Vlastní tvář na podobizně Ježíše vyšla mladíka na 480 eur. Prohrál soud

Trest za náboženskou fotomontáž

Vlastní tvář na podobizně Ježíše vyšla mladíka na 480 eur. Prohrál soudNOVÉ
Za Ježíše z Photoshopu zaplatí Španěl 480 euro Foto:

FOTO: Instagram Daniela Serrana

1
Svět

tp Echo24

Španělský soud uložil pokutu mladému Danielu Serranovi poté, co jím zveřejněná fotomontáž vzbudila hněv náboženské skupiny, píše server El País. Rozsudek však k téměř dva roky starému případu přitáhl paradoxně ještě větší pozornost, a to když byla inkriminovaná fotografie v únoru znovu sdílena v několika tisících případech. Jako odpověď na kontroverzní výsledek sporu teď další lidé sdílejí fotomontáže Ježíše v různých vyobrazeních, například při cvičení v parku nebo venčení psů.

Čtyřiadvacetiletý Serrano v dubnu 2016 pomocí Photoshopu vložil svou tvář do podobizny Ježíše Krista. Ke sdílení na Instagramu jej tehdy vyzval jeho přítel, dokonce jeden z členů „Společenství hořkosti“, které má podle obžaloby „autorská práva“ na původní fotografii. Serrano měl v té době na síti 500 přátel, z nichž až 300 dalo fotografii like.

Náboženská společnost tehdy po výzvě ke stažení fotografie dala případ k soudu. O necelé dva roky později bylo rozhodnuto, že Serrano zaplatí pokutu 480 euro za zločin proti náboženským citům. „Uvidíme, jestli pochopí, že jsme ve 21. století,“ uvedl pro El País Serrano. Zástupci uvedeného společenství prý u soudu o žádných autorských právech nemluvili, podle mladíka se jedná o záminku.

Ke kampani se připojil i Joaquín Urías, profesor práva ze sevillské univerzity. „Odsoudit dítě za tvorbu montáže jeho tváře s Kristovou je pro mě nehoráznost… Dělám to ze solidarity. Zdravím státního zástupce!!“ napsal profesor na Twitter.

Uvedený příběh média označila termínem „efekt Streisandové“. Ten vznikl roku 2005, když zpěvačka a herečka Barbra Streisandová zažalovala webovou stránku za to, že zveřejnila leteckou fotografii jejího luxusního sídla v Kalifornii. Ve své snaze vymazat fotografii z povrchu země tak naopak přispěla k jejímu virálnímu sdílení.

Čtěte také:

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.