1 Jednání Petříček

Petříček jednal s dcerou zavražděného politika Borise Němcova

, Nové

Témata: ,

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se setkal se zakladatelkou Nadace Borise Němcova Žannou Němcovovou. Ministr na schůzce vyjádřil podporu všem, kdo usilují o dodržování lidských práv a občanských svobod v Rusku, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. S Němcovovou se v Praze setkal také předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„Setkal jsem se dnes s výjimečnou a statečnou ženou, zakladatelkou Nadace Borise Němcova, Žannou Němcovovou. Diskutovali jsme o společných projektech v Praze i Bruselu a také o stavu lidských práv a svobod v Rusku, o tom, jak je důležité se nevzdávat,“ komentoval Petříček schůzku na twitteru.

Ministr s dcerou zavražděného ruského politika Němcova mluvil i o činnosti Akademického centra Borise Němcova, které funguje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a u jehož založení nadace stála. Němcovová v této souvislosti zmínila přípravu letní školy pro novináře a aktivisty z Ruska. Debatovali také o aktuální politické situaci v Rusku a o ruské zahraniční politice.

S Němcovovou se setkal i Fiala. „Mluvili jsme o lidských právech, současném Rusku, jeho budoucnosti, o projektech Nadace Borise Němcova,“ napsal k setkání na twitteru.

Němcov patřil k předním kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. V únoru 2015 byl zastřelen, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi a čtyři Dadajevovy komplice k trestům v rozmezí 11 až 19 let. Podle pozdějšího vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale nepodařilo najít skutečné organizátory a objednatele vraždy.

Němcovová několik měsíců po vraždě svého otce emigrovala do Německa kvůli obavám o vlastní bezpečí. V Německu pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle.

Čtěte také: Policie navrhla poslat Babiše a všechny stíhané v kauze Čapí hnízdo před soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.