Ruský tank Armata jezdí hlavně na přehlídkách. Výroba se odkládá šestým rokem
ECHOPRIME
V únoru 2021 se ruský tank T-14 na platformě Armata předvedl za ruskými hranicemi, když byl vystaven na veletrhu ve Spojených arabských emirátech. Jako obvykle pak obrněnce tohoto typu projížděly centrem Moskvy na přehlídce konané 9. května. Vzbudilo to další kolo debat o budoucnosti tohoto tanku, který je dosud oficiálně prezentován coby „klenot“ ruského zbrojního průmyslu. Skutečnost je však mnohem složitější, jelikož se zdá, že program Armata spíš ilustruje řadu slabých stránek tohoto sektoru.
Tank T-14 Armata se veřejnosti poprvé předvedl 9. května 2015 na přehlídce, kde spolu s ním defilovala i další ruská bojová vozidla nové generace. Tank vzbudil velký zájem zejména tím, že jeho věž funguje bez přítomnosti osádky; tři vojáci sedí uvnitř korby ve speciální obrněné „kapsli“. To pochopitelně výrazně zvyšuje úroveň ochrany, ale logicky také technologickou náročnost a cenu výsledného vozidla.
V souvislosti s prezentací nového tanku zaznělo také oficiální prohlášení, že sériová produkce může záhy začít a že do roku 2020 může být dodáno okolo 2300 nových kusů. To však tehdy patrně žádný skutečný expert nebral vážně; střízlivě se odhadovalo, že v onom roce by mohl být ve službě nízký trojciferný počet. Takováto opatrnost byla vskutku namístě, i skeptické prognózy se nyní ukazují jako nemístně optimistické.
Realita první poloviny roku 2021 totiž vypadá tak, že se tanky Armata pořád ukazují pouze na přehlídkách. Během šesti let od oné první prezentace se neustále objevují zprávy, že by sériová výroba měla začít za rok či dva, jenže zatím se tak nestalo. Nyní se údajně počítá s dodávkami do konce roku 2022, ani tomu však již mnoho odborníků nevěří. Upozorňují, že vývoj vozidla vlastně pořád nebyl dokončen, protože Armatu trápí mj. problémy s elektronikou ve věži nebo s nespolehlivým a nedostatečně výkonným motorem.