Tvrdý brexit neočekáváme, říká Babiš. S dohodou je spokojený

Tvrdý brexit neočekáváme, říká Babiš. S dohodou je spokojenýNové
Domov

Dohoda o brexitu

Pokud britský parlament odmítne potvrdit dojednaný text dohody o brexitu, očekává český premiér Andrej Babiš okamžité svolání mimořádného summitu ostatních 27 zemí Evropské unie. Sedmadvacítka, která v neděli na vrcholné schůzce v Bruselu text dohody o 585 stranách podpořila, by se podle něj poradila a v každém případě nadále postupovala jednotně. Nedělní dohodu uvítal i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). 

Přes nejistou britskou vnitropolitickou situaci Andrej Babiš nyní očekává, že britští poslanci dohodu, se kterou už souhlasila vláda premiérky Theresy Mayové, v prosinci schválí. „Já si myslím, že to dopadne dobře. Určitě je pro Británii výhodné, aby tuto dohodu britský parlament ratifikoval,“ prohlásil premiér.

Odmítnutí dokumentu v britském parlamentu, kde nyní Mayová nemá jistou většinu, by mohlo znamenat, že Británie 29. března 2019 opustí evropský blok formou takzvaného „tvrdého brexitu“, tedy bez dohody a se všemi příslušnými důsledky pro obchodní i další vzájemné vztahy.

„My samozřejmě jsme připraveni to řešit (případné britské odmítnutí). Ale skutečně s tím nepočítáme, počkejme si do toho prosince,“ poznamenal český premiér. Doufá, že britský parlament smlouvu o vystoupení země z EU odhlasuje ještě před řádným summitem EU, který je plánovaný na 13. a 14. prosince.

Český premiér dnes po summitu před novináři ocenil, že EU byla v průběhu dlouhého vyjednávání jednotná. „(Dohoda) má 585 stran a vyjednávalo se 524 dnů,“ připomněl Babiš s tím, že někteří jeho kolegové dnes výsledek označili za „diplomatický majstrštyk“ a nejlepší možný kompromis pro všechny.

Přesto je dnešek podle Babiše pro Evropskou unii smutným dnem. „Završili jsme proces, kdy Velká Británie odchází,“ podotkl. O dohodě bude ještě na straně EU jednat europarlament a po jeho souhlasu ji oficiálně potvrdí členské země unie.

Tvrdý brexit by znamenal chaos, říká Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil na to, že ještě bude třeba dojednat budoucí vztahy s Londýnem, podle něj nečlen EU nemůže mít na evropském trhu stejné výhody jako členské země. Petříček to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Dohoda podle Petříčka poslouží jako základ pro vyjednání budoucích vztahů mezi EU a Británií. „Jsem rád, že dohoda je na stole a máme aspoň výchozí pozici, která je lepší než tvrdý brexit. Ten by znamenal jen chaos,“ řekl Petříček.

Připravená dohoda je podle něj pro Česko výhodná, protože čeští občané dlouhodobě žijící v Británii mají zaručeno, že se pro ně po brexitu nic nezmění. Dohodnuté dvouleté přechodné období znamená, že české firmy budou moci do konce roku 2020 vyvážet do Británie za stejných podmínek jako nyní. Petříček ocenil i to, že dohoda řeší finanční vyrovnání mezi Británií a zbývajícími státy unie.

V Británii panují obavy z toho, zda se premiérce Therese Mayové podaří úmluvu před poslanci obhájit. Petříček ale v tomto směru vyjádřil optimismus. „Věřím, že přes živou debatu, kterou můžeme čekat, se jak konzervativci, tak labouristé, tak další subjekty dohodnou, že je lepší odejít po dohodě, že nebude tvrdý brexit,“ řekl. Česko se ale podle něj připravuje i na variantu, že by Británie dohodu nakonec neschválila a že by odešla bez dohody.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více: Summit 27 zemí EU podpořil text dohody o brexitu. Po 17 měsících tvrdých jednání

Související články