3 Oslavy konce války

Ponížení pro Srbsko? Jeho prezidenta během oslav v Paříži „šoupli“ do rohu

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Na nedělních pařížských oslavách konce první světové války Srbsko ponížili, píše na svém webu v komentáři srbský provládní deník Politika. V katedrále Notre-Dame umístili organizátoři kosovskou vlajku a zatímco kosovský prezident Hasim Thaçi seděl na čestné tribuně hned nad německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, musel se prezident Srbska Aleksandar Vučić spokojit s místem v rohu. Francouzský velvyslanec se omluvil.

Thaçi přitom nebyl v Paříži jediným zástupcem země, která v době, kdy zuřila první světová válka, ještě ani neexistovala, poznamenává list. Naproti tomu Srbsko ve válce sehrálo důležitou roli jako francouzský spojenec. Padlo v ní podle odhadů 1,1 až 1,3 milionu obyvatel tehdejšího balkánského království a země přišla o 62 procent své mužské populace, připomíná Politika.

List v článku Paříž už není Městem světla poznamenává, že bělehradský památník francouzským vojákům by měl být na nějakou dobu potažen černým flórem. Na podstavci sochy v parku Kalemegdan vztyčené na památku Francouzů, kteří v Srbsku padli během první světové války při boji proti Habsburkům, je v překladu vytesán nápis: Milujeme Francii tak, jako nás ona milovala.

Francouzský velvyslanec Frédéric Mondoloni v rozhovoru poskytnutém srbské komerční stanici Prva Srpska Televizija vyjádřil nad tím, co se v Paříži stalo, politování a omluvil se.

„Se Srbskem jsme si velmi blízcí. Srbsko v první světové válce ztratilo téměř třetinu obyvatel, 62 procent mužské populace. Nevím, co se stalo. Říkám, že je to politováníhodná chyba a prosíme prezidenta Vučiče a srbský národ o odpuštění,“ prohlásil podle médií Mondoloni.

Ujistil zároveň, že Francie si přeje se Srbskem pevné přátelství, a dodal, že začátkem prosince přijede do Srbska na návštěvu nejvyšší francouzský představitel Emmanuel Macron. „To má velký význam, protože francouzský prezident v Srbsku nebyl 17 let,“ poznamenal velvyslanec.

Čtěte také: Čau lidi. Tak jsem představil Trumpovi svoji Moniku, pochlubil se Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.