Nikdo z nás nebyl na takovou zkoušku připraven, zdůvodňuje Babiš půlbilionový schodek
STÁTNÍ ROZPOČET
Poslanecká sněmovna ve středu odpoledne projednává navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun, který předkládá ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Očekává se, že vládním stranám ANO a ČSSD pomůže se schválením KSČM, jež vládu toleruje. Už dříve to komunisté oznámili.
Rozpočtový schodek se naposledy zvyšoval na 300 miliard, to však nestačilo, nyní tak dochází k jeho prohloubení ještě o 200 miliard. Očekává se bouřlivá debata a kritika zejména z opozičních lavic. Opozice vládu kritizuje mimo jiné za to, že v době ekonomické krize nešetří na provozních výdajů ve státním sektoru.
Schodek na úvod ve sněmovně obhajovala ministryně financí Alena Schillerová, v rámci rozpravy se pak přidal předseda vlády Andrej Babiš (ANO), jehož proslov byl delší než šéfky státních financí. Premiér vystoupení pojal jako zhodnocení dosavadní práce vlády.
V projevu ministerský předseda mluvil nejen o českém průmyslu, ale také o tom, že jeho vláda podle něj dává meziročně více peněz do zdravotnictví a za zdravotní pojištění. Pochlubil se také tím, že jeho kabinet přidává peníze zdravotníkům. Mluvil rovněž o stavbě dálnice D1. Ta by podle něj byla již 15 měsíců hotová, nebýt ekologických aktivistů, kterým připisuje průtahy stavby. „Kdyby do toho pan Patrik (Miroslav Patrik z hnutí Děti Země – pozn. red.) neházel vidle,“ pronesl před poslanci Babiš.
Babiš odmítl výtky opozice, že vláda nevytvořila rezervy. Řekl také, že vláda nechce chodit každou chvíli do sněmovny nechat si schválit nový deficit rozpočtu. „Je to rozpočet, který drží zaměstnanost, který podporuje investice, který je výhodný pro všechny občany naší země,“ řekl. Pevně doufá, že vláda do konce roku nebude sněmovnu o nic ohledně deficitu žádat.
„Kdo by si pomyslel, že budeme muset zastavit celou ekonomiku. Nikdo z nás nebyl na takovou zkoušku připraven,“ pronesl také Babiš při zdůvodňování rekordního schodku, který nemá v České republice obdoby.
Prohloubený schodek státního rozpočtu kritizoval na plénu Poslanecké sněmovny předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Opoziční poslanec argumentoval tím, že není jasné, na jaký účel bude část prostředků mířit. Kritizoval také to, že vláda žádá o další peníze například na odstupné pro policisty nebo na boj s kůrovcem, což označil za podvod, protože tak vláda činí v době, kdy podle něj prohlubuje rozpočtový deficit kvůli koronavirové krizi, ta však podle poslance Kalouska například s kůrovcem nesouvisí. Kalousek rovněž vládě vyčítal, že neškrtá v provozních výdajích státního sektoru.
Opozice ve středu uspěla s tím, aby byla zachována možnost daňových odpisů úroků z hypoték. Vláda přitom navrhovala zrušení této výhody pro čerpání hypoték. Pro návrh občanského demokrata Vojtěcha Munzara hlasovali i dva sociální demokraté Václav Votava a Roman Sklenák a také část poslanců KSČM, prošel nejmenší možnou většinou.
Ve středu sněmovna rozhodla také o zrušení daně z nabytí nemovitosti, proti jejímu zrušení nebyl žádný z poslanců. Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Stát na ní v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun.