Ponížení pro Srbsko? Jeho prezidenta během oslav v Paříži „šoupli“ do rohu
Oslavy konce války
Na nedělních pařížských oslavách konce první světové války Srbsko ponížili, píše na svém webu v komentáři srbský provládní deník Politika. V katedrále Notre-Dame umístili organizátoři kosovskou vlajku a zatímco kosovský prezident Hasim Thaçi seděl na čestné tribuně hned nad německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, musel se prezident Srbska Aleksandar Vučić spokojit s místem v rohu. Francouzský velvyslanec se omluvil.
Thaçi přitom nebyl v Paříži jediným zástupcem země, která v době, kdy zuřila první světová válka, ještě ani neexistovala, poznamenává list. Naproti tomu Srbsko ve válce sehrálo důležitou roli jako francouzský spojenec. Padlo v ní podle odhadů 1,1 až 1,3 milionu obyvatel tehdejšího balkánského království a země přišla o 62 procent své mužské populace, připomíná Politika.
List v článku Paříž už není Městem světla poznamenává, že bělehradský památník francouzským vojákům by měl být na nějakou dobu potažen černým flórem. Na podstavci sochy v parku Kalemegdan vztyčené na památku Francouzů, kteří v Srbsku padli během první světové války při boji proti Habsburkům, je v překladu vytesán nápis: Milujeme Francii tak, jako nás ona milovala.
Francouzský velvyslanec Frédéric Mondoloni v rozhovoru poskytnutém srbské komerční stanici Prva Srpska Televizija vyjádřil nad tím, co se v Paříži stalo, politování a omluvil se.
„Se Srbskem jsme si velmi blízcí. Srbsko v první světové válce ztratilo téměř třetinu obyvatel, 62 procent mužské populace. Nevím, co se stalo. Říkám, že je to politováníhodná chyba a prosíme prezidenta Vučiče a srbský národ o odpuštění,“ prohlásil podle médií Mondoloni.
Ujistil zároveň, že Francie si přeje se Srbskem pevné přátelství, a dodal, že začátkem prosince přijede do Srbska na návštěvu nejvyšší francouzský představitel Emmanuel Macron. „To má velký význam, protože francouzský prezident v Srbsku nebyl 17 let,“ poznamenal velvyslanec.