Vědci objevili fosílii prehistorické želvy. Měřila dva metry a neměla krunýř

O vývoji želv

Vědci objevili fosílii prehistorické želvy. Měřila dva metry a neměla krunýřNOVÉ
Eorhynchochelys sinensis žil asi před 230 miliony lety. Foto:

Print Screen: News Online/YouTube

Panorama

fk Echo24

Mezinárodní vědecký tým na jihozápadě Číny objevil fosílii předchůdce dnešních želv. Podobně jako jejich novodobé protějšky mají kulatý tvar těla, ovšem chybí jim krunýř. Plaz, který žil přibližně v období triasu, tedy asi před 230 miliony lety, měřil i s dlouhým ocasem kolem dvou metrů. Zároveň se jedná o dosud nejstarší známý druh tohoto plaza se zobákem. Fosílie vědcům přibližuje, kdy a jak se želvy vyvinuly. Své poznatky publikovali v časopise Nature.

„Ten tvor měřil přes šest stop (180 cm), měl podivný diskovitý tvar těla a dlouhý ocas. Přední část jeho čelisti se vyvinul do zvláštního zobáku,“ popsal pro prestižní vědecký časopis Nature jeden z členů paleontologického týmu, Olivier Rieppel. „Pravděpodobně žil v mělkých vodách a jídlo hledal v bahnitém dně,“ doplnil informace o zvířeti.

Nově objevený druh želvy vědci pojmenovali latinským názvem Eorhynchochelys sinensis. Rodové jméno by se dalo přeložit jako „úsvit želvího zobáku“, druhové jméno „sinensis“ pak znamená „z Číny“ a jednoznačně tak odkazuje na živočichův původ.

Vědcům se již dříve podařilo objevit zkamenělinu želvy z prehistorických dob – neměla však zobák, jako má Eorhynchochelys. „Je to rys, který až do nynějška badatelé u raných želvích fosílií neviděli. Vypadá to tak, že zobák u některých druhů vymizel, aby se o několik milionů let později zase objevil,“ vysvětlil spoluautor studie, paleontolog Xiao-Chun Wu. Podle všeho se tak zobák u živočišných druhů nevyvíjel lineárně.

Zajímavostí u nově nalezené želvy je i absence krunýře. Podle vědců se jedná o důkaz tzv. mozaikové evoluce, což je případ, kdy se různé funkce organismů vyvíjejí různým tempem a nezávisle na sobě. Takže zatímco moderní želvy mají jak krunýře i zobáky, někteří jejich předci měli pouze některé a navíc v různém stádiu vývoje. Trvalo mnoho milionů let, než se oba vývojové rysy (krunýř a zobák) vyskytly u jednoho živočicha. Díky nálezu Eorhynchochelys je nyní evoluce želv pro vědce jasnější.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Neandrtálec a denisovan spolu měli dceru. Vědci objevili dětskou kůstku