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale nepodařilo najít skutečné organizátory a objednatele vraždy.

Němcovová několik měsíců po vraždě svého otce emigrovala do Německa kvůli obavám o vlastní bezpečí. V Německu pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle.

Čtěte také: Policie navrhla poslat Babiše a všechny stíhané v kauze Čapí hnízdo před soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články