Vědci objevili fosílii prehistorické želvy. Měřila dva metry a neměla krunýř

O vývoji želv

Vědci objevili fosílii prehistorické želvy. Měřila dva metry a neměla krunýřNOVÉ
Eorhynchochelys sinensis žil asi před 230 miliony lety. Foto:

Print Screen: News Online/YouTube

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Mezinárodní vědecký tým na jihozápadě Číny objevil fosílii předchůdce dnešních želv. Podobně jako jejich novodobé protějšky mají kulatý tvar těla, ovšem chybí jim krunýř. Plaz, který žil přibližně v období triasu, tedy asi před 230 miliony lety, měřil i s dlouhým ocasem kolem dvou metrů. Zároveň se jedná o dosud nejstarší známý druh tohoto plaza se zobákem. Fosílie vědcům přibližuje, kdy a jak se želvy vyvinuly. Své poznatky publikovali v časopise Nature.

„Ten tvor měřil přes šest stop (180 cm), měl podivný diskovitý tvar těla a dlouhý ocas. Přední část jeho čelisti se vyvinul do zvláštního zobáku,“ popsal pro prestižní vědecký časopis Nature jeden z členů paleontologického týmu, Olivier Rieppel. „Pravděpodobně žil v mělkých vodách a jídlo hledal v bahnitém dně,“ doplnil informace o zvířeti.

Nově objevený druh želvy vědci pojmenovali latinským názvem Eorhynchochelys sinensis. Rodové jméno by se dalo přeložit jako „úsvit želvího zobáku“, druhové jméno „sinensis“ pak znamená „z Číny“ a jednoznačně tak odkazuje na živočichův původ.

Vědcům se již dříve podařilo objevit zkamenělinu želvy z prehistorických dob – neměla však zobák, jako má Eorhynchochelys. „Je to rys, který až do nynějška badatelé u raných želvích fosílií neviděli. Vypadá to tak, že zobák u některých druhů vymizel, aby se o několik milionů let později zase objevil,“ vysvětlil spoluautor studie, paleontolog Xiao-Chun Wu. Podle všeho se tak zobák u živočišných druhů nevyvíjel lineárně.

Zajímavostí u nově nalezené želvy je i absence krunýře. Podle vědců se jedná o důkaz tzv. mozaikové evoluce, což je případ, kdy se různé funkce organismů vyvíjejí různým tempem a nezávisle na sobě. Takže zatímco moderní želvy mají jak krunýře i zobáky, někteří jejich předci měli pouze některé a navíc v různém stádiu vývoje. Trvalo mnoho milionů let, než se oba vývojové rysy (krunýř a zobák) vyskytly u jednoho živočicha. Díky nálezu Eorhynchochelys je nyní evoluce želv pro vědce jasnější.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Neandrtálec a denisovan spolu měli dceru. Vědci objevili dětskou kůstku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články